Keresés |
Bírálati sorszám
|
Pályázó neve
|
Témakör
|
Időpontok
|
Helyszín
|
Pont érték
|
2018/146 | Vas Megyei Tudományos Ismeretterjesztő Egyesület | 51. Savaria Urbanisztikai Nyári Egyetem, A jövő emlékezete
2018 51. Savaria Urbanisztikai Nyári Egyetem, A jövő emlékezete
2018. augusztus 6-9. Szombathely
Kísérletek a jövő felvázolására, megsejtésére és mire fogunk emlékezni a jövőben. Modellek, irányzatok, amelyek előrevetítik a városok alakulását.
Az emberiség – amióta ismeretünk van erről - mindig kutatta a jövőt, szerette volna tudni, hogy alakul a sorsa. Az ókori görög Delphoi híres jóshely volt – a hozzá vezető úton az emlékeztető felirattal: Gnóthi szeauton! – Ismerd meg önmagad! Ma is hasonló a helyzet: filmek és regények szólnak a „vissza a jövőbe” témában, Clarke – A 2001 Űrodisszeja szerzője – egy másik könyvének A jövő körvonalai címet adta. Ebben előbb visszanéz a múltba, elemzi a tudományos felfedezések előreláthatóságát, a tudományos gondolkodás újdonságokkal szembeni – gyakran tapasztalható – fenntartását, gyanakvását, s utána néz előre. Évtizedekkel később olvasva látható, hogy mennyire nehéz előre látni, érzékelni a változások irányát.
Ugyanakkor azt is láthatjuk, hogy sok ősi könyvben találhatunk olyan leírásokat, amelyek jóval később bekövetkeztek. Felmerül a kérdés, vajon miként „tudhattak” valamit is ezekről a dolgokról, olyként merül fel, mintha emlékeznének ezekre a dolgokra – valamiféle ősemlékezet sejthető mögöttük. A saját életünkben is tapasztalhatjuk, hogy gyakran legmerészebb terveink, elképzeléseink is emlékképeken alapulnak.
Az emberiség több mint fele immár városokban él, számarányuk egyre növekszik. A fejlettnek nevezett világban, pl. az EU országaiban ez az arány meghaladja a 70%-ot, egyes tagállamokban eléri a 80%-ot. A világháló terjedésével a ’90-es évek elején felröppent a gondolat: a világ egyetlen nagy faluvá válik, sőt még inkább tanyarendszerré – mivel a hely úgymond elveszítette jelentőségét. Ez a blikkfangos gondolat néhány év alatt szertefoszlott (állapította meg Kunszt György egy évtizeddel később): elég egy-egy gigaberuházásra gondolni, s érzékeljük, hogy építőik mindent megtesznek annak érdekében, hogy azt a helyet nevezetessé, egyedivé tegyék, vonzóerejét növeljék.
A jövőt nem látjuk, de azt sejtjük, hogy mit tartunk ma fontosnak, mi felé keressük a fejlődés kívánatos és célszerű irányát, s azt is érzékeljük eléggé pontosan (bár viták közepette), hogy mi vész el (akár örökre), s válik jó esetben emlékezetté.
Ennek a témacsokornak szenteljük az idei, 51. Savaria Urbanisztikai Nyári Egyetemet. Geográfusok, építészek, közgazdászok, településmérnökök, művészettörténészek lesznek az előadók között. Elsőként a nemzetközi és a hazai trendekről kapunk átfogó képet, majd városvíziók villannak fel. A következő napokban a jövő útjának tűnő Smart City, Green City témái elevenednek meg, majd arról hallunk előadásokat, hogy miről mesélnek a házak, mi marad meg – várhatóan – a régmúlt, a tegnap és ma városépítéséből, építészetéből.
Nem feledkezhetünk meg az olyan aktualitásokról, mint a települési arculati kézikönyvek (TAK) országos felméréseiről sem: a dokumentált és érzékelt építészeti, települési értékeinknek egy része holnapra már emlékké válik. Hogyan használhatjuk ezt a heroikus munkával létrejött óriási adathalmazt.
A programot immáron hagyományosan kiegészíti a 8. alkalommal megrendezésre kerülő Tervező Tábor, melynek ezúttal Szombathely ad otthont. A tervtábor alapvető küldetése a leendő, ill. fiatal szakemberek gyakorlati tapasztalatszerzésének és érvényesülésének segítése, a hazai szakember utánpótlás és frissítés előmozdítása. A tábor során célunk a résztvevő fiatalok számára:
- gyakorlati munkatapasztalat lehetőségét megteremteni,
- a különböző szakmai háttérrel rendelkező, különböző iskolákban tanuló/tanult fiatalok számára lehetőséget biztosítani a szakmaközi kapcsolatépítésre és kölcsönös tanulásra,
- a csoportmunka és a kooperáció készségeit elmélyíteni,
- innovatív tervezési szemléletet megismertetni.
