Pályázat státusza: jóváhagyott
Pontérték: 2 pont
Pályázat témaköre: 2. Az építészet stratégiájának prioritásai
2.1 Hosszú távú gondolkodás, fenntartható környezet •••
Pályázat jellege: Szakmai előadások
Időtartam: 6 óra
Létszám: 80
Pályázó megnevezése: Heves Megyei Építész Kamara
Pályázat részletes tartalma:
Zöld forradalom az építésben – kezünkben a jövő!”
Építészet ökoszisztéma szemléletben
A természetes, természetes eredetű és környezetet nem terhelő, egészséget nem károsító, az építés helyszínén újrahasznosítható építőanyagok használata, a zöld szemléletű építéskultúra megismerése és népszerűsítse céljából a Heves Megyei Kereskedelmi és Iparkamara, a Heves Megyei Építész Kamara és a Környezettudatos Építők Szervezete az Építészet ökoszisztéma szemléletben címmel, konferenciát szervez.
Előadóink a Környezettudatos Építők Szervezetének (KÖRÉPÍTŐK) tagjai, akik a öko-építés hazai terjesztése, és tanítása érdekében léptek szövetségre.
Részletes program:
Regisztráció: 8:30 – 9:10
Zalatnay László: Ökoszisztéma szemléletmód az építészetben - 9:15 – 9:50
Az ökoszisztéma kifejezést akkor használjuk, amikor élő rendszereket igyekszünk leírni, modellezni, a benne megtalálható sokrétű és többirányú összefüggéseket megérteni.
Az emberi társadalom is egy élő rendszer. Ez az élő rendszer benne van egy nagyobb élő rendszerben, a földi ökoszisztémában. Az élő rendszerekben lévő összefüggések alól nem vonhatjuk ki magunkat, mert mi is részei vagyunk ennek a játéknak.
„Az előadásomban arról a szemléletmódról szeretnék beszélni, amit az élő rendszerek tanulmányozása eredményeképpen sajátíthatunk el, és amelyeket az építészeti gyakorlatunkat is alakítják.”
Medgyasszay Péter: Öko-házak energiahatékonysága – 9:50 – 10:25
"Amikor energiahatékonyságról, energiagazdálkodásról beszélünk, sokszor nem tekintjük át a kérdés komplexitását. Leggyakrabban az üzemeltetési fázis energiahatékonyságára koncentrálnak a megrendelők, a gyártók és a kivitelezők. Az öko-házak építőinél viszont számos esetben fordul elő, hogy, a létesítés minimális energiaigényét, az abszolút természetes anyagok használatát tekintik elsődlegesnek.
Az előadás példákkal, számításokkal illusztrálja az épület egyes életfázisának jellemző energiaigényét, illetve ajánlásokat fogalmaz meg a teljes életciklus szemléletű energiagazdálkodás elveire."
Kávészünet 20 perc
Varga Rita: Szalmabála és földtégla – 10:45 -11:20
Korszerű szerkezetfajták a szalmabála és föld építőanyagként való felhasználásában. Lehet ipari jelleggel is? - hazai és külföldi épület példák bemutatása.
Horesnyi Béla: Kender mint építőanyag 11:20 – 11:55
KENDERCELL-kenderbeton, mint természetes építőanyag használata. Miért előnyös, ha kendert használunk építési célra. Felhasználási területek és módok.
Ebéd: 12:00 – 12:30
Vass Aleszadr: Hagyományos épületek felújítási tapasztalatai 12:30 – 13:05
Repedések, vizes falak, korszerűsítés, bővítés… Bontásra érett, vagy megmenthető? Felújítások környezettudatos módon, tapasztalatok megosztása.
Kovács István: Természetesen ház 13:05 – 13:40
Egyszerű mérnökemberből váltam környezettudatos emberré, aki a lehető legkonzervatívabb módon szeretne létrehozni egy házat.
Ezért egy makettet készítek, immár ötödik éve, de ez a makett 1:1 léptékű. Innen kezdve bátran megtehetem, hogy kísérletezem, mert nem a saját lakásom építem, max. a bekerülési költség (várhatóan 8-10 millió) amit bukhatok.
A kísérlet lényege a cement és a beton, valamint a mérgező anyagokat tartalmazó mai szerkezetek (szigetelők, impregnálók, diszperzitek, ragasztók) kihagyása, esetleg bizonyos szerkezeteket elbontott épületekből kikerülő, egyébként "szemétnek" tekintett anyagból megoldani.
Magam ennek az építkezésnek a folyamatáról tudok röviden beszámolni.
Hol tartok, milyen tudást szeretnék átadni a többi, anyagilag kevésbe tehetős, mégis feje felé fedelet óhajtó embereknek.
Kávészünet: 10 perc
Bíró Árpád: “Amit tudni kell a @Vályogról@ és még soha nem merted megkérdezni mesteredtől, tanárodtól” – folyamatos kérdezz-felelek a szünetekben, és az előadások után
Tanácsadó szolgálat, a dolgokban jártas gyakorlati szakembertől.
Nyílt tanácsadás tabuk nélkül bárki bármit, kérdezhet Bíró Árpád a Körépítők tagja, vályogépítő kézműves mester képzőtől.
Radev Gergő: Miért vályog? 13:50 – 14:25
A vályog épületszerkezetek közös tulajdonságai és alkalmazási területei a lakóépületek léptékében.
A természetes építőanyagok (köztük a vályog) viselkedése és kapcsolata a környezettel - ezen viselkedésminták tanulságainak alkalmazása a mai korban - kísérleti épület bemutatása.
Bihari Ádám: Természetes építőanyagok használhatóságának szabályozása a hazai építőiparban 14:25 - 15:00
Napjaink szabályok és építési termékek által meghatározott világában a nehezebbik út lett, könnyen építkezni. Könnyen, helyből, saját erővel, kultúrával. Aki ma a természetes építőanyagok mellett teszi le a voksát, az szembesül a szabályozás bonyolultságával, az internetes fórumok önjelölt szakértőivel és az építőipar értetlenségével. A nevezett előadás, a hazai építőipari szabályozás útveszőiben kíván eligazodási támpontként szolgálni.
Zárszó: 10 percben a rendezők
Előadók:
Zalatnay László, Medgyasszay Péter, Varga Rita, Horesnyi Béla, Vass Aleszadr, Kovács István, Bíró Árpád, Radev Gergő, Bihari Ádám
Részvétel feltétele / célcsoport: Építészek, kivitelezők
Díjmentes / Kedvezményes: Díjmentes a meghívottak számára
További információk (időpontokról, helyszínekről):- 2020-03-13, 3300 Eger, Faiskola u. 15.
2020-03-13 Heves Megyei Kereskedelmi és Iparkamara Faiskola u. 15. (3300 Eger)