TÖRTÉNETI ÉPÜLETEK HELYREÁLLÍTÁSA SZAKMAI FÓRUM
Történeti épületek helyreállítása – az építés-kivitelezés és szerkezetvizsgálat szakmai kérdései
2025. április 4. péntek, 9.00-16.00 | PÉCS, PTE MIK, Boszorkány út 2.
A kar 2020 őszén indította az első Történeti épületdiagnosztikai és rehabilitációs szakmérnök és szakember szakirányú továbbképzést, ahol nem titkolt szándékkal megcéloztuk a tervezők mellett a kivitelezésben dolgozó építész- és építőmérnököket is. A tervezett tudásátadáson túl szeretnénk a szakmai közösséget építeni, amihez jó indulást ad, a még ide kötődő, de már diplomát szerzett valamint az ősszel indult évfolyamunk és a PTE MIK Breuer Marcell Doktori Iskolája, melynek képzésében a műemlékvédelem szintén hangsúlyosan megjelenik.
A Történeti épületek helyreállítása szakmai fórum programjában egyaránt helyet kapnak tartószerkezeti, műemléki kutatási, építészeti és történeti belső tér helyreállításával kapcsolatos kérdések, melyekről aktuális munkák mentén maguk az érintett szakemberek, tervezők, kivitelezők, lebonyolítók, oktatóink beszélnek.
A szekció résztvevői számára emailben megküldjük dr. Szabó Éva összeállítását az aktuális, a műemlékvédelmet érintő szervezeti illetve jogszabályi változásokról.
A szakmai program akkreditációját a MÉK és az MMK felé elindítottuk.
Hasznos időtöltést, jó hangulatú tanácskozást kívánunk, a PTE MIK és az MMK Építési Tagozata nevében, a program szervezői:
Kovács-Andor Krisztián, Mészáros Bernadett, Szabó Éva
Levezető elnök: Dr. KOVÁCS-ANDOR Krisztián, egyetemi docens
9.00 – 9.15 Köszöntő – Dr. KOVÁCS-ANDOR Krisztián, egyetemi docens, okl. építészmérnök, házigazda
9.15 – 9.40 Dr. TÁRKÁNYI Sándor DLA, egyetemi docens, 2010 óta Sopron műemléki felügyelője
Természetes festékpigmentek előfordulása Sopron barokk épületein a legújabb kutatások tükrében
Az elmúlt 10 évben több mint 80 műemlék épület homlokzata újult meg Sopronban. A felújítások során a homlokzatok új színezésének meghatározását helyszíni kutatások előzték meg. Az épület tagozatokon feltárt festékmaradványok eredményeként jónéhány ház frontja új színezést kapott. Az előadás során két olyan természetes festékpigment előfordulását ismertetem, amelyek a hagyományos barokk színezési felfogást jelentősen cáfolják, illetve felülírják.
9.40 – 10.05 FEJÉRDY Tamás DLA, okl. építész, műemlékvédelmi szakmérnök, Gazzola-díjas műemlékvédelmi szakember
Történeti szerkezetek fenntartása, fenntarthatósága és a hitelesség
Ahhoz, hogy egy műemléket, vagy bármely történeti épületet úgy megőrizzünk, hogy önmaga maradjon, annak a történeti szerkezeteit kell megőrizni, külön-külön és együttvéve. Ez igen nagy kihívást jelent – hiszen ami anyagból van, előbb-utóbb elkopik, megsérül, elromlik, tönkremegy. A történeti szerkezetek - fizikai mivoltukban való - fenntartása a hitelesség szempontjából valójában alapkövetelmény, legalábbis a mi (európai) kulturális régiónkban. Ugyanakkor a megváltozott igények és szabványok (teherhordás, tűzvédelem, energiahatékonyság) kielégítése gyakori kihívás; a legtöbb ország vonatkozó szabályozása lehetőséget nyújt az általánostól eltérő megoldások alkalmazására (derogáció). Mindezek alapján: „nagy a kísértés” a történeti szerkezetek cseréjére. Mégis: a történeti szerkezetek fenntartásának alapvető eszköze, hogy amennyire csak lehet, eredeti kialakításukban, összefüggéseikben és funkciójukban próbáljuk megtartani azokat.