A 2018-as tervtábor fókuszpontja Szombathely Váoskapui. A tervtábor keretében a résztvevők feladata közösen elkészíteni a Szombathelyre vezető utak „városkapuinak” koncepcionális tervét, amely mind a turizmus (aktív turizmus) mind a térségben lakó polgárok (lakókörnyezet minőség növelése) számára megteremtheti e lehetőségek közhasználatú térbeli kínálatát. A tervtábor résztvevői csoportmunkában, a szervezőik irányítása és támogatása mellett területi koncepciót készítenek a város számára az első benyomást meghatározó terek rendszerére vonatkozóan. Ezekhez a terekhez ill. hálózatokhoz kapcsolódóan meghatározzák azok funkcióit és kialakításukhoz rövid akcióterveket is készítenek a fejlesztési, szabályozási és egyéb teendőkre vonatkozóan. Opcionálisan egy-egy területhez fizikai objektum előzetes látványtervét is elkészíthetik a résztvevők.
Munkájuk során kombinálják a stratégiai tervezés a (fizikai) területi és objektum tervezés, valamint a közösségi és helymarketing tervezést. Olyan tervet készítenek el, amely feltárja a piaci trendekből és a helyiek véleménye alapján meghatározható igényeket (keresletet), a kereslet szempontjából minősítik és értékelik a térség területeit és ez alapján célcsoport orientáltan meghatározzák a lehetséges helyszíneket, ill. azok hálózati rendszerét, vagyis az ún. „aktív tereket”.
Az elsődleges cél, hogy a közösen elkészítendő munkájuk során prioritást kap a kreativitás, a folyamat elvégzése és ezzel begyakorlása a részletességgel teljes területi hitelességgel és a tervezéssel kapcsolatos szabályozási szabályossággal szemben. Alapelvárásunk az, hogy a kihívásokra és lehetőségre kreatív módon hatékony megoldást azonosítsanak be, éppen ezért nem az a cél, hogy a jelenlegi tervrendszer egy-egy elemére (pl.: rendezési-szablyozási terv, aktuális pályázati forrás) koncentráljanak, hanem a célhoz figyelembe vehető eszközök széles körével, szabadon számoljanak. A lényegesen több időt igénylő teljességre és alaposságra törekvés helyett a folyamat végigvitele, eljátszása élvez prioritást.
Munkájuk során külső moderációs segítség mellett maguk alakítják ki a közös terv elkészítésében a munkamegosztást, közösen hoznak döntéseket és vitatják meg az eltérő szempontokat. Ugyanakkor a folyamatban kisebb csoportokban (párokba szerveződve) vesznek részt, amely csoportoknak a saját feladata és felelőssége világossá válik. | 2018-08-03, 2018-08-06 | Szombathely, Szombathely | 5 pont összesen: 1.nap: 1 pont, 2-3.nap: 1,5 pont naponta, 4.nap: 1 pont |
2022/112 | Vas Megyei Tudományos Ismeretterjesztő Egyesület | 55. SAVARIA URBANISZTIKAI NYÁRI EGYETEM
„URBANISZTIKAI KÖRKÉP”
55. SAVARIA URBANISZTIKAI NYÁRI EGYETEM
„URBANISZTIKAI KÖRKÉP”
„AKTUÁLIS KÉRÉSEK A TELEPÜLÉSEK VILÁGÁBÓL”
SZOMBATHELY, 2022. JÚNIUS 27-30.
Az idei program három előadási napja korunk urbanisztikájának három alapvető összetevőjét tartalmazza. Elsőként az egész szakterületet intenzíven foglalkoztató dilemmát elemezzük: a településfejlesztés és az ingatlanfejlesztés szerepét, egymáshoz való viszonyát és az elsőbbség kérdését. Ehhez szorosan hozzátartozik a települési önkormányzatok helyzete, az önállóság és az együttműködés változó körei, az állam és az önkormányzatok egymáshoz való viszonya.
A másik két nap témái: az üdülés- és idegenforgalom, valamint a borvidékek helyzete. Az üdülés- és idegenforgalom jelentős nemzetgazdasági ágazatának egyik kiemelkedő jelentőségű szegmense a termálvizekre alapuló fürdővárosi lét, kínálat. E területtel foglalkozott az első hazai ENSZ által támogatott fejlesztési program, a Thermál Project 1973-77 között. A munka eredményei beértek: a fürdők és a hozzájuk tartozó szállások, vendéglátási létesítmények igen sok embert vonzanak, s több város és község élete immár átrendeződött a fürdők léte és fejlesztése alapján. Egész új városrészek nőttek ki a földből. Az eredményekkel és a felmerülő kérdésekkel kiemelten érdemes foglalkoznunk.
Végül, de nem utolsó sorban, bepillantást nyerhetünk a történelmi borvidékek világába, a borászat európai helyzetébe, a borászatok építészetébe (ami az elmúlt harminc évben a hazai építészet egyik kiemelkedő területe) és az előttünk álló feladatokba, a hegyközségeket foglalkoztató kérdéskörbe. A "puding próbája az evés" elve alapján ízelítőt kapunk az elmúlt évek terméséből.
PROGRAM
1. nap – 2022. június 27. – Településfejlesztés vagy ingatlanfejlesztés?
Helyszín: A Szombathelyi Evangélikus Egyházközség konferenciaterme (9700 Szombathely, Körmendi u. 2.)
