A modul célja: A résztvevők ismerjék meg a különböző anyagú (pl.: égetett agyag, pórusbeton vagy beton falazó elemekből készülő) falak kivitelezése során betartandó, a tervezett geometriai méretek (be)tartása szempontjából döntő jelentőségű alkalmazástechnikai előírásokat és kivitelezési fogásokat. Ismerjék meg a falazatokhoz csatlakozó szerkezetekre vonatkozó mérettűrések összefüggése-it. Ismerjék meg azokat a hiba-lehetőségeket, amiket már a falazatok készítése során elkövethetnek, és így azok megnehezítik, vagy ellehetetlenítik a később készülő csatlakozó szerkezetek megfelelő kialakítását.
Követelmények: Olyan alkalmazástechnikai előírások ismerete, amiket figyelmen kívül hagyva a falazatok kivitelezése során olyan geometriai eltérések keletkeznek, amik károsan hatnak a csatlakozó • födémek • nyílászárók • válaszfalak, • kémények • hő-, hang, és vízszigetelések • kerámia és szerelt burkolatok, • beépített bútorok, • és egyéb szerkezetek megfelelő és szakszerű kialakítására.
2. Modul: Födémek és aljzatok
A modul célja: A résztvevők legyenek tisztában a gerendás, kéregbetonos és monolit vasbeton födémekhez alsó oldalukon, illetve ezen födémekhez és más aljzatokhoz felülről csatlakozó szerkezetek megfelelő kialakításával.
Követelmények: Olyan alkalmazástechnikai előírások ismerete, amiket figyelmen kívül hagyva a födémek alsó oldalán, illetve a födémek és egyéb aljzatok felett olyan geometriai eltérések keletkeznek, amik károsan hatnak a csatlakozó • vakolatok, kellősítések, glettelések és aljzat kiegyenlítések, • hő-, hang, és vízszigetelések, • hideg- és melegburkolatok, • és egyéb szerkezetek megfelelő és szakszerű kialakítására.
3. Modul: Fal- és födémzsaluzatok
A modul célja: A résztvevők ismerjék meg a korszerű nagytáblás zsaluzati rendszerek által nyújtott lehetősé-geket és előnyöket. A rendszerek alkalmazásával elérhető előnyök megismerése az egyedileg készített zsaluzatokkal szemben. A leggyakrabban használatos zsalurendszerek összehasonlítása: azonos jellemzők és különbségek ismertetése. Fejlesztési irányok megismerése. A zsalu-rendszerek szélsőséges műszaki körülmények közötti alkalmazási lehetőségeinek bemutatása esettanulmányokon keresztül. Követelmények: A zsalurendszerek legfontosabb elemeinek átfogó ismerete. Támasztások, zsalutáblák, kapcsoló elemek, formaleválasztó anyagok. Födémek és falak zsaluzatai, pillérek zsaluzása. A zsaluzatokra vonatkozó erőtani, alakváltozási és munkavédelmi követelmények megismerése. A zsalurendszerek aktuális fejlesztési irányainak megismerése. Gyakorlat: Gyakorlat az oktatás helyszínén, a tanteremben: a résztvevők által használt zsalurendszerek alkalmazása során felmerült műszaki problémák megoldása csoportmunka keretében.
4. Modul: Ácsszerkezetek
A modul célja: A résztvevők ismerjék meg a hagyományos fa, illetve a szeglemezes szerkezetű fedélszékek kivitelezése során betartandó, a tervezett geometriai méretek (be)tartása szempontjából döntő jelentőségű előírásokat és kivitelezési fogásokat. Ismerjék meg a fedélszékekhez csatlakozó szerkezetekre vonatkozó mérettűrések összefüggéseit. Ismerjék meg azokat a hiba-lehetőségeket, amiket a fedélszékek készítése során elkövethetnek, és így azok megnehezítik, vagy ellehetetlenítik a később készülő csatlakozó szerkezetek megfelelő kialakítását. Követelmények: Olyan alkalmazástechnikai előírások ismerete, amiket figyelmen kívül hagyva az ács-szerkezetek külső és belső oldalán olyan geometriai eltérések keletkeznek, amik károsan hatnak a csatlakozó • tetőfedések (kerámia, beton, fémlemez, bitumenes zsindely), • tetősík ablakok, • kémények, • hő-, hang, és vízszigetelések, • deszka-, építőlemez és gipszkarton aljzatok, • lambéria és egyéb burkolatok megfelelő és szakszerű kialakítására.
5. Modul: Szigetelések
A modul célja: A résztvevők ismerjék meg a hő-, hang és vízszigetelések anyagainak csoportosítását, az egyes anyagok speciális felhasználási lehetőségeit és az egyes anyagok különleges feltételek között kihasználható tulajdonságait. Ismerjék meg a víz elleni szigetelések elvi megoldási módjait a szigetelés nélküli építménytől a vízhatlan szigetelésig. Általános ismeretek meg-szerzése a víz elleni szigetelések működési elveiről, valamint arról, hogyan kell ezeket figyelembe venni a tervezés és a kivitelezés során.
Követelmények: • A szigetelő anyagok csoportosítási módjainak ismerete. • A hő- és hangszigetelő anyagok azonos és eltérő tulajdonságainak ismerete. • A víz elleni szigetelések helyes megoldásai összetett igénybevételek esetén. • A víz elleni szigetelések (tervezett és kivitelezett) kialakítása során elkövetett leggya-koribb elvi hibák elkerülése.
V. Vizsga
Követelmények: A tanfolyamon való részvétel - naponta vezetett - jelenléti íveken történő igazolása. A tanfolyam résztvevői írásbeli tesztvizsgát tesznek. A helyes válaszokra adott pontszámok érjék el a lehetséges, megszerezhető pontszámok 70%-át.
4,5 pont
- Herbert Gábor (okl. építőmérnök) - Kittka Péter (okl. építőmérnök) - Bodányi Győző (okl. építőmérnök, épületszigetelő szakmérnök
Dátum
Leírás
Hely
2011-01-01
Változó helyszíneken, évente több alkalommal meghirdetve.
2011-ben várható első időpont: szeptember vége – október eleje, Budapest, Hunor Hotel, Pünkösdfürdő u. 40.
,
Változó helyszíneken
Időszak kezdő dátuma: 2011-01-01
Időszak záró dátuma: 2011-12-31
Kapcsolattartó neve: Bodányi Győző - e-mail cím: rqc@rqc.hu - levelezési cím: 7625 Pécs, Majorossy Imre u. 36. - tel: 72/522-613, fax: 72/522-614/12 mobil: 30/973-35-73
- Nyilvános vagy kihelyezett tanfolyam, részvételi díjjal - Szakmagyakorlóknak ajánljuk - Tervezők, felelős műszaki vezetők, műszaki ellenőrök és építési szakértők részére