10.05 – 10.30 LENGYEL Dávid, okl. építőmérnök, projektvezető-építésvezető A-Híd Zrt.
Lánchíd múlt és jelen
A Lánchíd építése és a felújítás előtti történetének rövid áttekintése. A 2021-2023-as felújítás, kronológiája, feladatai, nehézségei, szépségei egy építésvezető szemszögéből.
10.30 – 10.45 kávészünet
10.45 – 11.10 prof. Dr. MEZŐS Tamás, okl. építőmérnök, műemlékvédelmi szakmérnök
Történeti épületek helyreállításának előkészítése, különös tekintettel az épületdiagnosztika szerepére
Történeti épületek helyreállítását megelőző előkészítő feladatok között kiemelt szerepe van az épületdiagnosztikának. Megalapozott ismeretek szerzéséhez elengedhetetlen a történeti szerkezetek beható ismerete. Ennek hiányában csak a mai szempontok alapján ítélhetjük meg a szerkezet viselkedését, ami műemléki védelem alatt álló épületek esetében a műemléki érték sérüléséhez vezethet. Példákon mutatom be azokat a hibákat, amelyeket saját gyakorlatom során elkövettem és amelyeket ma már egészen más felfogásban kezelnék.
11.10 – 11.35 BODÓ Balázs, okl. építészmérnök, műemlékvédelmi szakmérnök
Nyílászárók rekonstrukciója a Magyar Nemzeti Bankban
A központi banki feladatok folyamatos változásával, valamint a komforttal szemben támasztott követelmények emelkedésével, az elmúlt 120 évben az Alpár Ignác által, eredetileg is jegybanki funkcióra tervezett Szabadság téri székház folyamatosan átalakult. A legnagyobb változást azonban - az elmúlt években lezajlott fejlesztések eredményeként - egy teljes szint utólagos épületbe történő beerőltetése jelentette. Elsősorban e miatt, valamint a belső udvar alsó zónájának beépítése okán vált szükségessé a homlokzati nyílászárók nagy részének rekonstrukciója, melyhez elengedhetetlen volt az eredeti Alpár-féle szerkesztési logika megértése, hogy a megőrződött elemek alapján a teljes szerkezetek újjászülethessenek. Az előadás a 120 évvel ezelőtti tervezői gondolkodás, szerkesztési elvek megértését, az ahhoz vezető utat, és annak gyakorlati kivitelezési munkába történő adaptálását mutatja meg.
11.35 – 12.00 VEREBES Dóra festőrestaurátor művész, vezető festőrestaurátor
19. századi falképek és díszítőfestések helyreállítása – az Operaház, a Tudományos Akadémia és az Igazságügyi Palota falfestményei példáján
Az előadás témája a restaurálás során megoldandó feladatok, kiemelve a falfestmények és a környező dekoratív festészet fontosságát a harmonikus egység szempontjából.
12.00 – 12.25 BÓNA Ágota, okl. építész, műemlékvédelmi szaktanácsadó, a BMDI hallgatója
Épületkerámiák szerepe az épített örökségünkben
A képző és iparművészeti alkotások műemlékeink szerves részei. Megőrzésük Budapest épített örökségében is kiemelt szerepet tölt be. Előadásomban a kulturális és művészeti funkciót magába foglaló középületek helyreállítási fázisain keresztül mutatom be az épületkerámiák előkészítő kutatásait, restaurálási és konzerválási folyamatait a fenntarthatóság és az integrált értékvédelem szemléletében.
12.25 – 13.25 ebéd a Kar területén a MEVID Boszi Étteremben
13.25 – 13.50 SARKADI Márton, okl. építészmérnök, műemléki szakértő, a jáki templom helyreállításának szakmai vezetője
A jáki Szent György-templom, valamint a hozzá tartozó épületegyüttes kutatásának és helyreállításának eredményei 2018–2023 között
A jáki templom helyreállításának befejezésére 2018 és 2023 között került sor. A munka magában foglalta a templombelső régészeti feltárását, falkutatását, restaurálását, a nyugati kapu és a mellékhajó-homlokzatok restaurálását. Befejeződött a kolostor, a Szent Jakab-kápolna és a templomkert régészeti kutatása. Elkészült a Szent Jakab-kápolna tetőzetének helyreállítása és belső restaurálása. Megújult a templomkert a hozzá tartozó támfallal, téglakerítéssel, Folnay-kapuval, stációkkal. A projekt második ütemében kerül sor az apátság egykori épületeinek felhasználásával a látogatóközpont, új kiállítótér és kiállítás megépítésére.