Moderátor: Merklin Ferenc
09.30 – 10.00 Megérkezés, regisztráció
10.00 – 10.15 Ünnepélyes megnyitó, köszöntők
10:15 – 10:45 Körmendy Imre, a SUNE elnöke bevezetője
10:45 – 11.00 KÁVÉSZÜNET
11.00 – 11.30 Albrecht Ute ügyvezető, Budapest Főváros városépítési Tervező Kft.: A nemzetgazdasági szempontból kiemelt beruházások és a barnamezős fejlesztések és a településrendezési tervek, szabályzatok helyzete Budapesten a tervező szemével
11.30 – 12.00 Dr. Bordás Péter PhD Egyetemi adjunktus, Debreceni Egyetem Állam- és Jogtudományi Kar: A kiemelt beruházások, a települési önkormányzatok szabályozási szerepe, önállósága és a(z építési) hatósági munka jogi helyzete…
12:00-13:00 Ebédszünet
Moderátor: Körmendy Imre
13.00 – 13.30 dr. Gémesi György, polgármester, a Magyar Önkormányzatok Szövetségének elnöke: Az önkormányzatok jelenlegi helyzete a fejlesztési, építési eljárásokban (ügyféli jogkör, engedélyezés/bejelentés, a települési arculati kézikönyvek/rendeletek hatása, érvényesülése…)
13:30 – 14:00 Kiss Gabriella főépítész, Szentendre Közös Önkormányzati Hivatal: A tervtanácsok szerepe, lehetőségei, hatása a folyamatokra, az engedélyezési eljárásra…
14:00 – 14:15 Kávészünet
14:15 – 14:45 Cserteg Imre osztályvezető, Bp. Kőbányai Önkormányzat Építésügyi Osztály
14:45 – 15:45 Kerekasztal beszélgetés a nap előadóinak részvételével
15.45 – 16.00 A nap összefoglalása, hozzászólások
16:30 – 18:00 KÍSÉRŐPROGRAM – válogatás a Savaria Filmszemle építészet kategóriájának filmjeiből. Moderál Lovass Tibor
2. nap – 2022. június 28. – A fürdővárosok helyzete
Helyszín: A Szombathelyi Evangélikus Egyházközség konferenciaterme (9700 Szombathely, Körmendi u. 2.)
Moderátor: Portschy Tamás
10.00 – 10.10 Bevezető
10.10 – 10.40 Portschy Tamás
10.40 – 11.10 Dr. Szabó Zoltán ügyvezető elnök (Magyar Fürdővárosok Szövetsége): A fürdővárosok jellegzetességei, problémái, fejlesztési tervei
11.10 – 11.20 Kávészünet
11.20 – 11.50 Dr. Németh Sándor: Bük város és Bükfürdő – egy város, de mégis kettő
11.50 – 12.10 Mátis Barna: okl. építészmérnök, vezető településtervező, Bük város főépítésze
12.10 – 12.20 Hozzászólások
12.20 – 13.30 Ebéd
Moderátor: Portschy Tamás
13.30 – 13.40 Bevezetés
13.40 – 14.10 Dr. Máhr Tivadar: Sárvár – az „ötcsillagos” város
14.10 – 14.40 Czigány István okl. építészmérnök, Sárvár város főépítésze
14.40 – 14.50 Kávészünet
14.50 – 15.20 Pálffy Tamás ügyvezető igazgató, Hévízi Turisztikai Nonprofit Kft.: Fürdők egy térségben – erősítik, vagy gyengítik egymást
15:20 – 15:50 Kerekasztal beszélgetés és vita a résztvevők és az előadók között
15.50 – 16.00 Kávészünet
16:00 – 17:30 Könyvbemutató: Balló László: Neves házak – Szombathelyi etűdök
17.30 – 18.00 Hozzászólások, nap zárása
3. nap – 2022. június 29. – A borvidékek helyzete Magyarországon
Helyszín: A Szombathelyi Evangélikus Egyházközség konferenciaterme (9700 Szombathely, Körmendi u. 2.)
Moderátor: Szaló Péter
10.00 – 10.10 Bevezető
10.10 – 10.40 Légli Ottó, a Hegyközségek Nemzeti Tanácsa – Körkép borvidékeink helyzetéről
10.40 – 11.20 Bóka László Balatonfüred polgármestere – Megállítható-e a szőlőterületek beépülése?
11.20 – 11.30 Kávészünet
11.30 – 12.00 Koszorú Lajos: Szőlők a budapesti agglomerációban.
