Keresés |
Bírálati sorszám
|
Pályázó neve
|
Témakör
|
Időpontok
|
Helyszín
|
Pont érték
|
2009/11/004 | Építész Továbbképző Nonprofit Kft. (BÉK-PMÉK) | Sziklakórház:
Titkos Katonai Kórház és Atombunker | 2011-05-24, 2011-08-30 | Budapest, Budapest | 1 pont |
2011/133 | Ars Topia Alapítvány | FÁNK
Élőhely és gyűjtemény rekonstrukció a Fővárosi Állat- és N FÁNK
Élőhely és gyűjtemény rekonstrukció a Fővárosi Állat- és Növénykertben
---------------------------------------------------------------------------------------------
Tervezett szakmai program
Élőhely és gyűjteményrekonstrukció a Fővárosi Állat- és Növénykertben
KMOP-3.2.1/B-2008-0002
A Fővárosi Állat- és Növénykert az ország leglátogatottabb intézménye. A Kert elsődleges - állatok bemutatására irányuló – tevékenységén túl az elmúlt évtizedben fokozatosan erősödött a botanikai értékek bemutatása is, illetve e területen jelentős fejlesztések történtek és történnek jelenleg is. A főváros szívében elhelyezkedő Kert egyben jelentős értéket képviselő botanikai élőgyűjtemény is, amelynek ismeretterjesztési és szemléletformálási szerepe országos szinten is meghatározó. A FÁNK a hagyományos ismeretterjesztő funkciókon túl - amely elsősorban a növények megismertetése - ma már a természetvédelmi és ökológiai szemléletű nevelés egyik alappillére is.
A 2010. évi - évtizedek óta nem látott léptékű - kertrekonstrukciós munkák a Nagy-tó és a Sziklakert területére összpontosulnak.
A Nagy-tó vizes élőhely rekonstrukció feladatai:
- kerttörténeti rekonstrukció, a több mint 150 éve épült tó újjáépítése, tájképi látványainak feltárása és újak létrehozása,
- a Nagy-tó ökológiai állapotának javítását célzó, energia- és víztakarékos komplex vízellátási rendszer kiépítése,
- a FÁNK saját madárállománya és a berepülő vízi madarak számára fészkelési lehetőség biztosítása,
- az itt élő madarak számára háborítatlan, a látogatóktól elválasztott természetközeli élőhelyüket megidéző élőhely kialakítása,
- az invazív faállomány ütemezett, fokozatos leváltása, figyelembe véve a tavon élő madarak életciklusát és igényeit. A koros fák értékelése, egészségügyi kezelése Fakopp rendszerű ultrahangos vizsgálaton alapult,
- a tó medrének és partjának természetközeli megújítása, vízparti zonáció kialakítása és betelepítése veszélyeztetett és megszűnő természetes élőhelyekről.
A Sziklakerti speciális élőhely rekonstrukció feladatai:
- a sziklai növényvilág, illetve nyílt- és zárt sziklagyepek, mint a régió hegyvidéki részeire jellemző élőhelytípusok bemutatása,
- Magyarországon egyedülálló sziklakert kialakítása (nagy léptékű sziklakibúvások építése) a kistájra jellemző kőzet (mészkő) felhasználásával,
- a kitett sziklai élőhelytől a karsztbokorerdei elemekkel elválasztott szurdokerdőkre jellemző növényzet kialakítása, benne csörgedező csermely létesítése, amely a Nagy-tó komplex vízrendszerének része,
- ex situ védelemre alkalmas élőhelyek kialakítása és betelepítése veszélyeztetett és megszűnő természetes élőhelyekről.
A projekt gyűjteményes kerti szempontból egyidejűleg törekszik érvényesíteni az attraktív kertépítészet, a nagyobb kertegységekben való gondolkodás, a botanikai gyűjteményfejlesztés, a honos fajok és élőhelyek bemutatása és az ex-situ természetvédelmi génmegőrzés szempontjait, üzemeltetési szempontból pedig a fenntarthatóságot szem előtt tartó rendszerszemléletet, a víz- és energiatakarékosságot, illetve a biológiai egyensúlyt javító műszaki megoldásokat.
A továbbképzés a megvalósult projekt vetítéses ismertetésével indul. A projekt elvi alapjait – a terület tájökológiai viszonyai, a botanikai gyűjtemény és a gyűjtemény fejlesztési lehetőségei, az élőhely-rehabilitáció határai , az aktív természetvédelem lehetőségei városi környezetben - a projektgazda, a tervező tájépítészek és a botanikus szakértő mutatja be. Áttekintjük a projekt megvalósulásának fázisait, a fordulópontokat és a buktatókat is. A helyszíni bejárás során az elkészült projektet a kivitelező mutatja be a műszaki ellenőr és a tervezők segítségével.
