1. Anglia románkori építészete 2. Anglia gótikus építészete 3. Franciaország románkori építészete
Anglia románkori építészete, 2 x 1,5 óra, Rabb Péter Ph.D.
1. rész Előzmények A római megszállás (43-410). Britannia meghódítása, a korabeli társadalom szerkezete, kapcsolat a britekkel. A germán világ a vaskorban. A germán törzsek vándorlása (gótok, langobardok, vandálok, szvébek) és a helyben maradók (angolok, jütök). A második germán népmozgás, a „szász” hódítás Angliában. Észak Európa a X. század előtt. A vikingek társadalma, gazdasága, művészete. A vikingek (továbbiakban: normannok) megtelepedése Észak-Franciaországban. Normandia kialakulása, harc a fennmaradásért. Anglia és Normandia kapcsolata. Tanácstalan Ethelred uralkodása. Nagy Knut hatalomra kerülése és következményei: angol menekültek Normandiában. Hitvalló Edward uralkodása és a trónutódlás körüli bonyodalmak. Harold Godwinson uralkodása. Az 1066-os esztendő (Stamford Bridge, Hastings). A bayeuxi falikárpit. A normann berendezkedés Angliában: a Domesday Book. Szászok A szászok eredete, betelepülése (Vortigern akciója). Harc a szászok ellen: Artúr király és Camelot – a kelták kiszorítása. A hét királyság (Heptarchia) időszaka. Keleti angolok (Essex, Northumbria) A bretwaldák. Az első királyi csarnokok (Rendlesham, Yeavering) és a germán hosszúház kapcsolata. A Sutton Hoo-i lelet. Merciaiak Angelni (vagy Merciai) Offa (757-796) királysága. A Tamworth-i királyi rezidencia. Offa védőfala. Nyugati angolok (Kent, Wessex) Nagy Alfréd (849-899) és Athelstan (895-939) uralkodása – az angolszászok fénykora, Britannia egyesítése. Alfréd védvonala – a burh-ök. A városok újjáépítése – London (886 után). Szakrális épületek (Malmesbury, Bradford-on-Avon, Greensted, Brixworth) és az uralkodói rezidenciák (Cheddar, 930 k.). Szakrális építészet: Canterbury, London, Westminster. 2. rész Normannok Az első normann épületek (várak, templomok), a motte + bailey rendszer elterjedése. Kapcsolat az anyaországgal: nyersanyag, építőanyag, katonák, nemesek, szerzetesek, papok. A normandiai normann építészet jellegzetességei és emlékei: Caen és Jumiéges templomai. A legjelentősebb normann építkezések Angliában: Oxford vára (1074), Tower, London (1087), Durham, vár és székesegyház (1093), Winchester(1079), York 1079), Ely (1083), Glouchester (1089), Castle Acre (1089), Lincoln (1092), Old Sarum (1092), St. Albans (1093), Battle Abbey (1094), Peterborough (1118), Southwell, Norwich (1195), Malmesbury, Colchester vára, Pavensey vára. Az angliai egyházszervezet különlegessége, kialakulásának okai. Ciszterciek A ciszterciek megjelenése Angliában. A legfontosabb apátságok (pl. Fountains, Rievaulx) ismertetése.
Anglia gótikus építészete,2 x 1,5 óra, Rabb Péter Ph.D.
1. rész Előzmények A szászok. Világi építészet: földvárak, erődök, csarnokok, uralkodói reprezentáció. Szakrális építészet: az első monostorok (Iona, Lindisfarne) és az első székesegyházak (Canterbury, London, Westminster 1.). A normannok. Világi építészet: várak (motte, motte and bailey, keep) és erődök, csarnokok, gazdasági épületek. Szakrális építészet: székesegyházak (pl. Durham, Lincoln, Southwell) és monostorok (Castle Acre).