13.50 – 14.15 PÉTERFFY Miklós, okl. építész
A jáki templom környezetének turisztikai fejlesztése
A jáki templom környezetének turisztikai fejlesztését meghívásos tervpályázaton nyertük el, a teljes tervezési folyamat lezárult. Megvalósult az első ütemben a templomkert építészeti kialakítása: burkolatainak, járófelületeinek, kerítéseinek, kapuinak, lépcsőinek, ivó kutjának, az új helyre telepített kálváriájának, valamint urnatemetőjének kialakítása. A második ütem tartalamazza a turisztikai fogadóközpont kialakítását a meglévő épületekben, valamint Apáti ház helyreállítását és új kőtár – kiállítótér létrehozását is.
14.15 – 15.00 BESEY László, okl. építőmérnök
Történeti tetők működése és gyakorlati helyreállítása
Ahogyan Balassi Bálinttól Varró Dánielig ível a magyar költészet, ugyanúgy barokktól napjainkig a rejtőzködő honi padlások színes világa, a mérnökök és ácsok szekercével írt története. Besey László ötven éve gyakorló mérnök, aki szerint örökségünk értékei között rejtőzködnek a művészetek által felöltöztetett tartószerkezetek, legyen az érték puszta forma, vagy éppen hordozó váz.
15.00 – 15.50 Kerekasztal beszélgetés
Az integritás megőrzésének lehetősége a kivitelezésben
Vitaindító gondolatok az adaptíve reuse kapcsán:
Dr. MÉSZÁROS Bernadett, okleveles közgazdász, műemlékvédelmi szaktanácsadó
Moderátor:
prof. Dr. MEZŐS Tamás, egyetemi tanár, okl. építőmérnök, műemlékvédelmi szakmérnök
Beszélgetőtársak:
FEJÉRDY Tamás DLA, c. egyetemi docens, okl. építészmérnök, műemlékvédelmi szakmérnök,
Dr. KUKAI Tibor, egyetemi docens, okl. építőmérnök, BVMK örökös elnök,
WÉBER László, c. egyetemi docens, okl. építészmérnök, MMK Építési Tagozata alelnöke.
15.50 – 16.00 A fórum zárása – Dr. KOVÁCS-ANDOR Krisztián
Dr. KOVÁCS-ANDOR Krisztián, egyetemi docens, okl. építészmérnök
Dr. TÁRKÁNYI Sándor DLA, egyetemi docens, 2010 óta Sopron műemléki felügyelője
FEJÉRDY Tamás DLA, okl. építész, műemlékvédelmi szakmérnök, Gazzola-díjas műemlékvédelmi szakember
LENGYEL Dávid, okl. építőmérnök, projektvezető-építésvezető A-Híd Zrt.
prof. Dr. MEZŐS Tamás, okl. építőmérnök, műemlékvédelmi szakmérnök
BODÓ Balázs, okl. építészmérnök, műemlékvédelmi szakmérnök
VEREBES Dóra festőrestaurátor művész, vezető festőrestaurátor
BÓNA Ágota, okl. építész, műemlékvédelmi szaktanácsadó, a BMDI hallgatója
SARKADI Márton, okl. építészmérnök, műemléki szakértő, a jáki templom helyreállításának szakmai vezetője
PÉTERFFY Miklós, okl. építész
BESEY László, okl. építőmérnök
Dr. MÉSZÁROS Bernadett, okleveles közgazdász, műemlékvédelmi szaktanácsadó
Dr. KUKAI Tibor, egyetemi docens, okl. építőmérnök, BVMK örökös elnök,
WÉBER László, c. egyetemi docens, okl. építészmérnök, MMK Építési Tagozata alelnöke.