12.00 – 12.30 Dr. Pühra Beáta, a Nyakas Pince főborásza, az Év Bortermelője 2021.: Minőséget az agglomerációból
12.30 – 13.30 Ebéd
Moderátor: Szaló Péter
13.30 – 13.40 Bevezető
13.40 – 14.10 Dékány Tibor, fotóművész, borszakíró: Az elmúlt évtizedek építészetének kiemelkedő területe, a borászatok
14.10 – 14.40 Taschner Kurt István soproni borász: Borászat a határ mentén
14.40 – 14.50 Kávészünet
14:50 – 15:20 Fabacsovics Zoltán Veszprém megyei főépítész: Az Év Balatoni Háza pályázat eredményei
15:20 – 15:50 Kerekasztal beszélgetés és vita a résztvevők és az előadók között
15.50 – 16.10 Hozzászólások, zárszó, oklevelek átadása
16:30-18:00 Borkóstoló Taschner Bor és Pezsgőház, soproni borvidék boraiból
4. nap – 2022. június 30. – Tanulmányút: Celldömölk Ság-hegy (Bor, Fürdő, Turisztika)
Helyszín: Kemenes Vulkán Park
Program: 8.30 indulás Szombathely
Celldömölkön a Ság-hegy szőlőinek és szőlőhegyi épületeinek megtekintése, a Ság-hegy kibányászott „kráterének” meglátogatása, a hegy tövében épült Kemenes Vulkán Park épületének és kiállításának megtekintése
A közeli Mesteri termálfürdőjének (és vagy Celldömölk gyógyfürdőjének) felkeresése, megmártózás-fürdés | 2022-06-27, 2022-06-28, 2022-06-29, 2022-06-30 | Szombathely, Szombathely, Szombathely, Celldömölk Kemenes Vulkán Szombathely, Szombathely, Szombathely, Celldömölk Kemenes Vulkán park; Ság-hegy | napi 1,5 pont, a kirándulás 1 pont |
2021/60 | Vas Megyei Tudományos Ismeretterjesztő Egyesület | 54. SAVARIA URBANISZTIKAI NYÁRI EGYETEM
„RÉGI-ÚJ PARADIGMÁK AZ 54. SAVARIA URBANISZTIKAI NYÁRI EGYETEM
„RÉGI-ÚJ PARADIGMÁK AZ URBANISZTIKÁBAN”
SZOMBATHELY, 2021. JÚNIUS 21-24.
Az urbanisztikai nyári egyetem programjában minden évben aktuális témát dolgoz fel. A másfél éve az egész Földön pusztító járvány és a környezeti változások ékesen bizonyítják, hogy valamit alapvetően változtatnunk szükséges. Sokan vágynak arra, hogy visszatérjenek megszokott életükhöz, de minden jel arra mutat, hogy ez nem lehetséges. Ezért van szükség új látásmódra, megközelítésekre, új paradigmákra. De nem akarunk abba a hibába sem esni, amit a XX. század szélsőséges ideológiái akartak, hogy a múltat végképp eltöröljük, vagy hogy visszatérjünk ősi mítoszokhoz. Ezért az eddigi tapasztalatokra nagyon is szükség van – az ősi iránymutatás szerint: „mindent vizsgáljatok meg, és a jót tartsátok meg!”
Ebben a kettősségben gondolkodunk tehát a régi-új paradigmák keresésében, megfogalmazásában.
PROGRAM
1. nap – 2021. június 21. – Átalakuló településfejlesztés és -rendezés
Helyszín: A Szombathelyi Evangélikus Egyházközség konferenciaterme (9700 Szombathely, Körmendi. u. 2.)
Moderátor: Merklin Ferenc
09.30 – 10.00 Megérkezés, regisztráció
10.00 – 11.15 Ünnepélyes megnyitó, köszöntők
11:15 – 11:30 Körmendy Imre, a SUNE elnöke bevezetője: Megemlékezés Tóth Zoltánról, 80. születésnapi emlékkötete bemutatása, megemlékezés Keres Imréről
11:30 – 11.45 KÁVÉSZÜNET
11.45 – 12.15 Füleky Zsolt A településfejlesztés és -rendezés új rendszere és az előttünk álló feladatok
12.15 – 13.00 Ebédszünet
Moderátor: Körmendy Imre
13.00 – 13.30 Fürjes Balázs: Városfejlesztés a Fővárosban és a Budapesti Agglomerációban
13:30 – 14.00 Megyei Jogú Városok Önkormányzati Szövetsége képviselője: Az átmenet programja
14:00 – 14:15 Kávészünet
14:15 – 14:45 Az Országos Főépítészi Kollégium: Szakmai kihívások az új törvény után
14:45 – 15:00 Kávészünet
15:00 – 15:30 Majdán János: A vasút európai éve apropóján: A magyar vasúti közlekedés múltja és jövője
15:30 – 16:00 Kolossa József: A Lechner Tudásközpont tervezést segítő programjai, szolgáltatásai, aktualitásai
16.00 – 16.30 A nap összefoglalása, hozzászólások
17:30 – 19:00 Osskó Judit filmjeinek vetítése …
Helyszín: AGORA Savaria Filmszínház (9700 Szombathely, Mártírok tere 1.)
2. nap – 2021. június 22. – Város- és közlekedésfejlesztés
Helyszín: A Szombathelyi Evangélikus Egyházközség konferenciaterme (9700 Szombathely, Körmendi. u. 2.)
Moderátor: Portschy Tamás
10.00 – 10.10 Bevezető
10.10 – 10.40 Vitézy Dávid: Közlekedésfejlesztés Budapesten és a Budapesti Agglomerációban
10.40 – 10.50 Hozzászólások
10.50 – 11.20 Erő Zoltán: Új városfejlesztési projektek – mivel járulnak hozzá a befektetők a város infrastruktúrájához?
