Egy pályázat utóélete
A 2024-ben első alkalommal kiírt Fenntartható épületburok célja az olyan megépített, vagy felújított lakó- és középületek bemutatása és elismertetése, amelyek anyaghasználata, szerkezetkialakítása és működtetése a lehető legkisebb mértékben terheli a környezetünket. Az elmúlt években kiemelt figyelmet kap az épületek létesítéséhez és üzemeléséhez szükséges energia mennyiségének, valamint a káros szennyezőanyagok kibocsátásának radikális csökkentésére való törekvés, nem megfeledkezve az üzemeltetéshez tartozó ráfordítások mérsékléséről sem. A pályázat célja e szemlélet terjesztése, a példaértékű megoldások összegyűjtése, a legjobbak díjazása, és az épületek, a koncepciók és az ezekhez alkalmazott műszaki megoldások ismertté tétele a szakmai szereplők, de az épületeket használó „laikusok” széles körében is.
Az elismerés három kategóriában történt, új építésű lakóépület, családi ház, társasház vagy nyaralóépület, új építésű, bármilyen rendeltetésű középület, amely kereskedelmi-, oktatási-, adminisztratív- (iroda), egészségügyi-, szállásjellegű-, sport-, közlekedési, ill. kulturális, valamint ipari épület, illetve épületfelújítás, amely lehet lakóépület és középület egyaránt.
A pályázat célkitűzéseihez kapcsolódóan, a 2024-ben díjazott pályaművek megismertetését és a zsűritagok téma iránti elkötelezettségét fókuszba helyezve 2025. március 25-én a BME-n folytatódik a népszerű „Magyarország szép” sorozat. A 10. állomásra ezúttal személyesen invitáljuk az építészeket.
PROGRAM:
8:30 – 9:00 Helyszíni regisztráció
9:00 – 9:10 Köszöntő, a pályázat összegzése
9:10 – 9:55 A környezettudatos és energiatakarékos épületburok részletmegoldásai - Horváth Sándor, Széchenyi-díjas okleveles építészmérnök, címzetes egyetemi docens, az Épületszigetelők, Tetőfedők, Bádogosok és Ácsok Magyarországi Szövetsége alapító tagja, elnökhelyettese és Örökös Elnöke - a pályázat zsűrijének elnöke (45 perc)
9:55 – 10:25 A jövő üvege alacsony karbonlábnyommal, mint a környezettudatos épületborok része – Németh Árpád András, a Guardian Glass építész szaktanácsadója (30 perc)
10:25 – 11:10 A Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság épületéről Vékony Péter, okleveles építészmérnök( nirmana) - a Fenntartható épületburok díjazottja középület kategóriában (45 perc)
11:10 – 11:30 SZÜNET
11:30 – 12:00 Alkalmazástechnikai előadás (30 perc)
12:00 – 12:45 A fenntarthatóság alapköve az épületburok - Beleznay Éva, fenntarthatósági szakértő, városvezető, építész (45 perc)
12:45 - 13:15 Alkalmazástechnikai előadás (30 perc)
13:15 – 14:00 A diósdi Emília ház - Kosik Péter, Molnár Máté, okleveles építészmérnökök (Equinox International) – a Fenntartható épületburok díjazottjai lakóépület kategóriában (45 perc)
14:00 – 14:45 Ebédszünet
14:45 – 15:30 Hogyan mentsük meg a világot építészettel? - Dr. Kiss Gyula prof.habil DLA, építész, egyetemi tanár, szakfejlesztési igazgató, építész szakfelelős (Óbudai Egyetem, Ybl Miklós Építéstudományi Kar) (45 perc)
15:30 – 16:15 A Budapest Airport Aréna Rendezvény- és Sportközpont Kiskarándi Nánásy Ilona, Magyar Mihály, okleveles építészmérnökök (Magyarterv) - a Fenntartható épületburok díjazottjai felújítás kategóriában (45 perc)
16:15 – 16:30 Kontultáció, zárszó
Horváth Sándor, Széchenyi-díjas okleveles építészmérnök, címzetes egyetemi docens, az Épületszigetelők, Tetőfedők, Bádogosok és Ácsok Magyarországi Szövetsége alapító tagja, elnökhelyettese és Örökös Elnöke - a pályázat zsűrijének elnöke
Beleznay Éva, fenntarthatósági szakértő, városvezető, építész
Dr. Kiss Gyula prof.habil DLA, építész, egyetemi tanár, szakfejlesztési igazgató, építész szakfelelős (Óbudai Egyetem, Ybl Miklós Építéstudományi Kar)
Kosik Péter, Molnár Máté, okleveles építészmérnökök (Equinox International)
Vékony Péter, okleveles építészmérnök( nirmana)
Kiskarándi Nánásy Ilona, Magyar Mihály, okleveles építészmérnökök (Magyarterv)
Németh Árpád András, a Guardian Glass építész szaktanácsadója