Pályázat részletes tartalma:
Fenntartható és energia hatékony épületek égetett kerámia építőanyagokból/Épületenergetika/
10,00-10,15 Megnyitó: Kovács Pál, Klíma- és Energiaügyért Felelős Államtitkár, Nemzeti Fejlesztési Minisztérium
10,15-11,00 Az épület-energetikai szabályozás aktuális kérdései
1) A hazai energetikai szabályozás története a 7/2006. TNM rendelet megszületéséig
• az MSZ-04-140-2:1991. „Hőtechnikai méretezés” c. szabvány előírásai
• az Európai Parlament és a Tanács 2002/91. Irányelve
2) A 7/2006.(V.24.)TNM rendelet háromszintű követelményrendszere
• az általános hőtechnikai követelmények
• az építészeti tervezéssel teljesíthető energetikai követelmények
• az épületgépészeti tervezéssel teljesíthető energetikai követelmények
3) A 7/2006.(V.24.)TNM rendelet módosítását, a változások irányát meghatározó tényezők
• az Európai Parlament és a Tanács 2010/31. Irányelve (energiahatékonysági minimumkövetelmények felállítása, költség-optimalizált követelmények, távlati cél: a közel nulla energiafogyasztású épületek építése)
• a hazai hosszú távú energia-takarékossági célkitűzések (az 1374/2011.(XI.8.) Kormány határozat, az Új Széchenyi Terv szakmapolitikai célértékei, a Nemzeti Energiastratégia célkitűzései)
4) A 7/2006.(V.24.)TNM rendelet várható módosításának műszaki tartalma
• az első követelményszintet érintő módosítások köre (az „A” – „B” – és „C” alternatívák lehetőségei, a követelményszint megjelenő új elemei: üvegezés fajták, ipari és tűzgátló ajtó/kapu, energiagyűjtő falak, az energiagyűjtő falak működési elve)
• a második követelményszint várható módosulása (a fajlagos hőveszteség tényező követelményérték szigorodásának története, az egyszerűsített energetikai számítás módszerének alkalmatlansága fokozott hőszigetelésű épületek tervezésére és minősítésére)
• a harmadik követelményszint várható módosulása (az összesített energetikai jellemző követelményértékei szigorodásának története)
5) A 7/2006.(V.24.) TNM és a 176/2008.(VI.30.) Korm. rendelet tartalmi ellentmondásai
6) A fűtési mód változásának hatása az épület fűtési energiaigényére és CO2 kibocsátására
7) Javaslatok a hazai energetikai szabályozás hosszú távú módosításának alapelveire
11,00-11,30 Az égetett kerámia jelene és jövője az energia-takarékos házban Az előadás célja annak bemutatása, hogy a hagyományos téglafalazatokkal és kerámia födémekkel megvalósíthatók a korszerű, energiatakarékos épületek. Az előadás fő témái a következők:
- Az égetett kerámia, mint hagyományos és természetes építőanyag (ősidők óta használatos, természetes, emberbarát, szilárd és teherbíró, jó a páraháztartása, megfelelő a hőháztartása, a kivitelezése egyszerű, „kézzel fogható”, környezetbarát – fenntarthatóság),
- Az energiatakarékosság, mint a kor igénye (az egész ház hőszigetelő képessége és hőháztartása, egyes szerkezetek hőszigetelő képessége és hőháztartása, páraháztartása, tévhitek és tények, a hőhidak hatása),
- A téglaház egészének, illetve a téglaház szerkezeteinek gépészettel való összefüggései, együttműködése,
- A mérnöki munka szerepe (a ház, mint komplex rendszer, a gondos tervezés fontossága, a kiviteli tervek szükségessége). 30
11,30-12,30 E4 koncepció. Az energia-hatékony téglaházak költség-vonzatai. Az e4 egy, a kiemelkedően energiatakarékos épületek tervezői és építtetői részére megalkotott koncepció, amely felhívja a figyelmet a komplex gondolkodás fontosságára az épületek tervezésénél. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy a modern, energiatakarékos téglaház tervezésekor 4 alapvető szempont (energia, környezetvédelem, gazdaságosság, érzelem) azonos hangsúllyal érvényesül. Az előadás második részében – elsősorban az e4 koncepció „gazdaságosság” szempontjára fókuszálva – egy családi ház építési és üzemeltetési költségeinek elemzésén keresztül bemutatjuk, hogy a napsugárzásnak megfelelően tájolt kompaktabb épületformával igen magas energiahatékonyságú téglaházat kaphatunk a jól megválasztott épületgépészet (kombinálva megújuló energiaforrások használatával) és a kiváló minőségű építőanyagok együttes, de gazdaságilag ésszerű és műszakilag magas színvonala mellett.