A továbbképzés ingyenes, ám a belépéshez felnőtt csoportos jegy váltása szükséges (1600 Ft/fő).
A szakmai továbbképzésre – a megvalósult projekt speciális jellege miatt – tájépítészeket várunk. A projekt szívét adó növénytelepítések társulás- és fajismertetései, az ex situ védelem értékelése a társszakmák számára érthetetlen és érdektelen lenne.
Budapest, 2011. április 12.
Szűcs Gábor, az Ars Topia Alapítvány elnöke
Vincze Attila, szervező
okl. táj- és kertépítész vezető tervező | Jelentkezési határidő: május 15. | Budapest XIV. kerület | 2 pont |
2011/122 | BME Mérnöktovábbképző Intézet | EU rendszerű energia auditor képzés egységei és tartalma (tanfol EU rendszerű energia auditor képzés egységei és tartalma (tanfolyam 1998 tavaszától kezdődően, folyamatosan, szemeszterenként megújítva):
-bevezető és oktatástechnikai szempontok,
-energia auditálás röviden-megtakarítási lehetőségek, mintapéldák,
-bevezetés az energiagazdálkodásba,
-energia mértékegységek, tarifák,
-energia vételezés szerződéssel a versenypiacon,
-az energia auditálás módszertana,
-ipari létesítmény és oktatási épület audit esettanulmány, ----információ-, és támogatási források-szakirodalom,
-villamos motorok- hajtások,
-műszerek-mérések,
-kazánok és karbantartásuk,
-gőzrendszerek,
-sűrítettlevegő rendszerek,
-EU épületenergetikai előírások,
-épületenergetikai követelményrendszer és tanúsítás tervezet,
-épületenergetikai mintapéldák,
-épületfizika,
-épületszerkezetek energetikai követelményei,
-világítás,
-épületenergetikai szoftverek és használatuk,
-szoftveres épületenergetikai mintapélda,
-fűtés-távfűtés,
-klímatizálás-hűtés,
-beszabályozás-légtechnika-automatika,
-hidraulikai beszabályozás
-kapcsolt hő-, és villamosenergia-termelés,
- vízgazdálkodás,
-megújuló energiák,
-hidrogén-, és tüzelőanyag-technológiák,
-közlekedési energiagazdálkodás,
-mérés és felülvizsgálat,
-energiamegtakarítás szerződéssel,
-energiatakarékossági beruházások gazd. értékelése,
-naprakész épületenergetikai információk,
-banki folyamatok, szempontok,
-terepgyakorlat épületen,
-a jó auditor szemlélete, diplomáciai és gyakorlati fogásai
-mellékletek: legfontosabb szabványok szakirodalom,
Célja: A résztvevők jártasságot szereznek: az EU-rendszerű energia auditálásban, veszteségfeltárásban, audit jelentésben, bankrakész javaslatban, szakértői véleményben, megvalósíthatósági tanulmány készítésében épületekre, létesítményekre, üzemekre, közlekedési és egyéb vállalkozásokra, épületenergetikai követelményrendszer szerinti felülvizsgálatban, tanúsítás készítésében
Terjedelme: kb. 800 oldal
--------------------------------------------------------------------------------------------
A képzés célja:
A végzett auditorok kellő többlettudással felvértezve, a tanfolyam tudásanyagának sikeres elsajátítása, ennek szakdolgozattal és írásbeli szintfelmérő teszt-dolgozattal történő megerősítése, az egyéb, minden ilyen szakértői jogosultságot kérvényezőre érvényes feltétel teljesülése esetén – a továbbképzésen túl, többek között – a) kellő szakmai kiinduló alapot és BME MTI energiaauditor végzettséget ad energia auditálás tevékenységhez, b) megszilárdítja MMK (épület) energetikai szakértői cím megszerzésének esélyét, továbbá c) felkészít az épületenergetikai „tanúsítói” jogosultság elnyeréséhez szükséges – a MMK/MÉK által szervezett/szervezendő, de jelenleg kamarai tagságot nem kívánó – vizsga sikeres letételére.
A tantermi gyakorlatok során számpéldák megoldásával, a terepgyakorlatok során épületszerkezeti-, és épületgépészeti rendszer- felismeréssel foglalkoznak a hallgatók.
