Pályázat státusza: jóváhagyott
Pontérték: 0.5 pont, kiállítás megnyitó
Pályázat témaköre: 1. Építészeti tervezés, építészet-elmélet
1.7 Nemzetközi építészeti kitekintés (trendek, törekvések)
Pályázat jellege: Kiállítás megnyitója.
Időtartam: A kiállítás megnyitója: 2014. február 11. (kedd), 15.00 óra. (2014. március 11-ig volt látható!)
Létszám: Max. 40 fő.
Pályázó megnevezése: Hajdú-Bihar Megyei Építész Kamara
Pályázat részletes tartalma:
„RECYCLING SOCIALISM – A SZOCIALIZMUS ÉPÍTÉSZETÉNEK ÚJRAGONDOLÁSA”
RECYCLING SOCIALISM, avagy mit lehet kezdeni egy szovjet lakóteleppel?
2014. február 11-én újabb észt tematikájú kiállítás nyílt a HBM ÉPKAM kiállító termében.
„RECYCLING SOCIALISM – A SZOCIALIZMUS ÉPÍTÉSZETÉNEK ÚJRAGONDOLÁSA” - címmel válogatás volt látható a 2013-as Tallinni Építészeti Biennálé nemzetközi ötletpályázatának anyagából.
A Tallinni Építészeti Biennálé olyan nemzetközi építészeti és urbanisztikai fórum, ahol elmélet és gyakorlat, tapasztalat és innováció találkozik, gyümölcsöző vitákat kezdeményezve. A 2013. szeptember 4-30. között megrendezett biennálé kurátora a b210 fiatal építészcsapat (Karin Tõugu, Kadri Klementi, Aet Ader, Kaidi Õis), főszervezője az Észt Építészeti Központ volt. A TAB 2013 a „Recycling Socialism” témakört járta körül, a következő kérdésekre keresve a választ: mit lehet ma „újrahasznosítani”a szocializmus építészetének tereiből, struktúráiból, koncepcióiból és alapanyagaiból? Mit érdemes újragondolni a jelen és a jövő szempontjából?
Az Észt Építészeti Központ és Tallinn Város Önkormányzata által szervezett TAB 2013 nemzetközi ötletpályázat építészeket, tájépítészeket, urbanistákat és egyetemi hallgatókat kívánt megszólítani. A pályázóknak olyan megoldásokat kellett bemutatniuk – a Väike-Õismäe lakótelep jövőjének szempontjából legfontosabbnak vélt témákra fókuszálva –, melyekkel sokszínűbbé és élhetőbbé tehető a szocializmusból örökölt városi tér. A pályamunkáknak mind a látványtervet, mind a részletes építészeti megoldások ismertetését tartalmaznia kellett.
Väike-Õismäe (Kis Virágdomb) egyike Tallinn három legnagyobb szovjet lakótelepének, amely magára vonzza a tekintetet, akár repülőgép ablakából néz ki az ember, akár a várostérképet böngészi. A főváros többi tipikus panelkörzetétől egyértelműen megkülönbözteti sajátos szerkezete: az utópisztikus körváros-ötleten alapuló tervet a szovjet kor sztárépítészei, Mart Port és Malle Meelak jegyezték, akik állami elismerésben is részesültek ezért a munkájukért. A 80-as években épült lakótelep korának szimbóluma, a megtestesült szocialista álom volt. A kis tó körül futó koncentrikus körökből álló alaprajz egyfelől világos kiindulási struktúrát kínál a további fejlesztésekhez. Másfelől ez a geometria korlátokat is jelent, hiszen jól funkcionáló és befejezett egység illúzióját kelti, holott a többi modernista lakókörzethez hasonlóan a környezet és a mindennapi élet egyelőre itt is még csak keresik a közös nyelvet.
Az ötletpályázatra 86 érvényes pályamunka érkezett a világ minden részéről, melyek között igen különböző megközelítéseket találunk, mind a beavatkozás terjedelme, mind filozófiája tekintetében. A víziók szerzői nagyszabású parkokat, új épületeket és új funkciókat, összekötő hidakat és kötélvasutat képzeltek el a lakótelepre, szem előtt tartva az energiatakarékos fejlődést és a lakosság nagyobb mértékű aktivizálódásának előmozdítását is.
A 3 tagú zsüri (Bjarke Ingels – BIG, Dánia, Endrik Mänd – Tallinn város főépítésze és Inga Raukas – Allianss Arhitektid, Észtország) a moszkvai Strelka Institute diákjainak Dynamo című pályázatát ítélte a legjobbnak (Izabela Cichonska, Nathan de Groot, Lindsay Harkema, Ondrej Janku). Második helyre az olasz Anamorfosis projektet rangsorolta (Antonio Buonsante, Nicola Campri, Marco Taccagni, Merilin Jürimets, Giulia Ragnoli), míg a harmadik az F23 című pályamunka lett (David Flynn Architects).
Az Észt Intézettel közös szervezésben megvalósuló debreceni kiállításon - a Kamarában - a pályázati anyagok mintegy fele volt látható, a győztes és a zsűri által dicséretben részesített munkák mellett további, érdekes megoldásokat kínáló ötlettervek, köztük a magyar Urban Jungle projekt is (Botos András).
A kiállítás 2014. március 11. napjáig volt megtekinthető Debrecenben.
A kiállítást megnyitotta: Pecsenye Béla, a Hajdú-Bihar megyei Építész Kamara Elnöke
A kiállítás megnyitója: 2014. február 11. (kedd), 15.00 óra.
Helyszín: a Hajdú-Bihar megyei Építész Kamara kiállító terme
(4028 Debrecen, Sarló utca 3. szám, Fszt.)
Kiállítás időtartama: 2014. február 11. - 2014. március 11.
Látogatási idő: a Kamara ügyfélfogadási napjain, 09.00 és 16.00 óra között, illetve látogatói / hallgatói csoportoknak előzetes megbeszélés alapján, külön egyeztetett időpontban is!
www.tab.ee
www.esztorszag.hu
Előadók:
Pecsenye Béla, a Hajdú-Bihar megyei Építész Kamara Elnöke
Részvétel feltétele / célcsoport: Építészek, építészhallgatók, a téma iránt érdeklődők.
Díjmentes / Kedvezményes: Díjmentes
A továbbképzés ára alkalmanként a résztvevőknek: -
További információk (időpontokról, helyszínekről):- 2014-02-11, 4028 Debrecen, Sarló utca 3. szám, Fszt.
2014-02-11 HBM ÉPKAM Kiállító terme Sarló utca 3. szám, Fszt. (4028 Debrecen)
-