40 óra, 5 napon át (hetente egy-egy meghatározott nap, napi 8x45 perc)
Felkészítő az épületenergetikai követelményrendszerre és tanúsításra, egységei és tartalma (2006 januártól kezdődően, szemeszterenként megújítva):
-EU és hazai irányelvek, szabványok, rendeletek és tervezetek, az épületenergetikai követelményrendszer lényege, felépítése -épületek energiaigényének számítása tervezésénél -épületek energetikai minőségének tanúsítása -mintapéldák -szoftver háttér és alkalmazás, önfelmérő teszt dolgozat minta, naprakész információk -mellékletek: legfontosabb szabványok CD-je, vizsgatematika előzetes tervezet, további szakirodalom
Célja: Épületeink átlagos energiafogyasztása 2-3-szorosa a fejlettebb országokban megszokottnak. Ezt fokozatosan csökkenteni szükséges (lásd a 2002/91/EK EU irányelvet!). Ezt a folyamatot segíti elő az épületenergetikai követelményrendszer és tanúsítás. Ennek alaprendelete 2006-ban már hatályba lépett.
A tanfolyam során a résztvevők – a közeljövőben megjelenő további rendeleteket, azok rendelet-tervezeteit is figyelembe véve – felkészülnek a feljogosított vizsgabizottság előtti vizsga letételére. A sikeres vizsga az egyik feltétele a szakértői tevékenységhez szükséges mérnök-, illetve építész-kamarai regisztrációnak. Terjedelme: kb. 400 oldal
A képzés célja: Épületeink átlagos energiafogyasztása 2-3-szorosa a fejlettebb országokban megszokottnak. Ezt fokozatosan csökkenteni szükséges (lásd a 2002/91/EK irányelve és annak új, nemrég megjelent, szigorított változatát!). Ezt a folyamatot segíti elő az épületenergetikai követelményrendszer és tanúsítás. Ennek alaprendeletei az évek során már hatályba léptek.
A képzés során a résztvevők is felkészülnek a feljogosított tanúsítói vizsgabizottság előtti vizsga letételére. A sikeres vizsga az egyik feltétele az – épületenergetikai szakértői illetve tanúsítói tevékenységhez szükséges – mérnök-, illetve építész- kamarai bejegyzésnek. A tanúsítói tevékenységhez a kamarák szerint már nem szükséges kamarai tagság. A tantermi gyakorlatok során számpéldák megoldásával, a terepgyakorlatok során épületszerkezeti-, és épületgépészeti rendszer- felismeréssel foglalkoznak a hallgatók.
Célcsoport: Épület-energetikával, -energiagazdálkodással és létesítményüzemeltetéssel/gazdálkodással foglalkozó tervezők, szakértők, vállalkozók, akik Magyarország energiafelhasználásának kb. 40 %-át kitevő, mintegy 400 PJ/év fogyasztás csökkentésével kívánnak foglalkozni, tervezési munkáikkal, épületenergetikai tanúsításaikkal ezt kívánják elősegíteni.
A részvétel feltételei: Épületenergetikai szakértőséghez szakirányú (építész-, építő-, gépész-, villamos-, energetikai-mérnöki) egyetemi végzettség, az MMK szerinti 8 év szakirányú gyakorlat, tanúsításhoz felsőfokú végzettség és 1 éves szakmai gyakorlat.
A résztvevők jártasságot szereznek: A már hatályba lépett, megjelent, illetve a közeljövőben megjelenő rendeletek (és rendelet tervezetek) szerinti épületenergetikai követelményrendszernek megfelelő kiértékelésben, tervezésben és tanúsításban. Erről önkiértékelő teszt-dolgozatot és épületenergetikai követelményrendszer felülvizsgálat, illetve tanúsítás témájú gyakorlati dolgozatot készítenek. Ez utóbbit a hallgatókkal szóban és írásban megbeszéljük, kiértékeljük. Az itt felmerülő szempontokat a résztvevők jövőbeni munkájukban hasznosíthatják.
A képzés tematikájának fő fejezetei (az ismert vizsgakövetelmények tükrében): Jogszabályi és rendeleti háttér Az épületenergetikai szabályozás háttere A belső környezet kritériumai Az épület energiaigényének számítása a tervezésnél Az épületek energetikai minőségének tanúsítása A képzés elvégzéséről szóló igazolás: Szakdolgozati érdemjegy és/vagy részvételi bejegyzés az intézeti leckekönyvbe.
Tanfolyami tananyagok: Az előadók által összeállított oktatási segédletek és szakanyagok. Baumann Mihály: Épületenergetika PTE Pollack Mihály Műszaki Kar, Pécs 2009. 320 oldal.
5 pont
Dr. Emhő László (egyben a tanfolyam szakmai vezetője, emho@mti.bme.hu ), Dr. Baumann József, Dr. Csoknyai István, Dr. Osztroluczky Miklós, Porosz Géza
Dátum
Leírás
Hely
2011-03-18
40 órás tanfolyam
1111
Budapest XI. kerület,
BME Mérnöktovábbképző Intézet, Egry József u. 1. E. épület
Időszak kezdő dátuma: 2011-01-01
Időszak záró dátuma: 2011-12-31
15-45 fő
Mészárosné Merbler Éva, BME Mérnöktovábbképző Intézet, 1111 Budapest, Egry József u. 1. E ép. (1)463-3497, (1)463-2470, evameszaros@mti.bme.hu
Szakirányú felsőfokú végzettség (építész-, építő-, gépész-, villamos-, energetikai-mérnöki) legalább 1 éves szakirányú gyakorlat, a vonatkozó rendelet szerint
nincs adat
110.000 Ft+ ÁFA a 40 órás tanfolyam díja
Tanfolyamvezető: Dr. Emhő László BME MTI Önkiértékelő írásbeli teszt vizsga és szakdolgozat MTI tanfolyam azonosító: 12-002 A képzés ismertetése: http://www.mti.bme.hu/tanfolyam/12-002.html
MMK elbírálási száma: 03/2007/0014 MKK továbbképzési pont értéke: 4,5 pont