Pályázat státusza: jóváhagyott
Pontérték: 1,5 pont
Pályázat témaköre: 2. Az építészet stratégiájának prioritásai
2.7 Főépítészi munka és a tervtanácsok szerepe
Pályázat jellege: konferencia
Időtartam: 13:30 – 18:30
Létszám: 100-200
Pályázó megnevezése: Artifex Kiadó Kft.
Pályázat részletes tartalma:
Településkép és tervezés 2018. január 1-től
– szakmai konzultáció és konferencia tervezők részére –
TERVEZETT PROGRAM:
13.30-14.15 Mibe szólhat bele a polgármester 2018. január 1. napjától? – Dr. Jámbor Attila ügyvéd, a SZIE Ybl Miklós Építéstudományi Kar oktatója, az ÉpítésiJog.hu portál szerkesztője A jelenleg hatályos helyi településrendezési eszközök településképi követelményeinek a településképi rendeletbe kell átkerülniük 2017. december 31-ig. A településképi rendelet hatálybalépésével már új előírások alapján alkalmazhatók a településképi bejelentés és a településképi kötelezés jogintézményei is. Kérdés például, hogy kötelező-e a szakmai konzultáció akár az egyszerű bejelentéssel épülő épületek esetében is? Az előadás kitér arra is, hogy kell-e „engedélyt kérni” a polgármestertől (településképi bejelentést tenni) kerítés, kocsibeálló építésére, vagy homlokzat színezésre? Kötelezhet-e a polgármester, hogy felújítsam az épületet, homlokzatot?
14.15-15.00 A HÉSZ, a településképi rendelet és a „csonka HÉSZ”. Reklámok – Baksa Lajos településmérnök, vezető-tanácsos, építésügyi hatósági irodavezető A Településképi törvény hatálybalépését (2016.07.23.) követően már új településképi követelményt a helyi építési szabályzatokban nem lehet megállapítani, illetve a jelenleg hatályos helyi településrendezési eszközök településképi követelményei a településképi rendelet hatályba lépéséig, de legfeljebb 2017. december 31-ig alkalmazhatóak. Az előadásból megtudható, hogy be kell-e tartani a településképi rendeletben foglalt településképi követelményeket az egyszerű bejelentéssel épülő épületek esetében is, illetve, hogy be kell-e tartani a helyi építési szabályzatok településképi előírásait 2018. évben induló beruházásoknál? Fontos tisztázni az Építési törvény 13. § (2) bekezdés szerinti követelmények és a településképi rendelet viszonyát. Az előadás kitér arra is, hogy milyen engedélyt/hozzájárulásokat kell beszerezni, ha cégtáblát/reklámtáblát szeretnék kihelyezni?
15.00-15.30 Kávészünet
15:30 – 16:00 Az átgondolt és hatékony településképi szabályozás kialakítása. Az ombudsman és az építésügy – dr. Herke Miklós Alapvető Jogok Biztosának Hivatala [előadó felkérés alatt] A jövő nemzedékek szószólója ajánlásokat fogalmazott meg a településképi arculat védelmére megalkotandó önkormányzati szabályozásról. Az előadás bemutatja az ajánlás tartalmát, egyebek mellett, hogy az ombudsman milyen, a helyi értékek védelmének folyamatosságát biztosító átmeneti rendelkezések megalkotását tartja szükségesnek. A hallgatók megismerhetik, hogy Alapvető Jogok Biztosának Hivatala hogyan kapcsolódik az építésügyhöz, és az ombudsman milyen építésügyet érintő eljárásokat indított. 16.00-16.45 Más szemlélet? Hogyan kerülhetjük el a jellemző tervhibákat? – Huszti István építész és tartószerkezeti tervező Az előadás egy konkrét lakóépület létesítésének hibáján keresztül áttekinti, hogy az általános megközelítésű tevezés-kivitelezés-minőségellenőrzés helyett milyen módon szűrhetők ki, előzhetők meg a tervhibák. Az előadás kitér az engedélyezési és ellenőrzési rendszer és az építési tevékenység optimális, a tervezői munkát elősegít(end)ő kapcsolódási pontjaira is.
16.45 – 17.15 Milyen az optimális tervezői biztosítás? – Dr. Püski András ügyvéd, biztosítási szakjogász, http://tervezoifelelossegbiztositas.hu/ Az előadás címében feltett kérdésre a legtöbb szakmagyakorló rávágja: olcsó és segítsen, ha baj van. Az egyszerű bejelentéshez kapcsolódóan 2017. január 1. napjától bevezetett kötelező tervezői felelősségbiztosítás a tervezői elvárásokat részben teljesíti, hiszen néhány tízezer forintos díj mellett megköthető, de ha „baj van” már nem biztos, hogy segítséget jelent. Az előadás bemutatja az elérhető biztosításokat, és kiemeli azokat a követelményeket, amelyet a biztosítás megkötése során a tervezőknek mindenképpen figyelembe kell venniük. Választ kaphatnak például arra is, hogy fizet-e a biztosító, ha tervhiba miatt építési munkát kell végezni, vagy károk keletkeznek az épületben, lehet-e építésügyi vagy építésfelügyeleti bírság fedezetére biztosítást kötni.
17.15-18.30 Szakmai konzultáció - a rendezvény előadóinak részvétele mellett Annak érdekében, hogy a résztvevőknél ne maradjon megválaszolatlan kérdés, az előadások lezárását követően szakmai konzultációt tartunk. Mindenki felteheti a nála felmerülő kérdést, és bízunk abban, hogy előadóink mindenkinek választ is tudnak adni. A gyakorlati problémákra gyakorlatias, de jogszerű megoldásokat kívánunk adni. A kérdéseket már előzetesen is írhatnak nekünk a jambor.attila@epitesijog.hu e-mail címre.
[A szervező a programváltoztatás jogát fenntartja. A szakmai konzultáció időtartama a kérdésekhez igazodik, ezért hosszabb időt is igénybe vehet]
Előadók:
Dr. Jámbor Attila ügyvéd, a SZIE Ybl Miklós Építéstudományi Kar oktatója, az ÉpítésiJog.hu portál szerkesztője,
Baksa Lajos településmérnök, vezető-tanácsos, építésügyi hatósági irodavezető,
dr. Herke Miklós Alapvető Jogok Biztosának Hivatala [előadó felkérés alatt]
Huszti István építész és tartószerkezeti tervező
Dr. Püski András ügyvéd, biztosítási szakjogász
Részvétel feltétele / célcsoport: nincs
Díjmentes / Kedvezményes: nincs adat
A továbbképzés ára alkalmanként a résztvevőknek: 18.000,-ft + áfa
További információk (időpontokról, helyszínekről):- 2018-01-11, 1068 Budapest VI. kerület, Budapest, Benczúr utca 35.
2018-01-11 Benczúr Hotel Budapest, Benczúr utca 35. (1068 Budapest VI. kerület)