EDGE Fest Budapest

Pályázat rövid címe: EDGE Fest Budapest
Bírálati sorszám: 2025/182
Pályázat státusza: jóváhagyott
Pontérték: első nap délelőtt 1 pont, délután 1 pont, második nap délelőtt 1 pont
Pályázat témaköre: Személyes fejlődést szolgáló témakörök
Az EDGE FEST célja, hogy minden olyan gondolatnak teret adjon, amely kimozdítja a szakmai közönséget a komfortzónájából, egyúttal feltárja a jövőbe mutató perspektívákat is.
Pályázat jellege: személyes részvételhez kötött
Időtartam: 2025. július 3-4.
Létszám: nincs megkötés
Pályázó megnevezése: Építészfórum Kiadói Kft.
Pályázó címe / elérhetőségei:
Andrássy út 122.
Telefonszám: +36-20-6165650
E-mail: szerk@epiteszforum.hu
Weboldal: http://www.epiteszforum.hu
Kapcsolattartó / Jelentkezés:
Sápi Katalin
E-mail: katalin.sapi@epiteszforum.hu
Pályázat részletes tartalma:

A 2000-ben alapított Építészfórum naponta új, értékes szakmai hírekkel jelentkező online építészeti napilap, amely épületek és tervek bemutatása mellett beszámol a legfontosabb közéleti hírekről, pályázatokról, díjakról és bemutatja az építészet meghatározó szereplőit.

Az Építészfórum csapata 2022-ben új kihívás elé nézett: megszerveztük az első Építészfesztivált, egy többnapos rendezvényt, amely a szakmai programokon túl kikapcsolódásra és szórakozásra is invitálta a látogatókat. Az első fesztivál helyszíne Dunaújváros volt, ahol a Szalki-szigeten egy, az Építész Szakkollégium által szervezett építőtábor hétvégi lezárásaként jött létre a háromnapos fesztivál, napközben előadásokkal, kerekasztal-beszélgetésekkel, este pedig koncertekkel és hajnalba nyúló bulikkal.

Az első év tapasztalataira építve 2023-ban Budapesten a Füvészkertben rendeztük meg a második Építészfesztivált, amelynek a témája a túlélés volt. Tavaly pedig Az építészet közügy felhívás mentén szerveztük meg az Építészfesztivál az A38 Hajón.

Azóta évente megrendezzük az Építészfesztivált, amelynek célja, hogy platformot biztosítson a szakmai párbeszédnek, az építészetet érintő globális és lokális kérdések megvitatásának, valamint elősegítse a különböző területek közötti kommunikációt és együttműködést. A negyedik alkalommal jelentkező program megújult formában, a nemzetközi közönséget is megszólítva EDGE Architecture Festival Budapest (EDGE Fest) név alatt folytatja a megkezdett munkát.

1. IDŐPONT, HELYSZÍN

Az idei EDGE Fest 2025. július 3-4-én lesz Budapesten, a Dürer Kertben (1117 Budapest, Öböl utca 1.) A fesztivál során egy művészeti installációval is készülünk, amelynek a Dürer Kert mellett lévő Hengermalom ad otthont.

2. PROGRAM

Mit jelent 2025-ben építésznek lenni? Mik az új kihívások, melyekkel szembe kell néznünk? Milyen társadalmi, ökológiai és technológiai változások zajlanak korunkban? Mit jelent korunk esztétikája, és milyen gondolatokat fejeznek ki az új formanyelvi kísérletek? Kell-e egyáltalán építeni, és ha igen, akkor milyen formában, milyen eszközökkel és kiknek? Milyen lesz a jövő társadalma, és az építészet ehhez miként képes viszonyulni? Milyen módon képes a tartósság jegyében épített ház ezekre a változásokra reflektálni? Milyen lehetőségek állnak az építészek előtt, ha komolyan veszik az aktuális kihívásokat?

Ezekre és más aktuális kérdésekre keresi a választ a EDGE Fest nemzetközi építészeti fesztivál, amely egyszerre konferencia és társasági esemény, ahol az eszmecserék mellett egy díj is átadásra kerül. Az EDGE Fest egy olyan konferencia, amely regionális és európai szinten is progresszív és előremutató témákkal foglalkozik, a díj pedig ezen törekvéseket támogatja.

