Pályázat státusza: jóváhagyott
Pontérték: 1 pont
Pályázat témaköre: 2. Az építészet stratégiájának prioritásai
2.1 Hosszú távú gondolkodás, fenntartható környezet •••
Pályázat jellege: Kiállítás megnyitója.
Időtartam: 15.30 - 18.30
Létszám: Korlátlan
Pályázó megnevezése: Hajdú-Bihar Megyei Építész Kamara
Pályázat részletes tartalma:
A Dán Királyi Nagykövetség és a Hajdú-Bihar Megyei Építész Kamara bemutatja:
A KOPPENHÁGAI MÓDSZER
2014. április 23. – 2014. május 23.
A kiállítás a Dán Építészeti Központ,
Koppenhága Önkormányzata és a Realdania
együttműködésének köszönhetően jött létre.
A KIHÍVÁS: A SZÉNDIOXID-SEMLEGES VÁROS MEGTEREMTÉSE 2025-RE
Koppenhága azt az ambiciózus célt tűzte ki maga elé, hogy 2025-re a világ első széndioxid-semleges fővárosa lesz. Ezt hivatott elősegíteni a város 50 javaslatot tartalmazó éghajlat-változási stratégiája. A kiállítás olyan projektek és javaslatok széles skáláját mutatja be, melyeknek köszönhetően Koppenhága elérheti célját.
A Koppenhágai módszer című kiállítás az alábbi kérdésekre keresi a választ:
1. Hogyan járul hozzá a zöld növekedés a városi életminőség javulásához?
A kiállítás bemutatja, hogy válhat Koppenhága a tiszta technológiák iránt elkötelezett gazdasági szereplők és a városvezetés együttműködésének köszönhetően 2025-re a világ első széndioxid-semleges fővárosává.
2. Hogyan éleszthető újjá a városközpont?
Az innovatív városfejlesztési és építészeti megoldásoknak, valamint az olyan stratégiák alkalmazásának köszönhetően, mint a sűrítés, átalakítás és renoválás, Koppenhága új életre kel. Megújulásában a közösségi élet, új környezetvédelmi megoldások és a várostervezés gazdasági dimenziói is fontos szerepet játszanak.
3. Hogyan fejlesszünk városrendezési irányelvek alapján?
Koppenhága városrendezési terve részletesen kidolgozott. Tartalmazza azokat a stratégiákat, melyek lehetővé teszik a városfejlesztés közösségi céljainak megvalósítását. Ugyanakkor elengedhetetlen a piaci helyzet beható ismerete, valamint kedvező beruházási feltételek teremtése.
A városi életviszonyok és életminőség értékelése tekintetében Koppenhága célja, hogy 2015-re lakóinak 80%-a elégedett legyen a városi élet nyújtotta lehetőségekkel.
4. Hogyan növelhetjük a város területét?
Koppenhága Ørestad nevű városrésze egyike a leginnovatívabb lakónegyed-építési beruházásoknak. Új tipológiák és ötletek tárházát mutatja be.
5. Hogyan alkalmazza a Nordhavnen kikötő a zöld és okos megoldásokat?
Nordhavnen ipari kikötője kiváló példája a fenntartható városi életmód megteremtésére irányuló törekvéseknek. Rövid időn belül képes lesz kiszolgálni Koppenhága növekvő lakosságának lakhatási igényeit. A tervek szerint e sűrűn lakott negyed további 40.000 lakost fogad be és ugyanennyi új munkahelyet kínál majd. Nordhavnen élen jár az olyan zöld és okos megoldások alkalmazása terén, melyek lehetővé teszik az energia helybeni előállítását és az energiafogyasztás csökkentését.
6. Hogyan lesz újra kék a kikötő vize?
Koppenhága vezetése modernizálta a város víz- és csatornarendszerét, s megbízást adott vízparti rekreációs területek kialakítására, melynek köszönhetően oly mértékben javult a vízminőség, hogy 2002-ben megnyílhatott a kikötő első nyilvános fürdője.
7. Energia: hogyan fűtsük a várost?
Koppenhágában 1993 óta kötelező csatlakozni a város távfűtési rendszeréhez, mely a várostervezés integráns része. A távfűtés az energia helybeni előállításának és szolgáltatásának egyik leghatékonyabb módja. Nem is beszélve arról, hogy jelentősen csökkenti a központosított energiatermeléssel járó melléktermékek keletkezését. A hulladék erőműben történő égetése segít tovább csökkenteni a széndioxid-kibocsátást.
8. Energia: hogyan hűtsünk, elkerülve a további széndioxid-kibocsátást?
Az energiahatékony hűtés biztosítása érdekében Koppenhága vezetése első körben két távhűtési hálózatot épített ki. A távhűtési rendszer központilag hűtött vizet szállít az épületek légkondicionálásához talajba lefektetett, szigetelt csővezetékeken keresztül.
A távhűtési rendszer elsősorban a hideg tengervizet használja fel, másfelől a távfűtési rendszer extra hőjét. A beruházással a tervek szerint 14.000 tonnával csökkenthető a széndioxid-kibocsátás.
9. Közlekedés: hogyan kössük össze a várost?
Koppenhága jelentős összegeket áldozott olyan megszakítás nélkül futó kerékpárutak és „zöldhullámok” kialakítására, melyek biztosítják a zavartalan kerékpáros közlekedést. Ennek eredményeként évről évre növekszik a kerékpárral közlekedők száma a fővárosban. Ráadásul a hatékony, megbízható és integrált közösségi közlekedési hálózatoknak köszönhetően egy könnyen átjárható város jött létre.
10. Koppenhága, Malmö, Hamburg. Hogyan segíthetjük elő a régiókon átívelő zöld növekedést?
Noha globális léptékkel mérve Koppenhága a kis fővárosok közé tartozik, regionális szinten szorosan együttműködik Malmővel a fenntarthatóság, a kultúra és a kereskedelem területén, de fejleszti kapcsolatait Hamburggal is, különösen a tiszta technológiák, az éghajlatváltozás, az energia, a turizmus, a kultúra és a kreatív üzletágak tekintetében.
Előadók:
A kiállítást megnyitja: Tom Nørring, Dánia magyarországi nagykövete.
Részvétel feltétele / célcsoport: Építészek, hallgatók, szakmagyakorlók, a téma iránt érdeklődő civilek.
Díjmentes / Kedvezményes: Díjmentes
A továbbképzés ára alkalmanként a résztvevőknek: -
További információk (időpontokról, helyszínekről):- 2014-04-23, 4028 Debrecen, Sarló utca 3. szám, Fszt.
2014-04-23 HBM ÉPKAM Kiállító terme Sarló utca 3. szám, Fszt. (4028 Debrecen)
-