Nyilvános konferencián mutatják be régiónk legújabb tudományos és művészeti eredményeit
Régiónk tudományos és művészeti ágazatainak példaértékű összefonódásaiba, a helyi tudományos élet meghatározó eredményeibe tekinthet be a közönség a Magyar Tudomány Ünnepe miskolci rendezvényén, november 25-én, a Miskolci Akadémiai Bizottság székházában rendezett konferencián. A Magyar Tudományos Akadémia — Miskolci Akadémiai Bizottság Épített Környezeti Szakbizottság és a Magyar Művészeti Akadémia Miskolci Regionális Munkacsoport szervezésében megvalósuló miskolci szimpózium programja szépen illeszkedik a Magyar Tudomány Ünnepe eredeti koncepciójához, miszerint a tudomány és a művészetek egymásra gyakorolt megtermékenyítő hatását, szinergiáját hirdesse.
A Magyar Tudomány Ünnepe Miskolcon
Az ez évi MTA mottóhoz igazodva a Művészeti tanácsadás a társadalom szolgálatában című konferencia november 25-én, délelőtt 9 órakor kezdődik a MAB Erzsébet-téri székházában, ahol Dr. Felszeghi Sára, a Miskolci Akadémia Bizottság alelnöke tart köszöntőt. A konferenciát az MMA Miskolci Munkacsoport nevében Bodonyi Csaba, az MMA rendes tagja, regionális elnök, míg az MTA-MAB Épített Környezeti Szakbizottság nevében Rudolf Mihály, az MMA rendes tagja, szakbizottsági elnök nyitja meg. Az országos rendezvénysorozat miskolci programja régiónk legújabb tudományos és művészeti eredményeit mutatja be a nagyközönségnek, s mindemellett olyan alkotók életművébe is betekintést enged, akik szakmájukban kiemelkedő teljesítményt nyújtanak. A miskolci rendezvényen számos tudományterület és művészeti ág képviselője bemutatkozik, az építészet, az irodalom és a zeneművészet mellett a népművészet értékteremtő alkotóival, alkotásaival is megismerkedhet a nagyközönség.
Az Országgyűlés november 3-át annak alkalmából nyilvánította a Magyar Tudomány Ünnepévé, hogy 1825-ben ezen a napon ajánlotta fel Széchenyi István birtokainak évi jövedelmét a Magyar Tudós Társaság alapításának céljára, mellyel lehetővé tette a Magyar Tudományos Akadémia megalapítását. November így lett immár két évtizede a tudomány hónapja, amikor a legújabb hazai tudományos eredmények bemutatkozhatnak. Ehhez kapcsolódott a Magyar Művészeti Akadémia azzal a céllal, hogy a művészet és a tudomány egymást erősítő, egymásra reflektáló hatását a legújabb eredményeket ismertetve bemutassa a szakmai közönségen túl a nagyközönségnek.
A programból:
Bodonyi Csaba Széchenyi- és Ybl-díjas építész, Tokaj egykori főépítésze Negyed század Tokaj főépítészi szolgálatában címmel tart előadást, míg Sáros László György Ybl Miklós-díjas építész, fotográfus, az MMA rendes tagja egy miskolci kísérlet eredményeiről számol be, melyet Makovecz Imre és tanítványai kezdeményeztek, s amely a gyerekek vizuális kultúrájának megerősítésére irányult.
Gáspárné Tóth Marica zongoraművész, a Miskolci Egyetem Bartók Béla Zeneművészeti Kar tanára Liszt Ferenc életművéhez, mint a zongorapedagógia forradalmasítójához közelít. Friss tapasztalatairól beszél Mankovits Tamás a „Magyar a Magyarért” Népfőiskola Alapítvány kuratóriumi elnöke és a Papp Miklós Népfőiskola vezetője Ismeretterjesztés és művészetpártolás a Lakitelki Népfőiskola regionális és nemzetközi gyakorlatában című előadásában.
Csáji László Koppány Phd író, költő, kulturális antropológus, a Magyar Művészeti Akadémia Művészetelméleti és Módszertani Kutatóintézet igazgatója az MMA művészeti ösztöndíjprogramjának jelentőségét, eddigi eredményeit foglalja össze, valamint annak távlati céljairól is beszél.
Berzeviczy-Fehér Jánosné hímző-és viseletkészítő népi iparművész, az MMA köztestületi tagja például a Divat a hagyomány – palóc viseletek újragondolva című előadásában azokat az általa tervezett és készített palóc népviseletből gyökerező, de azt megújító, ma is hordható öltözeteket mutatja be, amelyeket itthon és külföldön is megannyi elismeréssel jutalmazott a szakma. Fontos szerephez jut a tudományos innováció is a programsorozatban. A konferencia során egy olyan miskolci kezdeményezésről is képet kaphatnak az érdeklődők, amely a kortárs irodalom lokális alkotásait egy különleges készségfejlesztő füzet formájában — játékos feladatok segítségével — juttatja el az általános iskolás gyermekekhez.
Kégl Ildikó író, költő, az MMA irodalmi ösztöndíjasa tart előadást az általa szerkesztett kiadványról, amelyhez felolvasással csatlakoznak a készségfejlesztő füzet szerzői, a mai magyar irodalmi élet meghatározó lokális szereplői. Az irodalmi prezentáció során Fecske Csaba, Finta Éva és Vass Tibor József Attila-díjas költők kiadványba szerkesztett verseiből hallgathat válogatást a közönség.
Gáspárné Dr. Tóth Marica, Gulybánné Varga Krisztina, Csáji László Koppány Phd, Márton Ildikó, Dr. habil. Bereczki Zoltán, Bodonyi Csaba DLA, Sáros László György DLA, Kégl Ildikó, Fecske Csaba, Vass Tibor, Berzeviczy-Fehér Jánosné, Osgyányi Vilmos, Mankovits tamás, Csereklyei Andrea, Sárkány Éva.