Budapest Kelet-közép Európa egyik legizgalmasabb városa jelenleg. Itt találkozik a kelet és a nyugat, így korunk tágabb értelemben vett kulturális átrendeződésének egyik színtere is. Mint ilyen, egyfajta szellemi peremvidékként is működik, ezért kiváló tájékozódási pontot jelenthet az átrendeződő világban. Korunk kihívásaira éppen ezért ezen a peremen kereshetjük a választ, melynek egy diszkurzív, dialógusokra építő szakmai fórumon kívánunk teret biztosítani.

2.1 EDGE FEST KONFERENCIA

Az EDGE Fest konferencia során nemzetközi és magyar előadók tárják fel az ökológiai, társadalmi, gazdasági, technológiai és esztétikai problémák különböző aspektusait, miközben lehetőségeket teremt új gondolatok kiemelésére. A jövőbe mutató tervek bemutatása révén ez a szellemi diskurzus kiegészülhet olyan ötletekkel és elméletekkel, amelyek az elkövetkező generációk számára meghatározó irányt mutathatnak.

Az EDGE FEST célja, hogy minden olyan gondolatnak teret adjon, amely kimozdítja a szakmai közönséget a komfortzónájából, egyúttal feltárja a jövőbe mutató perspektívákat is. A konferenciára az alábbi szekciókat alakítottuk ki:

LABORATORY – Időpont: 2025. július 3., 9.00 – 13.30

Korunk problémái közt sok olyan van, amely az építészettel kapcsolatban is felvet kérdéseket. A szekció célja, hogy feltárja azokat a problémaköröket, melyek az építészeten keresztül értelmezhetőek, és annak módszertanával kezelhetőek. Ebben a szekcióban olyan építészek és kutatók adnak elő, akik a jelen és a jövő kihívásait vizsgálják építészeti szempontból, annak ökológiai, társadalmi, politikai, gazdasági összefüggésein keresztül.

Előadók:

• Sam Jacob (Sam Jacob Studio, London)

• Jozef Olsavsky (FUTURESEARCH STUDIO)

• Tomaž Krištof (Studio Krištof, Ljubljana)

• Péter Hámori (GUBAHÁMORI, Budapest)

• Mihály András Németh (Vienna)

AETHER – Időpont: 2025. július 3., 15.00 – 18.30 között

A digitális kultúra az építészetre is hatással van. A technológiai változások egyaránt hatással vannak a tervezésre, és annak kontextusára is. Az Aether szekcióban az előadók elméleti és gyakorlati szempontból is vizsgálják a változások lehetőségeit és következményeit is.

Előadók:

• Marcos Cruz (University College London)

• Gilles Retsin (University College London, AUAR Labs)

• Bence Pap (University of Applied Arts Vienna, Institute of Architecture)

• Vojtěch Radakulan (Prague)

• Benjamin James (University of Applied Arts Vienna, Institute of Architecture)

• András Csiszér (ZDA – Zoboki Design & Architecture, Budapest)

LOOKING GOOD – Időpont: 2024. július 4., 9.00 – 12.30 között

A kortárs építészeti formanyelv átalakulóban van. Korunk esztétikai tendenciáinak feltárása egy nagyon izgalmas feladat, melyet olyan építészek előadásain keresztül érthetünk meg, akik a kísérletezés mellett a stiláris keretek elméleti megközelítéseivel is foglalkoznak. Ebben a szekcióban olyan építészek adnak elő, akik az építészet esztétikai kérdéseit vizsgálják, annak kortárs kultúrával és formanyelvvel kapcsolatos összefüggésein keresztül.

Előadók:

• Charles Holland (Charles Holland Architects, Dover)

• TEN (Zurich, Belgrade)

• Dávid Smiló (Paradigma Ariadné, Budapest)

• Konstantinos Pantazis (Point Supreme Architects)

• Polo Carpi (BAUKUH)

• Job Floris 

Az EDGE Fest keretében az alábbi témákat fogjuk részletesebben megvizsgálni a meghívott előadóinkkal:

• Ökológia

Az építés szerepének és anyaghasználatának vizsgálata az ökológiai változások elméleti és gyakorlati tapasztalatai mentén.

• Társadalmi keretek

Az építészet és a társadalmi átrendeződések kölcsönhatásai.

• Virtuális terek

A virtuális és az épített terek sajátosságai, jelentősége és kölcsönhatásai.

• Technológiai kihívások

Az építészetet meghatározó digitális és analóg technológiák hatása.