Célcsoport:
Energetikával, energia-gazdálkodással, energia-veszteségfeltárással és létesítmény-üzemeltetéssel, -gazdálkodással foglalkozó cégek, tervezők, szakértők, más szakemberek, vállalkozók, akik korlátozás nélkül – többek között – Magyarország teljes, mintegy 1100 PJ/év energiafelhasználásának csökkentésében kívánnak munkálkodni, beleértve az épületek mintegy 400PJ/év fogyasztását.
A részvétel feltételei:
Szakirányú felsőfokú végzettség (építész-, építő-, gépész-, villamos-, energetikai-mérnöki, (energetikusi), tanúsításhoz, szakirányú felsőfokú végzettség és 1 éves szakirányú szakmai gyakorlat, az energia auditor szakképzéshez, illetve az MMK (épület) energetikai szakértéshez szakirányú egyetemi végzettség és 8 éves gyakorlat.
A résztvevők jártasságot szereznek a következőkben:
EU-rendszerű auditálás, veszteségfeltárás, audit-jelentés, bankrakész javaslat, szakértői vélemény, megvalósíthatósági tanulmány készítése épületekre, létesítményekre, üzemekre, közlekedési-, és egyéb vállalkozásokra, elő épületenergetikai követelményrendszer szerinti felülvizsgálat, tanúsítás készítése (a vonatkozó, már hatályba lépett rendeletek, illetve rendelet tervezetek alapján).
A képzés főbb témakörei: Bevezetés az energiagazdálkodásba, audit módszertannal, villamos-, és hőenergiával, azok műszaki és piaci kérdéseivel, épületenergetikával, gazdasági-banki megítéléssel, menedzsmenttel, humán- erőforrással kapcsolatos fejezetek.
Résztvevők értékelése:
Tudásszint mérő teszt dolgozat és szakdolgozat alapján.
A képzés elvégzéséről szóló igazolás:
a képzés résztvevője a program befejezésekor, ha a követelményeket sikeresen teljesítette, a „Tanúsító oklevél a BME Mérnöktovábbképző Intézet szervezésében megtartott EU-rendszerű enegia auditor című képzésen részt vett” tanúsítványt kapja.
Tanfolyami tananyagok: Az előadók által összeállított oktatási segédletek és szakanyagok.
Baumann Mihály: Épületenergetika PTE Pollack Mihály Műszaki Kar, Pécs 2009. 320 oldal. | Tanfolyam kezdése: 2011. 04. 13.
Befejezése: 2011. 06. 15.
Sz Tanfolyam kezdése: 2011. 04. 13.
Befejezése: 2011. 06. 15.
Szintfelmérő teszt: 2011. 06. 22.
Szakdolgozat: 2011. 07. 06.
Kiértékelés: 2011. 07. 22. | Budapest XI. kerület | 9 pont |
2011/123 | BME Mérnöktovábbképző Intézet | Felkészítő az épületenergetikai követelményrendszerre és tanúsít Felkészítő az épületenergetikai követelményrendszerre és tanúsításra,
egységei és tartalma (2006 januártól kezdődően, szemeszterenként megújítva):
-EU és hazai irányelvek, szabványok, rendeletek és tervezetek, az épületenergetikai követelményrendszer lényege, felépítése
-épületek energiaigényének számítása tervezésénél
-épületek energetikai minőségének tanúsítása
-mintapéldák
-szoftver háttér és alkalmazás, önfelmérő teszt dolgozat minta, naprakész információk
-mellékletek: legfontosabb szabványok CD-je, vizsgatematika előzetes tervezet, további szakirodalom
Célja: Épületeink átlagos energiafogyasztása 2-3-szorosa a fejlettebb országokban megszokottnak. Ezt fokozatosan csökkenteni szükséges (lásd a 2002/91/EK EU irányelvet!). Ezt a folyamatot segíti elő az épületenergetikai követelményrendszer és tanúsítás. Ennek alaprendelete 2006-ban már hatályba lépett.
A tanfolyam során a résztvevők – a közeljövőben megjelenő további rendeleteket, azok rendelet-tervezeteit is figyelembe véve – felkészülnek a feljogosított vizsgabizottság előtti vizsga letételére. A sikeres vizsga az egyik feltétele a szakértői tevékenységhez szükséges mérnök-, illetve építész-kamarai regisztrációnak.
