A 2021-ben útjára indított Magyarország szép címet viselő konferenciasorozatunk 2024. április 12-én kilencedik állomásához érkezik.
A sorozat fő fókusza eddig olyan itthoni épületek (elsősorban közintézmények, kulturális intézmények, épületek) voltak, amelyek meghatározzák a környezetüket, és a történelmi, illetve az építészeti kultúránkra is nagy hatást gyakorolnak. 2023-ban azonban a hazai, független pályázat, az Év háza elmúlt időszakát felölve, a nyertes családi házak és középületek tervezési folyamatát helyezte fókuszba a konferencia.
A sorozat kilencedik állomása rendhagyó módon ismét a víz, az idő és a környezet kapcsolatát állítja a fókuszba, most azonban családi házas léptékben, a hazai vízparti építkezést, az egyes tájegységeknél a környezetbe illeszkedését vizsgáljuk. Ehhez ismét neves magyar építész szakemberek segítségét kértük, akik az Év háza pályázat díjazottjai voltak. A programban kakukktojás az új építészeti törvény áttekintése, szakmagyakorlók számára történő rövid értékelése!
Sőt egy-egy előadás erejéig külföldre is kitekintünk és Dánia, illetve Japán építészetét is megvizsgáljuk.
Az április 12-i egész napos esemény a Budapesti Építész Kamara hivatalos továbbképzése a Construmán. Szervezőtársak a Build-Communication és az Építész Továbbképző Nonprofit Kft.
Köszöntőt mond Eltér István, a Budapest Építész Kamara elnöke.
A környezettudatosság az évek haladtával az élet minden területén egyre nagyobb hangsúlyt kap. Legyen szó az energiafelhasználásról, megújuló energiaforrások használatáról, hőszigetelésről, nyári hővédelemről vagy éppen a vízhasználatról, felelős tervezőként ezen elvek szerint kell tervezni. Nem mehetünk el az időtállóság kérdése, valamint az időtállóság és környezettudatos tervezés összhangja mellett sem. A víz és a fenntarthatóság fontosságát fókuszba helyező konferencia első két állomásán az elmúlt évek, a szakma által kiemelt figyelemmel kísért emblematikus hazai középület-felújításainak eredményeit, valamint érdekes és értékes új épületeket szemléztük, illetve áttekintést kaphattunk a parametrikus építészetről is, amely az igazi természeti-zöld építészet lehetősége lehet. Neves alkotóik segítségével sorra vettünk magyarországi hazai szállodákat, uszodákat, közösségi épületeket. A 2023-ban pedig külföldre is kitekintettünk. A résztvevők megismerhették az újkor hajnalán kiírt tervpályázatokat, a wellness szállodák evolúcióját, erdélyi gyógyszállodát, illetve Portugália vízparti építészetéről is átfogó képet kaphattak.
Helyszín:
Hungexpo A pavilon előadóterem (1101 Budapest, Albertirsai út 10.)
Program:
Benczúr László, Pro Architectura-díjas építész, vezető tervező (Benczúr Weichinger Studio) (felkérés alatt)
Baló Dániel László, okleveles építészmérnök - Murum studio (felkérés alatt)
Bulcsu Tamás, Fortvinger Évan DLA, okleveles építészmérnökök (Munkacsoport.net)
Kaszás István, okleveles építészmérnök, vezető tervező
Pethő László, okleveles építészmérnök (Geon Építészstúdió) (felkérés alatt)
Tornóczky Mónika, okleveles építészmérnök
Tóth Balázs, okleveles építészmérnök
Weichinger Miklós, okleveles építészmérnök, vezető belsőépítész tervező (Benczúr Weichinger Studio)
Forró Sándor, építész szaktanácsadó, projektmenedzser
Gosztonyi Miklós, okleveles építészmérnök
Hives Zsolt, építész szaktanácsadó
Hovanecz Gergely, termékreferens