Az előadás két témát vizsgál: az első rész anyaga a Településképi Arculati Kézikönyvek és a Településképi Rendeletek összefüggése, a második rész csak a Településképi Arculati Kézikönyvekre fókuszál.
1_ Mivel az elképzelések szerint egy település TKR-je a TAK-ra kellett, hogy épüljön a kutatás a két elem összefüggését vizsgálta. Hogyan készült a TAK és hogyan a TKR? Mennyire volt koherens a két munkarész? Mennyire volt publikus a készítés folyamata? Elérhető-e a TAK és a TKR a település honlapján? Milyen a TAK karaktere, minősége, megjelenése? Hogyan függ össze a TAK, illetve a TKR jellege, minősége, publikussága a készítő települések méretével?
2_A Településképi Arculati Kézikönyvekhez egységes, részletesen szabályozott útmutató készült. A települések azonban különbözőek. A kutatás keretében az ország növekvő, és csökkenő lakosságú településcsoportjait vizsgáltuk, keresve, hogy adott helyzetük befolyásolta-e, és ha igen, miben a TAK-ok tartalmát, megjelenését? Milyen ajánlásokat fogalmaztak meg a készítők? Hogyan jelentek meg a középületek? A település milyen releváns problémáit érintette, vagy hagyta ki a kézikönyv?
Simon Marianna