Az idei első Építész Café a Symbolban fókuszába egy évtizedekre szinte elfeledett témát, a bérlakásépítésnek az építész és a mérnök társadalmat értintő vetületeit állítottuk.
A Magyarországon is egyre mélyülő lakhatási válságból kivezető úton minden kétséget kizáróan – ha nem is az egyetlen –, de egy igen fontos mérföldkő a fiatalok és a szerényebb anyagi körülmények között élők számára megfizethető lakhatást kínáló bérlakás szektor kiépítésének megkezdése. A területen az Európai Unió országaihoz képest sok évtizedes lemaradásban vagyunk, ezt behozni komoly kihívást jelent, de tanulva a nemzetközi példákból neki kell látni a feladatnak.
Ebben témában is sok olyan várostervezési és műszaki kérdés merül fel, amelyekre a lehetséges válaszokat az építész és mérnöktársadalomnak meg kell ismernie, hogy a bérlakás szektor kiépítésének megkezdésekor a nemzetközi példák és már létező jó-gyakorlatok alapján hatékonyan végezhesse a munkát.
Első ilyen eseményünk a teljesség igénye nélkül kíván betekintést nyújtani a rendezvény adta keretek között a szektor működésének alapvetéseibe és a már Magyarországon is megjelent jó példákba.
Időpont: 2026. június 2., kedd, regisztráció 17:30 (kezdés 18:00)
Helyszín: Symbol Budapest – III. Budapest, Bécsi út 56.
Program:
17:30 -tól Regisztráció
18:00 – 20:00 ÚJ – FELÚJÍTOTT – FUNKCIÓT VÁLTOTT – a bérlakás mint a magyar lakásállomány és lakásmobolitás hiányzó láncszeme.
Előadóink és az előadások témái:
• Takács Ákos (Mokembé): Nemzetközi példák és magyar esélyek: mi működhet itthon? (30)
• Nagy Csaba (Archi-kon): Új építésű bérlakások a XIII. kerületben (30)
• Dobos Botond Zsolt (Intramuros): Bérházfelújítás a IX. kerületben (30)
• Kovács Csaba (NartArchitect): Demo Hub - az EU forrásból épülő bérlakás projekt, amely az egyre népszerűbb, meglévő épület, egy használaton kívüli iskola funkcióváltásával jön létre (30)
• Takács Ákos (Mokembé)
• Nagy Csaba (Archi-kon)
• Dobos Botond Zsolt (Intramuros)
• Kovács Csaba (NartArchitect)