Pályázat státusza: jóváhagyott
Pontérték: 2 pont
Pályázat témaköre: 1. Építészeti tervezés, építészet-elmélet
1.14 Épületbemutatás, épületlátogatás, tervezői ismertetés •••
Pályázat jellege: Épületlátogatások, szakmai kirándulás
Időtartam: 10 óra
Létszám: 100 fő
Pályázó megnevezése: Sz.-Sz.-B. Megyei Területi Építész Kamara
Pályázat részletes tartalma:
KÖZÉPKORI TEMPLOMOK A DÉL-NYÍRSÉGBEN
2019. február 16.-án (szombat) elindul a 2019. év első örökségtúrája. Az örökségtúrán a Dél-Nyírség kevéssé ismert középkori templomait és nemzetközi jelentőségű egyházi építészeti emlékeit keressük fel. Kiemelt célunk a térségben már megvalósult és a jövőben tervezett örökségvédelmi helyreállítások bemutatása szervezett szakvezetés, idegenvezetés keretében. Az örökségtúra során bemutatott templomoknak a helyreállítása, restaurálása és turisztikai célú fejlesztése az elkövetkező években fog megvalósulni, reményeink szerint a turisták kedvelt célpontjai lesznek a jövőben. A Felső-Tisza-vidék tájait többségében református gyülekezetek használatában álló, középkori eredetű templomok övezik. Ezzel szemben, a Dél-Nyírségben több kimagasló műemléki értéket képviselő római katolikus templommal találkozhatunk. Ezek közül kétségkívül az egyik legjelentősebb az ófehértói római katolikus templom, melynek felfelületein nagy kiterjedésben találhatóak freskók, melynek restaurálása az elkövetkező években fog sor kerülni. Ellátogatunk a máriapócsi görög katolikus székesegyház mellett található késő gótikus stílusú római katolikus templomhoz, melynek átfogó helyreállítása 2018-ban zajlott le. Természetesen, ha már Máriapócson járunk bemutatjuk a régió legjelentősebb barokk műemlékét, a Kárpát-medence egyik legjelentősebb búcsújáróhelyét a görög katolikus székesegyházat. Nyírbátor az örökségtúra legjelentősebb állomása, ahol történelmi jelentőségű műemlékek, nemzetközi szinten is ismert művészettörténeti értékek sorakoznak, amelyek építése a Báthori családhoz köthető. A Szent György tiszteletére szentelt, ma a református gyülekezet használatában álló templom, a minorita templom és a várkastély egy építészeti koncepció keretében épült, szinte párhuzamosan. Ezek az épületek a késő gótika és a kora reneszánsz stílus reprezentatív emlékei. A Nyírbátorban néhány éve megvalósult örökségvédelmi és idegenforgalmi célú fejlesztések jó példája a műemlékvédelem és a turizmusfejlesztés sikeres együttműködésének. Az örökségtúra két utolsó állomása a piricsei református templom és a nyírbélteki római katolikus templom, amelyek a kevéssé ismert középkori templomai a régiónak.
Indulás: Gyülekező 7:00-től Nyíregyházán a Hatzel téri parkolóban, indulás 7:30-kor.
Útvonal: Nyíregyháza – Ófehértó - Máriapócs – Nyírbátor – Piricse – Nyírbéltek – - Nyíregyháza
Tervezett program
7.30 Indulás
8.15 Ófehértói római katolikus templom
9.30 Máriapócsi római katolikus templom
10.00 Máriapócsi görög katolikus székesegyház
11.30 Nyírbátori minorita templom
12.30 Nyírbátori református templom
13.30 Báthori-várkastély
15.00 Piricsei református templom
16.00 Nyírbélteki római katolikus templom
18.00 Tervezett visszaérkezés Nyíregyházára
Előadók:
Cservenyák Katalin, idegenvezető
Szatmári István, építész, műemlékvédelmi szakmérnök
Zombor Szabolcs, Zombor Csoport cégvezetője
Díjmentes / Kedvezményes: Díjmentes
További információk (időpontokról, helyszínekről):- 2019-02-16, 0000 , Nyíregyháza – Ófehértó - Máriapócs – Nyírbátor – Piricse – Nyírbéltek – - Nyíregyháza
2019-02-16 KÖZÉPKORI TEMPLOMOK A DÉL-NYÍRSÉGBEN Nyíregyháza – Ófehértó - Máriapócs – Nyírbátor – Piricse – Nyírbéltek – - Nyíregyháza (0000 )