Terjedelme: kb. 400 oldal
-------------------------------------------------------------------------------------------------------
A képzés célja:
Épületeink átlagos energiafogyasztása 2-3-szorosa a fejlettebb országokban megszokottnak. Ezt fokozatosan csökkenteni szükséges (lásd a 2002/91/EK irányelve és annak új, nemrég megjelent, szigorított változatát!). Ezt a folyamatot segíti elő az épületenergetikai követelményrendszer és tanúsítás. Ennek alaprendeletei az évek során már hatályba léptek.
A képzés során a résztvevők is felkészülnek a feljogosított tanúsítói vizsgabizottság előtti vizsga letételére. A sikeres vizsga az egyik feltétele az – épületenergetikai szakértői illetve tanúsítói tevékenységhez szükséges – mérnök-, illetve építész- kamarai bejegyzésnek. A tanúsítói tevékenységhez a kamarák szerint már nem szükséges kamarai tagság.
A tantermi gyakorlatok során számpéldák megoldásával, a terepgyakorlatok során épületszerkezeti-, és épületgépészeti rendszer- felismeréssel foglalkoznak a hallgatók.
Célcsoport:
Épület-energetikával, -energiagazdálkodással és létesítményüzemeltetéssel/gazdálkodással foglalkozó tervezők, szakértők, vállalkozók, akik Magyarország energiafelhasználásának kb. 40 %-át kitevő, mintegy 400 PJ/év fogyasztás csökkentésével kívánnak foglalkozni, tervezési munkáikkal, épületenergetikai tanúsításaikkal ezt kívánják elősegíteni.
A részvétel feltételei:
Épületenergetikai szakértőséghez szakirányú (építész-, építő-, gépész-, villamos-, energetikai-mérnöki) egyetemi végzettség, az MMK szerinti 8 év szakirányú gyakorlat, tanúsításhoz felsőfokú végzettség és 1 éves szakmai gyakorlat.
A résztvevők jártasságot szereznek:
A már hatályba lépett, megjelent, illetve a közeljövőben megjelenő rendeletek (és rendelet tervezetek) szerinti épületenergetikai követelményrendszernek megfelelő kiértékelésben, tervezésben és tanúsításban. Erről önkiértékelő teszt-dolgozatot és épületenergetikai követelményrendszer felülvizsgálat, illetve tanúsítás témájú gyakorlati dolgozatot készítenek.
Ez utóbbit a hallgatókkal szóban és írásban megbeszéljük, kiértékeljük. Az itt felmerülő szempontokat a résztvevők jövőbeni munkájukban hasznosíthatják.
A képzés tematikájának fő fejezetei (az ismert vizsgakövetelmények tükrében):
Jogszabályi és rendeleti háttér
Az épületenergetikai szabályozás háttere
A belső környezet kritériumai
Az épület energiaigényének számítása a tervezésnél
Az épületek energetikai minőségének tanúsítása
A képzés elvégzéséről szóló igazolás: Szakdolgozati érdemjegy és/vagy részvételi bejegyzés az intézeti leckekönyvbe.
Tanfolyami tananyagok: Az előadók által összeállított oktatási segédletek és szakanyagok.
Baumann Mihály: Épületenergetika PTE Pollack Mihály Műszaki Kar, Pécs 2009. 320 oldal. | Tanfolyam kezdése: 2011. 03.18.
Befejezése: 2011. 04. 15.
1 n Tanfolyam kezdése: 2011. 03.18.
Befejezése: 2011. 04. 15.
1 nap/hét, péntekenként 10:00-18:00-ig
Szakdolgozat: 2011. 004.29.
Kiértékelés: 2011. 05. 13. | Budapest XI. kerület | 5 pont |
2011/153 | BCE Budapesti Corvinus Egyetem, Kert- és Szabadtértervezési Tanszék / Almási Balázs PhD. | II. Élhető Települési Táj Workshop
-------------------------- II. Élhető Települési Táj Workshop
-----------------------------------------------------
8:30
Regisztrálni a "K" épület 2. emeletén, a Dékáni Hivatal előterében lehet.