• Jövőképek

Spekulatív és gyakorlati víziók az építészet és a művészet peremvidékén.

• Elméleti keretek

Poszthumán és nonmodern elméletek relevanciája az építészetben.

• Filozófiai háttér

Az ember és az építészet kapcsolata a poszthumán és a nonhumán megközelítések felől.

• A tér alakváltozásai

Térelmélet a kortárs építészet és művészet szemszögéből.

3. EDGE AWARDS

Az EDGE Award célja, hogy olyan progresszív projekteket, koncepciókat mutasson be, amelyek az építészet és a formatervezés határait feszegetik. A díjra hazai és nemzetközi építészek és határterületeken alkotók egyaránt jelentkezhetnek 2025. május 15-ig.

A shortlistre jutó projektek tervezői személyesen is bemutatkoznak az EDGE Festen, ahol az előadóinkból álló zsűri fog a helyszínen dönteni az EDGE Awards nyerteseiről az alábbi díjkategóriákban.

READY?MADE – Megépült épületek

A megépült épületek kategóriába a méret és a funkció korlátozása nélkül azokat az alkotásokat várjuk, amik a szokásos, begyakorlott megoldásokhoz képest új utakat keresnek és reprezentálnak. Ebben a szegmensben a bírálat az építészeti implementáció minőségét és a megvalósult alkotás karakterét értékeli.

ON THE STREETS – Köztérrel foglalkozó projektek

A köztér szerepének újragondolásával foglalkozó projektek nevezését várjuk ebbe a kategórába - lehet szó időszaki vagy állandó installációról, térbeli alkotásról, köztér kialakításról vagy felújításról.

TOPIA – Jövőképek és kísérletek

Ebben az építészetelméleti megközelítéseket összegző kategóriában potenciális jövőképekkel, a jövő kihívásaival foglalkozó építészeti munkák és spekulatív építészeti projektek versenyeznek.

VIRTUAL INSANITY – Virtuális helyek építészete

Az elmúlt évtizedekben a vizuális kultúrán belül megerősödtek a digitális térben született és virtuális térben készült alkotások. A díjkategória a videojáték-építészet, filmes szcenográfia, a fényművészet, a virtuális szobrok és terek építészeti relevanciáját rangsorolja.

HOLD IT – Mire képes a design?

Olyan belső és külső terekhez kapcsolódó egyedi tervezésű tárgyakat keresünk, amelyek kritikai relfexióval, konceptuálisan, vagy akár személyességük révén is képesek korunk kihívásaira reagálni.


Előadók:

• Sam Jacob (Sam Jacob Studio, London)

• Jozef Olsavsky (FUTURESEARCH STUDIO)

• Tomaž Krištof (Studio Krištof, Ljubljana)

• Péter Hámori (GUBAHÁMORI, Budapest)

• Mihály András Németh (Vienna)

• Marcos Cruz (University College London)

• Gilles Retsin (University College London, AUAR Labs)

• Bence Pap (University of Applied Arts Vienna, Institute of Architecture)

• Vojtěch Radakulan (Prague)

• Benjamin James (University of Applied Arts Vienna, Institute of Architecture)

• András Csiszér (ZDA – Zoboki Design & Architecture, Budapest)

• Charles Holland (Charles Holland Architects, Dover)

• TEN (Zurich, Belgrade)

• Dávid Smiló (Paradigma Ariadné, Budapest)

• Konstantinos Pantazis (Point Supreme Architects)

• Polo Carpi (BAUKUH)

• Job Floris 


Díjmentes / Kedvezményes: nincs adat

A továbbképzés ára alkalmanként a résztvevőknek: Early Bird napi jegy - 100 EUR (2025. június 15-ig) Early Bird mindkét napra - 150 EUR (2025. június 15-ig) Napi jegy - 150 EUR Mindkét napra - 250 EUR Diákoknak ingyenes EDGE Award pályázati díj: 100 EUR (pályázati határidő: 2025. május 15.)
Időpontok (dátumok) és helyszínek:
  • 2025-07-03, Dürer Kert (1117 Budapest, Öböl utca 1.)
  • 2025-07-04, Dürer Kert (1117 Budapest, Öböl utca 1.)

Kiegészítése a helyszínekhez: A fesztivál során egy művészeti installációval is készülünk, amelynek a Dürer Kert mellett lévő Hengermalom ad otthont.