1. nap – E r d ő d (Horvátország) – G o m b o s (Szerbia) – D o r o sz l ó – K i s sz t a p á r – K i s h e gy e s (tanyasi turizmus)
2. nap – B á cs o r d a s – B á cs – B o gy á n / Délvidék
1. nap
Erdőd, erdődi vár megtekintése. Parókiáját már III. Béla, templomát II. András oklevelében említik. A vár “Castellum Erdeed” néven 1472-ben a titeli prépost tulajdona.
Gombos (csatlakozik a csoporthoz pluszban egy vajdasági idegenvezető, aki a további három településen plusz információkkal egészíti ki a látottakat)
vasútállomás (az egykori Szabadka-Gombos vasútvonal a Bácskát szelte át) és víztorony, majd a helyi tájház megtekintése.
A tájház régi parasztház melyet helyi magyar szervezetek tartanak fent és közösségi térként üzemeltetnek. Itt található Tamaskó József emlékszoba (aki Európa szerte ismert kaptárt fejlesztett ki és nemcsak kiváló méhész, kiadó és szerkesztő volt, de a művelődési élet szervezője is.) – helyi idegenvezetés
Doroszló a vidék három leghagyományőrzőbb közösségének egyike.
A tájház 1850 táján épült vert falú ház a falu legrégebbi utcájában, csaknem 1000 négyszögölnyi telken áll, amely állandó néprajzi kiállításnak ad otthont. – helyi idegenvezetés
Szentkút, keresztény zarándokhely, a kegyhely középkori elnevezése Bajkút volt. Azonos azzal a hellyel, amely már az Árpádok korában Bajkút néven emlegettek. III. Béla király Bajkút területére Premontrei szerzeteseket telepített, és kolostort építtetett számukra.
Kissztapár zsilipház, 1793-ban épült zsilip, amely a Franco-csatornán épült összesen 4 zsilip közül egyedüliként működik. A csatorna ásása, a zsilip építése és a csatorna műszaki adminisztrációjának kiépítése, majd valamivel később a malom építése volt a fő feltétele a falu lakosságának növekedése. – helyi idegenvezetés
Kishegyes Kátai farm, tanya turizmus (Ruzsa Magdi szülőfaluja, jól felszerelt, összkomfortos tanya – van WIFI), szállás elfoglalása, közös bográcsos vacsora, majd helyi borkóstoló (6 helyi bor kostolója, melyet egy helyi borász mutat be és mellé borkorcsolya), ismerkedés a szállásadónkkal, beszélgetés, csapatépítés.
2. nap
Kishegyes közös bőséges reggeli helyi ízekből
Bácsordas Szent Márton római katolikus templom megtekintése. A falu, mint zsivány- és orgazda-fészek híresedett el.
Bács vár, Ferences kolostor, török fürdő romjai és a néprajzi gyűjtemény megtekintése. A bácsi kultúrtáj az első kultúrtáj Szerbiában, amely az Európai Bizottság által megkapta a legrangosabb európai kulturális örökség díjat (Europa Nostra Award 2018 nagydíjasa). A kultúrtáj területén három, a Szerb Köztársaság számára rendkívüli jelentőségű kulturális műemlék található: A bácsi erőd és külváros, a bácsi ferences kolostor és a Bogyán ortodox kolostor – kolostortemplom.
Érkezés Bácsra a törökfürdő melletti parkolóba. Séta a ferences kolostorhoz. (’15)
Ferences kolostor külső, belső, belső udvar (kerengő), kegytemplom kápolna, régészeti park megtekintése. Szabad nézelődés. Séta Nagypapa házához. (1’30)
Nagypapa háza: túra egy hagyományos népi házban, amely a népviseleteket mutatja be és hagyományos étel kóstoló. (’30)
Séta a bácsi erődhöz, megállás a törökfürdőnél, a Városi-kapunál (“Tüske” kapu) és a kálváriánál. (’30)
Bácsi erődítménykomplexum megtekintése és a Donjon-toronyba való bejutás csoportosan (nagyon szűk és meredek lépcső). Régészeti bemutató a Donjon-toronyban. Szabad nézelődés. (1’30)
– szakmai vezetés: dr. Slavica Vujovity építészmérnök, műemléki szakértő
Bogyán már az Árpád-korban, a Mohácsi vész előtt is fennállt. A helyi ortodox kolostor megtekintése, vezetőnk a rendfőnök és dr. Slavica Vujovity építészmérnök, műemléki szakértő.
Kirándulásunk a Magyar Tudományos Akadémia Veszprémi Akadémia Bizottság Népi Építészeti Munkabizottságának közös együttműködésével valósul meg!
Szakmai vezetőnk az utazásunk teljes ideje alatt:
dr. Szilágyi Mária az építészet doktora, műemlékvédelmi szakmérnök (Újvidéki Egyetem Műszaki Tudományok Karának Építészeti és Várostervezési Tanszékén az építészettörténet és a műemlékvédelem tantárgyak docense, Az ICOMOS és az MTA VEAB Népi Építészeti Munkabizottságának tagja. A Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Építészmérnöki Karának Építészettörténeti és Műemlékvédelmi Tanszékén a Műemlékvédelmi Szakmérnök Szakon diplomázott. 2023-ban Podmaniczky-díjat kapott.
Helyi idegenvezetők