9:00
Jámbor Imre CSc / DLA - tájépítész, egyetemi tanár, tanszékvezető, BCE Tájépítészeti Kar, Kert- és SzabadtértervezésiTanszék
Köszöntő, a workshop megnyitása
9:10
M. Szilágyi Kinga CSc - tájépítész, egyetemi tanár, BCE Tájépítészeti Kar, Kert- és SzabadtértervezésiTanszék
Bevezető előadás - A TÁMOP 10.1 és 10.2 témakörök bemutatása
9:30
Almási Balázs PhD - tájépítész, egyetemi adjunktus, BCE Tájépítészeti Kar, Kert- és Szabadtértervezési Tanszék
A Budapest “Nyugati Kaputérség” kutatásiai a TÁMOP keretében
9:50
Szöbölöd Anita - tájépítész, PhD hallgató, BCE Tájépítészeti Kar, Kert- és SzabadtértervezésiTanszék
Települések szabadtér- struktúrájának elemzése
10:05
Hutter Dóra - tájépítész, PhD hallgató, BCE Tájépítészeti Kar, Kert- és SzabadtértervezésiTanszék
Budapest zöldfelületi rendszerének fejlesztése barnamezős területek rehabilitációjával
10:20
Vita, moderálja Nagy Katalin CSc - tájépítész, Herbeus Bt.
-kávészünet-
11:10
Oláh András Béla - tájépítész, PhD hallgató, BCE Tájépítészeti Kar, Kert- és Szabadtértervezési Tanszék
A városi hősziget mérséklésének lehetőségei tájépítészeti eszközökkel
11:25
Gábor Péter - tájépítész, PhD hallgató, BCE Tájépítészeti Kar, Szabadtértervezési Tanszék
Zöldfelületi és zöldhálózati stratégiák – politikai kampánydokumentum, vagy hasznos eszköz az élhető települési környezet megteremtésében?
11:40
Gólya Szilvia - tájépítész, Zöldebb Városokért Nonprofit Kft.
Green City Akkreditációs Pontrendszer c
11:55
Radványi Gábor - építész, FUTUREAL csoport főépítésze
A Corvin Sétány project
12:10
Vita, moderálja Bardóczi Sándor - tájépítész, Urbanitás Kft.
- ebédszünet -
13:40
Körmendy Imre - építészmérnök, tudományos munkatárs, BCE Tájépítészeti Kar, Településépítészeti Tanszék
A települések tagoltsága, mint jellegzetesség és lehetőség
13:55
Jombach Sándor - tájépítész, egyetemi tanársegéd, PhD hallgató, BCE Tájépítészeti Kar, Tájtervezési és Területfejlesztési Tanszék
Budapest zöldfelületi elemzése távérzékeléssel
14:10
Letenyei László PhD - egyetemi tanársegéd, BCE Szociológi és Társadalompolitika Intézet
Közösségi városfejlesztési modellek
14:25
Oláh András Béla - tájépítész és Gerzson László PhD - egyetemi tanár, BCE Tájépítészeti Kar, Kert- és Szabadtértervezési Tanszék
A zöld építészet tájépítészeti vonatkozásai, eszközrendszere
14:40
Vita, moderálja Nagy Béla CSc - építész, várostervező, MŰ-HELY Rt. Vezérigazgatója
15:10
Zárszó | 2011-06-17 | Budapest XI. kerület | 2 pont |
2011/149 | MÉK - Magyar Építész Kamara | Budai Várnegyed fejlesztési koncepcióvázlatának bemutatása | 2011-05-27 | Budapest V. kerület | 0,5 pont |
2010/057 | Jász- Nagykun- Szolnok megyei Építészek Kamarája | Az építésüggyel kapcsolatos jogszabályi változások
Az építési en Az építésüggyel kapcsolatos jogszabályi változások
Az építési engedélyezési tervdokumentációk tartalmi követelményeinek változása | 2009. november 27.
10:30 | Budapest | 1 pont |
2010/159 | MÉSZ | Pollack piknik party
Az építészet tere | 0000-00-00 | Budapest | 1,5 pont |
2010/126 | Győr-Moson-Sopron Megyei Építész Kamara | „Mindent a városért”
Zehmeister Károly Győr város polgármestere „Mindent a városért”
Zehmeister Károly Győr város polgármestere 100. évfordulója tiszteletére rendezett kiállítás finisszázsa.
Győr legnagyobb polgármesterének életét, a város érdekében végzett tevékenységét Győr Megyei Jogú Város Levéltára, a Városi Művészeti Múzeum és a Xántus János Múzeum közös kiállításán ismerhetjük meg.
A kiállítás a Váczy-gyűjtemény (Magyar Ispita) épületében látható. | 2010. május 28. 14. óra | Budapest | 0,5 pont |
2008/11/255 | Építész Továbbképző Nonprofit Kft. (BÉK-PMÉK) | A rákospalotai MÁV Telep
Városrész-néző séta és beszélgetés A rákospalotai MÁV Telep
Városrész-néző séta és beszélgetés | 2011-07-06 | Budapest | 1 pont |