12,30-13,00 SZÜNET
13,00-13,30 Homlokzat-felújítások energetikai kérdései Az előadás foglalkozik az energiatudatos és hosszú távú gondolkodásra való átállás okaival és lehetőségeivel az építőipari szektorban. Elemzi a meglévő épületek felújításának építészeti, energetikai kérdésköreit, kitérve a panel lakónegyedek problematikájára. Végigvezet egy meglévő panel lakóépület felújításának alternatíváin, vizsgálva azok energetikai és megtérülési mérlegét. Röviden bemutatja az általunk forgalmazott rendszereket, európai és a múlt év folyamán megvalósult magyar példákkal illusztrálva az épület-felújítás tárgykörét Magyarországon és Európában.
13,30-14,00 Város-rehabilitáció felülnézetből – Magastetők energia-hatékony felújítása kerámia cseréppel Az előadás fő mondanivalója: a magastetők energiatudatos, energiahatékony felújítása városrehabilitáció keretében. A történelmi városrészek felújítása során mind gyakrabban kerül a sor a tetőterek beépítésére. Ezeknél a felújításoknál a tervezőnek nagy figyelmet kell fordítania a műemléki, városrendezési előírásokra, de fontos az energiatudatos tervezési szemlélet is. Ezen tervezői iránymutatások ismertetése az egyik része az előadásnak, továbbá a kivitelezési felelősség fontosságának a kiemelése. Az előadás fő témái a következők:
• Energiahatékony tető: körültekintő tervezés + felelősségteljes kivitelezés + lelkiismeretes műszaki ellenőrzés
• A tervezés fázisai
• Kivitelezés: tetőfedési döntések, alátéthéjazat kiválasztása és szerepe, rétegrendek tervezése és megvalósítása, csomóponti kialakítások: eresz – vápa – orom - gerinc és él – csúcsok, nem kerámia-elemek szerepe a tető funkcionális működésében
• Műszaki ellenőrzés
14,00-15,00 Energiatudatos fejlesztések az épületfizikai szempont-rendszer tükrében 1) Az épületfizikai minőség és a téglaszerkezetek.
• Az épületfizikai minőség főbb elemei.
• Az épületfizikai minőség megjelenítése a téglaszerkezetekben.
2) Az energetikai fejlesztés épületfizikai stratégiai elemei.
• Az elemfejlesztés lehetőségei és korlátai.
• A szerkezetfejlesztés lehetőségei (Külső oldali hőszigetelések, Külső oldali hőszigetelések, járulékos funkciókkal - kiszellőztetés, előtétfalak, Belső oldali hőszigetelések.)
3) Téglaszerkezetek dinamikus hőtechnikai környezetben.
• Téli hőnyereségek hasznosulása.
• Nyári hőstabilitás, hőérzet és a hűtési kérdések.
4) Hőszigetelt téglaszerkezetek páratechnikai kérdései.
• A rétegrendi összeállításban a falszerkezet szerepe.
• A különböző hőszigetelő anyagból készült héjalások páratechnikai viszonyai.
• A szellőztetett szerkezetek páratechnikai sajátosságai.