11.20 – 11.30 Hozzászólások
11.30 – 11.40 Kávészünet
11.40 – 12.20 Schneller István: Értékőrzés kontra dinamika – távlatos városfejlesztési dilemmák
12.20 – 12.30 Hozzászólások
12.30 – 13.30 Ebéd
Moderátor: Osskó Judit
13.30 – 13.40 Bevezetés
13.40 – 14.10 Molnár László: Az új fejlesztések térszerkezeti hatásai szerte az országban
14.10 – 14.20 Hozzászólások
14.20 – 14.30 Kávészünet
14.30 – 15.00 Kalocsai Péter: Szombathely és környéke vasúti kapcsolatai – különös tekintettel a jövő lehetőségeire, a közösségi közlekedés fejlesztésére
15:00 – 15:10 Hozzászólások
15:10 – 15:40 Főépítészi Fórum Szombathely és környéke vasúti közlekedéséről, térszerkezetéről
vezetik: Zábránszkyné Pap Klára és Ábrahám Ferenc
Felkért hozzászólók/közreműködők: Egri Balázs építészmérnök, Portschy Tamás építészmérnök, Lakézi Gábor városi főépítész, Csermely Andrea megyei állami főépítész , Gernye Péter településtervező, a Város rendezési terv készítője
15.40 – 15.50 Hozzászólások, nap zárása
3. nap – 2021. június 23. – Kompakt város
Helyszín: A Szombathelyi Evangélikus Egyházközség konferenciaterme (9700 Szombathely, Körmendi. u. 2.)
Moderátor: …
10.00 – 10.10 Bevezető
10.10 – 10.40 Szabó Árpád: A kompakt város
10.40 – 10.50 Hozzászólások
10.50 – 11.20 Brenner János: Kell-e új paradigma – Mennyire új a Lipcsei Karta?
11.20 – 11.30 Hozzászólások
11.30 – 11.40 Kávészünet
11.40 – 12.10 Koszorú Lajos: Kompakt város – a városi sűrűség kérdésköre
12.10 – 12.20 Hozzászólások
12.20 – 13.30 Ebéd
Moderátor: …
13.30 – 13.40 Bevezető
13.40 – 14.10 Tosics Iván: A kompakt város vitája a Budapest körben
14.10 – 14.20 Hozzászólások
14.20 – 14.50 Vargha Márton: Miért kell új paradigma?
14.50 – 15.00 Hozzászólások
15.00 – 15.10 Kávészünet
15:10 – 15:40 Kerekasztal - a Budapest-kör markáns megszólalóival
vezeti: Szaló Péter
résztvevők: az előző előadókon kívül Ongjerth Richárd
15.40 – 16.00 Hozzászólások, zárszó, oklevelek átadása
17:00-19:00 In memoriam Heckenast János
vezeti: Lovass Tibor, a Vasi TIT alelnöke
résztvevők: Mayer László, levéltáros, Hesztera Aladár, restaurátor,
4. nap – 2021. június 24. – Tanulmányút: „Nagyapám háza”
Helyszín: Oszkói szőlőhegy
Program: 8.30 indulás Szombathely, Jókai Mór utca Szent István szobortól …
Bővebben lsd. http://epiteszforum.hu/nagyapam-haza-20141 | 2021-06-21, 2021-06-22, 2021-06-23, 2021-06-24 | Szombathely, Szombathely, Szombathely, Oszkó | 1,5 pont naponta a konferencia napokra, 1 pont a tanulmányút |
2020/148 | Vas Megyei Tudományos Ismeretterjesztő Egyesület | 53. SAVARIA URBANISZTIKAI NYÁRI EGYETEM
"100 ÉVE PEREMHELY 53. SAVARIA URBANISZTIKAI NYÁRI EGYETEM
"100 ÉVE PEREMHELYZETBEN: HATÁRMENTI VÁROSOK A KÁRPÁT-MEDENCÉBEN"
Szombathely, 2020. szeptember 21-24.
A 100 éve történt trianoni határmegvonással kapcsolatosan hajlamosak vagyunk leragadni a számoknál. A számok meggyőzők tudnak lenni, de rendre elfedik a mélyebb tartalmakat. A Kárpát-medence városainak esetében, határon innen és túl, szintén vizsgálni és sorolni lehetne népességváltozásukat, vándorlási folyamataikat, gazdasági szerkezetük átalakulását, a piacaikon megfordult áru mennyiségét, akár vonzáskörzeteiket leíró számadatokat. Ennél azonban mélyebbre szeretnénk ásni az 53. Savaria Urbanisztikai Nyári Egyetem előadásaival, sokszínűségében megragadni azt, hogy a 20-21. században államhatár-szakaszonként is különbözően, ám szinte folyamatosan változó funkciójú, átjárhatóságú, jelentésű határok hogyan befolyásolták, alakították a közelükben fekvő települések életét. Előadóink fő kérdése, hogy ezek a helyenként fizikailag is kettévágott városok hogyan tudtak alkalmazkodni ezekhez a változó feltételekhez, s milyen irányokat vett településfejlődésük, városépítészetük a két világháború között, a szocializmus évtizedeiben vagy a politikai rendszerváltozás után.