Early English: A periódus (1170-1240) általános jellegzetességei, elterjedése, kapcsolata a normann és a ciszterci építészettel. Canterbury, Battle Abbey, Chichester, Lincoln, York, Salisbury, Wells, Glastonbury, Whitby Abbey, Worchester, Peterborough.
Decorated: A periódus (1240-1330) általános jellegzetességei, elterjedése. Westminster Abbey, Salisbury, káptalanház, Lincoln, szentély, Exeter, Ely, Glouchester, Canterbury, átépítés. 2. rész Perpencicular: A periódus (1240-1330) általános jellegzetességei, elterjedése. Winchester, Cambridge, Kings College, Westminster, átépítés. Ciszterciek: A ciszterciek megjelenése Angliában. A legfontosabb apátságok ismertetése: Early English: Buildwas, Byland, Fountains, Kirkstall, Rievaulx, Tintern. Decorated/ Perpencicular: Melrose.
Franciaország románkori építészete, 2 x 1,5 óra, Rabb Péter Ph.D.
1. rész Előzmények A középkori francia állam megszületése. A római hódítás következményei, maradványai. A frank királyság létrejötte. A Merovingok. A Karoling-birodalom fénykora és hanyatlása, a birodalom szétesése. Az utódállamok. A Francia Királyság megszületése. Szerzetesség: Kezdetek A szerzetesség kialakulása, (aszkéták, remeték, az első remete-közösségek), intézményesülése (Vazul, Ágoston és Benedek regulái). Az első szerzetesi közösségek (Baziliták, bencések) élete (együttélése). Az első remeteközösségek: Marmoutier (Szent Márton), Lérinum (Szent Honoratus), Marseille (Johannes Cassianus). Bencések A szerzetesség első fénykora (6-10. század). A zarándokközpontok: Tournous, Vézelay, St. Gilles. A Cluny-kongregáció. A hanyatlás okai és következményei (Európa túlnépésedése, reformrendek születése). Ciszterciek A ciszterci rend születése (Róbert, Citeaux), illetve renddé szervezése (Bernát). A rend fénykora (12-13. század). A ciszterci építészet általános jellegzetességei (a kötött, ún. szentbernáti periódus, gótikus átépítések, tipikus szerkezetek, térformák, a telepítés sajátosságai). Burgundia: Az öt anyamonostor (Citeaux, Clairvaux, La Ferté, Morimond és Pontigny). Provence: Az antik építészet hatása a ciszterci apátságokra (Senanque és Le Thoronet).
2. rész Normannok A vikingek (továbbiakban: normannok) megtelepedése Észak-Franciaországban. Normandia kialakulása, harc a fennmaradásért. A francia királyság viszonya a normannokhoz. A normann építészet első emlékei: a motték (földhalomvárak). Az első normann épületek (várak, templomok), a motte + bailey rendszer elterjedése. Kapcsolat az anyaországgal: nyersanyag, építőanyag, katonák, nemesek, szerzetesek, papok. A normandiai normann építészet jellegzetességei és emlékei: Caen és Jumiéges templomai.
1,5 pont/alkalom
Rabb Péter PhD.
Dátum
Leírás
Hely
2011-05-17
16:00 h - 2011/086-1 Anglia románkori építészete
Budapest,
FUGA Budapesti Építészeti Központ – Bp. V. Petőfi S. u. 5.
2011-05-31
16:00h - 2011/086-2 Anglia gótikus építészete
Budapest,
FUGA Budapesti Építészeti Központ – Bp. V. Petőfi S. u. 5.
2011-06-14
16:00h - 2011/086-3 Franciaország románkori építészete
Budapest,
FUGA Budapesti Építészeti Központ – Bp. V. Petőfi S. u. 5.
Időszak kezdő dátuma: 2011-01-01
Időszak záró dátuma: 2011-12-31
max 50 fő
Dobosné Fontana Vera 1013 Bp. Attila út 14. T: 784-17-91, F: 784-01-07 etkht.szervezes@upcmail.hu