- főtémakör: Környezetépítészet, környezetalakítás, tájépítészet
- altémakör: Gyűjteményes kertek, természetvédelmi illetve műemlékvédelem alatt álló zöldfelületek tájépítészeti szakvezetéssel történő szakmai látogatása
Élőhely és gyűjteményrekonstrukció a Fővárosi Állat- és Növénykertben KMOP-3.2.1/B-2008-0002
A Fővárosi Állat- és Növénykert az ország leglátogatottabb intézménye. A Kert elsődleges - állatok bemutatására irányuló – tevékenységén túl az elmúlt évtizedben fokozatosan erősödött a botanikai értékek bemutatása is, illetve e területen jelentős fejlesztések történtek és történnek jelenleg is. A főváros szívében elhelyezkedő Kert egyben jelentős értéket képviselő botanikai élőgyűjtemény is, amelynek ismeretterjesztési és szemléletformálási szerepe országos szinten is meghatározó. A FÁNK a hagyományos ismeretterjesztő funkciókon túl - amely elsősorban a növények megismertetése - ma már a természetvédelmi és ökológiai szemléletű nevelés egyik alappillére is.
A 2010. évi - évtizedek óta nem látott léptékű - kertrekonstrukciós munkák a Nagy-tó és a Sziklakert területére összpontosulnak.
A Nagy-tó vizes élőhely rekonstrukció feladatai: - kerttörténeti rekonstrukció, a több mint 150 éve épült tó újjáépítése, tájképi látványainak feltárása és újak létrehozása, - a Nagy-tó ökológiai állapotának javítását célzó, energia- és víztakarékos komplex vízellátási rendszer kiépítése, - a FÁNK saját madárállománya és a berepülő vízi madarak számára fészkelési lehetőség biztosítása, - az itt élő madarak számára háborítatlan, a látogatóktól elválasztott természetközeli élőhelyüket megidéző élőhely kialakítása, - az invazív faállomány ütemezett, fokozatos leváltása, figyelembe véve a tavon élő madarak életciklusát és igényeit. A koros fák értékelése, egészségügyi kezelése Fakopp rendszerű ultrahangos vizsgálaton alapult, - a tó medrének és partjának természetközeli megújítása, vízparti zonáció kialakítása és betelepítése veszélyeztetett és megszűnő természetes élőhelyekről.
A Sziklakerti speciális élőhely rekonstrukció feladatai: - a sziklai növényvilág, illetve nyílt- és zárt sziklagyepek, mint a régió hegyvidéki részeire jellemző élőhelytípusok bemutatása, - Magyarországon egyedülálló sziklakert kialakítása (nagy léptékű sziklakibúvások építése) a kistájra jellemző kőzet (mészkő) felhasználásával, - a kitett sziklai élőhelytől a karsztbokorerdei elemekkel elválasztott szurdokerdőkre jellemző növényzet kialakítása, benne csörgedező csermely létesítése, amely a Nagy-tó komplex vízrendszerének része, - ex situ védelemre alkalmas élőhelyek kialakítása és betelepítése veszélyeztetett és megszűnő természetes élőhelyekről.
A projekt gyűjteményes kerti szempontból egyidejűleg törekszik érvényesíteni az attraktív kertépítészet, a nagyobb kertegységekben való gondolkodás, a botanikai gyűjteményfejlesztés, a honos fajok és élőhelyek bemutatása és az ex-situ természetvédelmi génmegőrzés szempontjait, üzemeltetési szempontból pedig a fenntarthatóságot szem előtt tartó rendszerszemléletet, a víz- és energiatakarékosságot, illetve a biológiai egyensúlyt javító műszaki megoldásokat.
A továbbképzés a megvalósult projekt vetítéses ismertetésével indul. A projekt elvi alapjait – a terület tájökológiai viszonyai, a botanikai gyűjtemény és a gyűjtemény fejlesztési lehetőségei, az élőhely-rehabilitáció határai , az aktív természetvédelem lehetőségei városi környezetben - a projektgazda, a tervező tájépítészek és a botanikus szakértő mutatja be. Áttekintjük a projekt megvalósulásának fázisait, a fordulópontokat és a buktatókat is. A helyszíni bejárás során az elkészült projektet a kivitelező mutatja be a műszaki ellenőr és a tervezők segítségével.
A továbbképzés ingyenes, ám a belépéshez felnőtt csoportos jegy váltása szükséges (1600 Ft/fő).
A szakmai továbbképzésre – a megvalósult projekt speciális jellege miatt – tájépítészeket várunk. A projekt szívét adó növénytelepítések társulás- és fajismertetései, az ex situ védelem értékelése a társszakmák számára érthetetlen és érdektelen lenne.
Budapest, 2011. április 12.
Szűcs Gábor, az Ars Topia Alapítvány elnöke Vincze Attila, szervező okl. táj- és kertépítész vezető tervező
2 pont
Vincze Attila okl. táj- és kertépítész vezető tervező Szabó Ágnes tájépítész mérnök Nemes Zoltán okl. táj- és kertépítész mérnök Kecskés Ferenc botanikus Madácsi Gábor, kivitelezés, Lyra Florae Kft. Zsigmond Vince, FÁNK, Fejlesztési csoport vezetője
Dátum
Leírás
Hely
2011-06-10
15:00
1146
Budapest XIV. kerület,
Fővárosi Állat- és Növénykert, 1146 Bp. Állatkerti krt. 6-12.
Időszak kezdő dátuma: 2011-01-01
Időszak záró dátuma: 2011-12-31
10-40 fő
Vincze Attila Jelentkezés telefonon vagy e-mailen: 06 1 365 18 05, 06 30 626 77 57 der.judit@pagonyiroda.hu