PROGRAM
nap – 2020. szeptember 21. – Emberek, épületek és városok Trianon után
Helyszín: A Szombathelyi Evangélikus Egyházközség konferenciaterme (9700 Szombathely, Körmendi. u. 2.)
Moderátor: dr. Bakó Béla
09.30 – 10.00 Megérkezés, regisztráció
10.00 – 11.15 Ünnepélyes megnyitó, köszöntők
11:15 – 11.30 KÁVÉSZÜNET
11.30 – 12.00 Dr. Klestenitz Tibor PhD. (Tudományos munkatárs, Nemzeti Közszolgálati Egyetem Honvédelmi Jogi és Igazgatási Tanszék) A trianoni döntés körülményei és következményei
12.00 – 13.00 Ebédszünet
Moderátor: Körmendy Imre
14.00 – 14.30 Prof. Dr. habil. Mezős Tamás CSc. PhD. DLA. (okleveles építőmérnök, műemlékvédelmi szakmérnök, a BME Építészmérnöki Kar Építészettörténeti És Mũemléki Tanszék egyetemi tanára) Trianon hatása a magyar műemlékvédelemre
14:30 – 15.00 Dr. Borovics Attila PhD. (okleveles erdőmérnök, az Erdészeti Tudományos Intézet intézetigazgatója, a Soproni Egyetem Erdőmérnöki Karának címzetes egyetemi tanára) Erdészek válasza a trianoni sokkra
15:00-15:15 Kávészünet
15:15 – 15:45 Dr. Mariska Zoltán CSc. PhD. (egyetemtörténész, a Miskolci Egyetem Filozófia Tanszékének és az Eszterházy Károly Egyetem Kulturális Örökség és Művelődéstörténet tanszékének ny. egyetemi docense) A Kolozsvári Egyetem átköltözése és az egyetem jelenléte mit jelentett és jelent Szeged városa számára
15:45 – 16:15 Kiss Lajos (építészmérnök, vezető építésztervező, településtervező, területi tervező, Szeged Palóczi-díjas ny. főépítésze) A Szegedi Tudományegyetem építészete – különös tekintettel a Dóm téri együttesre.
16.15 – 16.30 A nap összefoglalása, hozzászólások
16:30 – 18:00 Főépítészi Fórum Szombathely és térsége aktuális településrendezési-fejlesztési ,építészeti kérdéseiről. Vezeti Zábránszkyné Pap Klára, a SUNE Tanácsának tagja és Ábrahám Ferenc , a Vas Megyei Építész Kamara elnöke, közreműködnek Szombathely m. j. város, Vas megye Önkormányzata, Vas megyei Kormányhivatal szakemberei, főépítészei,valamint a terveket készítő tervezők.
nap – 2020. szeptember 22. – Határmenti városok határhelyzetben
Helyszín: A Szombathelyi Evangélikus Egyházközség konferenciaterme (9700 Szombathely, Körmendi. u. 2.)
Moderátor: …
10.00 – 10.10 Bevezető
10.10 – 10.40 Kuslits Tibor (okl. építészmérnök, Soproni Egyetem és a győri Széchenyi István Egyetem mestertanára, Pannonhalma főépítésze) Sopron városának sorsa és fejlődése 1920-tól napjainkig
10.40 – 10.50 Hozzászólások
10.50 – 11.20 Siklósi József (okleveles építészmérnök, Komárom város Ybl-díjas főépítésze) Észak- és Dél-Komárom (Komarno és Komárom) városának helyzete és alakulása Trianon óta
11.20 – 11.30 Hozzászólások
11.30 – 11.40 Kávészünet
11.40 – 12.20 Spisák Balázs (tanár) Esztergom városfejlődése, története a határhelyzetben
12.20 – 12.30 Hozzászólások
12.30 – 13.30 Ebéd
Moderátor: Portschy Tamás
13.30 – 13.40 Bevezetés
13.40 – 14.10 Pekár István (újságíró) Balassagyarmat helyzetének alakulása
14.10 – 14.20 Hozzászólások
14.20 – 14.30 Kávészünet
14.30 – 15.00 …
15.10 – 15.30 Hozzászólások, nap zárása
16.00 – 16.30 Osskó Judit filmjeinek vetítése 1. Unokáink is látni fogják / Rerrich Béla építész, kertművész (1881-1932), 2. Jankovics Tibor portré (2020)
Helyszín: A Szombathelyi Evangélikus Egyházközség konferenciaterme (9700 Szombathely, Körmendi. u. 2.)
nap – 2020. szeptember 23. – …
Helyszín: A Szombathelyi Evangélikus Egyházközség konferenciaterme (9700 Szombathely, Körmendi. u. 2.)
