Bodrogkeresztúr, római katolikus templom
A későgótikus templom története a XIII. századig vezethető vissza. Mai formáját 1520-ra kapta meg. A műemléki feltárás 2017-ben kezdődött el és az ezt követő helyreállítás 2022-ben fejeződött be. Országosan egyedülálló díszítésű szentéje eredeti, több mint 700 éves gyönyörű freskóival különleges látnivalóként szolgál. A templom helyreállításáról a munkálatokban tevékenyen résztvevő Szatmári István munkatársunk fog beszámolni.
Károlyi kastély Füzérradvány
A kastély eredetije a XVI. század végén épült. A Károlyi család birtokába 1686-ban került. Historizáló stílusú átalakítását és bővítését Ybl Miklós tervezte. Az átépítésre 1850-77. között került sor. Gróf Károlyi László és felesége a XIX. sz. végétől húsz éven át firenzei műgyüjtőktől vásárolt reneszánsz és barokk épületelemeket és berendezési tárgyakat helyeznek el a kastélyban. Szállodává alakítására a lillafüredi kastélyszálló példáján felbuzdulva gróf Károlyi István és neje Windischgratz Mária Magdolna munkája nyomán kerül sor. A terveket Lehoczky György építész készítette, aki a háború után Svájcban telepedett le. Munkásságát több mint 30 felépült templom örzi Svájcban. E mellett festői, könyvillusztrátori tevékenységében is elismerésre méltót alkotott.
A főúri luxust sugárzó kastély terek 1930-tól fogadják a magas rangú állami tisztségeket betöltő vendégeket, külföldi diplomatákat, de egyszerű polgárokat is. Ebben a funkciójában az épület 1944-ig, majd 1948-ig, az államosításig működik. Az ezt követő fosztogatásnak és romlásnak az 1990-es évek lassú felújításai vetnek véget. A kiállított bútorok között van a Rákóczi szabadságharcot lezáró szatmári béke szerződés aláírására szolgáló asztal is, amelynek multjáról a viszontagságos időkben senki sem tudott. A kastély helyreállítása a Nemzeti Kastély és Várprogram keretében kap nagy lendületet 2018-2021. között.
A belső kis részben eredeti berendezések bemutatásával és rekonstruált enteriörökkel, valamint sok interaktív elemet tartalamzó izgalmas kiállítással nagy élményt nyújt minden látogatónak. Nem csak az épületszerkezetek felújítása sikerült kiválóan, hanem a közel 100 hektárom elterülő, 250-300 éves fáknak is otthont adó, gondosan helyre állított és folyamatosan ápolt angolpark is gyönyörű látványt nyújt.
Felsőregmec XIII. sz-i református temploma
A templomot eredetileg talán bencés templomként kezdik építeni a XIII. század első felében, feltételezhetően még a tatárjárás előtt. A ma is látható tornya a nyugati kapuval és a XV. sz-ban épült. Nagyobb felújítására csak a XIX. sz. végén került sor. Utolsó, kisebb felújítása 1960-ban fejeződik be. Egyszerű, szépen falazott, vakolatlan kváder kőfala, késő román és gótikus ablakai, bélletes déli kapuja viszonylag épen élték túl az évszázadokat. Napjainkban történő rekonstrukciója még várat magára.
- Szatmári István építész, műemlékvédelmi szakértő, Szabolcs-Szatmár-Bereg Vármegyei Területi Építész Kamara alelnöke, a
Középkori Templomok Útja Egyesület elnöke
- Tóth József Tamás építész, a Szabolcs-Szatmár-Bereg Vármegyei Területi Építész Kamara elnökségi tagja