Moderátor: Osskó Judit
10.00 – 10.10 Bevezető
10.10 – 10.40 Csach Gábor (művészettörténész, Balassagyarmat polgármestere) A „Civitas Fortissima” lehetőségei és tervei ma
10.40 – 10.50 Hozzászólások
10.50 – 11.20 Godzsák Attila (történész Petőfi Irodalmi Múzeum – Kazinczy Ferenc Múzeum) Sátoraljaújhely legutóbbi száz évének története
11.20 – 11.30 Hozzászólások
11.30 – 11.40 Kávészünet
11.40 – 12.10 Végh József (okleveles építészmérnök, az Art Vital Tervező, Építő és Kereskedelmi Kft. ügyvezetője, vezető tervezője) Sátoraljaújhely településének alakulása, lehetőségei
12.10 – 12.20 Hozzászólások
12.20 – 13.30 Ebéd
Moderátor: Zábránszkyné Pap Klára
13.30 – 13.40 Bevezető
13.40 – 14.10 Dr. Erdész Ádám PhD. (főlevéltáros, a a Magyar Nemzeti Levéltár Békés megyei Levéltárának igazgatója) Gyula szerepének, útjának fordulói a legutóbbi száz évben
14.10 – 14.20 Hozzászólások
14.20 – 14.50 Béres István (okleveles építészmérnök, Gyula város főépítésze) Gyula városfejlődése és építészete a rendezési tervek tükrében és a városkép alakulása
14.50 – 15.00 Hozzászólások
15.00 – 15.10 Kávészünet
15:10 – 15:40 Dr. habil. Bede István DLA (okl. építészmérnök, egyetemi docens) Pécs és Baranya megye küzdelmei a határhelyzetbe kerülés óta.
15.40 – 16.00 Hozzászólások, zárszó, oklevelek átadása
nap – 2020. szeptember 24. – Tanulmányút
Helyszín: Pozsony V. Sopron | 2020-09-21, 2020-09-22, 2020-09-23, 2020-09-24 | Szombathely, Szombathely, Szombathely, Sopron | 1,5 pont naponta a konferencia napokra, 1 pont a tanulmányút |
2008/10/215 | IGMH Kft., | SZEGLEMEZES FASZERKEZETEK
Cél: a szerkezet alkalmazási lehetõség SZEGLEMEZES FASZERKEZETEK
Cél: a szerkezet alkalmazási lehetõségeinek ismertetése | 9-15 óráig | SZTE Mezőgazdasági Kar
6800 Hódmezővásárhely, Andrássy út 15. - SZTE Mezőgazdasági Kar
6800 Hódmezővásárhely, Andrássy út 15. - 2010. ápr. 30.
Siófok, May és Társa Kft.
8600 Siófok, Bajcsy-Zs. u. 212. - 2010. máj. 21. | 1,5 pont |
2019/65 | Alakart Kft | Rövid cím: Új építési technológiák, Rompox® fugázó habarcs.
A Rövid cím: Új építési technológiák, Rompox® fugázó habarcs.
A szakmai program részletes tematikája:
- fugák szerepe
- fugázási módok előnyei, hátrányai (homokbesöprés, cementkötésű habarcsok, bitumenes kiöntés, műgyantakötésű habarcsok),
- Rompox® fugázó habarcsok jellemzői, fajtái,
- költséghatékonyság, ár-érték arány, gazdaságosság ismertetése,
- vízáteresztő rétegrend előnyei,
alkalmazható vízáteresztő rétegrendek DNV (Német Kőszövetség) és a Würzburgi Egyetem közös kutatási programja alapján:
programalkotás
a méretezés elve, menete,
a javítóréteg vastagságának meghatározása a fagyvédő réteg szükségességének, vastagságának meghatározása
- forgalmi terhelési osztályok, követelmények
- filterstabil szemcsés anyagok beépítése
- drénaszfalt, drénbeton teherhordó réteg
- ágyazatok
- burkolóelemek
- "Klímaburkolat" az élhetőbb városi környezetért, a természetes kőburkolatok alkalmazásának élettani hatásai
- tervezés, kivitelezés, műszaki ellenőrzés
- vonatkozó szabványok
- természetes kő lap vastagságának méretezése
- fenntartás, üzemeltetés
- térburkolatok síkosság mentesítése
- időszakos felülvizsgálatok, karbantartás
- Rompox® felület elkészítésének módja, gyakorlati bemutatóval
- Rompox® referenciák ismertetése fotókkal
Előadás címe: Új építési technológiák, Rompox® fugázó habarcs
Előadó: Kelecsényi Gergely, az ALAKart Kft. ügyvezető igazgatója
Hely: ALAKart Kft.
Cím: 1097 Budapest, Tagló u. 11.
Telefon: +36 1 215-9085, +36 30 984 7042
Fax: +36 1 215-9085
E-mail (elődleges): hiripi.zoltan@alakart.hu
E-mail (másodlagos): alakart@alakart.hu
Weboldal: www.rompox.hu
Órabeosztás:
9:45 - 10:00 Regisztráció
10:00 - 10:05 Kelecsényi Gergely, az ALAKart Kft. ügyvezető igazgatójának megnyitó beszéde.
10:05 - 11:35 A burkolat fugáinak szerepe, fajtái és a Rompox® fugázó habarcsok bemutatása.
Előadó: Kelecsényi Gergely
11:35 - 11:45 rövid szünet
11:45 - 12:15 Rompox® gyakorlati bemutató
Felmerült kérdések megvitatása
12:15 - 12:30 szünet, hidegtálas ebéd
12:30 - 14:00 Természetes kőből vagy elemes burkolóanyagokból készült térburkolatok 1. tervezés kivitelezés
Előadó: Kelecsényi Gergely
14:00 - 14:10 rövid szünet
14:10 - 15:40 Természetes kőből vagy elemes burkolóanyagokból készült térburkolatok 2. műszaki ellenőrzés, üzemeltetés
Előadó: Kelecsényi Gergely
15:40 - 16:00 Felmerült kérdések megvitatása | 2019-05-16, 2019-10-10 | Tagló utca 11., Tagló utca 11. | 1,5 pont |
2011/157 | MAKEOSZ - Magyar Kertépítők Országos Szövetsége | Makeosz - faiskolai látogatások I. - Tahi | 2011. június 9. 9 óra
nincs jelentkezési határidő, a helyszínen 2011. június 9. 9 óra
nincs jelentkezési határidő, a helyszínen kell megjelenni a kezdés időpontjában. | Tahi | 1 pont |
2015/86 | Ybl Egyesület | Cím: "A két Pollack és Ybl" - XVI. Ybl konferencia a 1 Cím: "A két Pollack és Ybl" - XVI. Ybl konferencia a 160 éve elhunyt Pollack Mihály tiszteletére
Témaköre: Ybl mesterének, Pollack Mihály munkásságának és szellemiségének bemutatása, a kor építészeti,városrendezési tárgyalása, a meglévő Pollack épületek helyszíni bejárása szakvezetővel.
Programja:
Megemlékezés Tahitótfalu temetőjében Ybl alkotta Pollack síremléknél
Budapesti Városséta
Pollack konferencia
Pollack emléktábla avatás | 2015-10-08, 2015-10-08, 2015-10-08 | Tahitótfalu Temető, Budapest VIII. kerület több kerület, utca, B Tahitótfalu Temető, Budapest VIII. kerület több kerület, utca, Budapest VIII. kerület Múzeum krt.14-16, MNM, Széchenyi terem | 2 pont |
2016/183 | Sz.-Sz.-B. Megyei Területi Építész Kamara | „Szakmai kirándulás Beregben”
07.30-07.45 Találkozás az „Szakmai kirándulás Beregben”
07.30-07.45 Találkozás az OBI és MEDIA MARKT áruház parkolójában
07.45-08.45 Utazás Tákosra
08.45-09.30 A Tákosi Református templom és harangtorony megtekintésre.
Bemutatja: Nagy Tibor és Szatmári István
09.30-09.45 Utazás Csarodára
09.45-10.45 A Csarodai Református templom és harangtorony megtekintése
Bemutatja: Gálné Piroska és Szatmári István
10.45-12.00 Utazás Márokpapiba
12.00- 12.45 A Márokpapi, Református templom és harangláb megtekintése
Bemutatja: Nagy Tibor és Szatmári István
12.45- 13.00 Utazás Tarpára, a Tarpai-hegyre
13.00-14.30 Ebéd a Tarpai – hegyen, Vass László vendégházában egységes menü alapján.
Babgulyás, sütemény
14.30-14.45 Utazás Tarpára
14.45-15.30 A Tarpai Református templom megtekintése
Bemutatja: Nagy Tibor és Szatmári István
15.30-15.45 Utazás a Tarpai Szárazmalomhoz
15.45-16.15 A Tarpai Szárazmalom megtekintése
Bemutatja: Nagy Tibor és Szatmári István
16.15-16.30 Utazás Beregdarócra
16.30-17.15 A Beregdaróci Református templom megtekintése
Bemutatja: Nagy Tibor és Szatmári István
17.15 -17.45 Utazás Vámosatyára
17.45-18.30 A Vámosatyai Református templom és harangtorony megtekintése
Bemutatja: Nagy Tibor és Szatmári István
18.30-20.00 Utazás Nyíregyházára | 2016-09-17 | Tákos, Csaroda, Márokpapi, Tarpa, Beregdaróc, Vámosatya | 2 pont |
2017/226 | Építész Továbbképző Nonprofit Kft. | Szabad szemmel: Barcelona_17
Barcelonai tanulmányutunk az egy Szabad szemmel: Barcelona_17
Barcelonai tanulmányutunk az egyik legrégebbi, de évről-évre új (és visszatérő!) útitársakkal fedezzük fel ezt a mindig élvezetes, sokszor november közepén is nyári hangulatot árasztó várost.
Négy napos tanulmányutunkon a katalán főváros nevezetességeit járjuk körbe. Az út során megismerkedhet Gaudi világhírű épületei mellett a korábbi évszázadok emlékeivel, valamint a XX. század, vagy a közelmúlt alkotásaival.
az utazást követő programok röviden:
1. nap: GAUDI - minden a híres építészről: a Sagrada Familia-tól a Güell Kolóniáig
2. nap: Barrio Gotico, a gótikus negyed - séta a parton - Rambla de Raval - belváros
3. nap: körbejárjuk! Ciutadella, Olimpic Park, tengerpart, Barcelonetta, Picasso múzeum (fakultatív)
4. nap: 22-es körzet, Diagonal Mar, kortárs Barcelona | 2017-11-09 | Találkozó: Liszt Ferenc Repülőtér 2B csarnok | 4 pont |