Keresés |
Bírálati sorszám
|
Pályázó neve
|
Témakör A
|
Témakör B
|
Témakör AB
|
Időpontok
|
Helyszín
|
2010/K/03 | Szent István Egyetem Ybl Miklós Építéstudományi Kar Budapest | 1 I.1. A jogszabályokkal kapcsolatos alapfogalmak, az építésügy 1 I.1. A jogszabályokkal kapcsolatos alapfogalmak, az építésügy legfontosabb jogszabályai: az építési törvény és az OTÉK
A jogszabályi hierarchia, kihirdetés, érvényesség, hatályosság. Az építésüggyel kapcsolatos jogszabályok rendszere. Az építésügy legfontosabb jogszabályai: az építési törvény és az OTÉK. Felépítésük, főbb fogalmaik.
2 I. 2. Alapfogalmak a Polgári Törvénykönyvből. Polgári jogi alapismeretek
A polgári jog a jogrendszerben. A Polgári Törvénykönyv. A polgári jog alapelvei. Jogképesség, cselekvőképesség. A szerződés fogalma és általános szabályai. A megbízási, a vállalkozási, az építési és a tervezési szerződés.
3 I.3. A közigazgatási hatósági eljárás
A közigazgatási eljárási törvény. A közigazgatási eljárás alapelvei. Joghatóság, hatáskör és illetékesség. A közigazgatási eljárás szakaszai, megindítása. Az elsőfokú eljárás fontosabb szabályai. A hatóság döntései. A közigazgatási jogorvoslati rendszer.
4 I.4. Építési munkák hatósági engedélyezése
Az építésügyi hatóságok. Az Eljárási kódex. Építésügyi hatósági engedélyfajták. Építési jogosultság. Elvi engedélyezési eljárás. Telekalakítási engedélyek. Építési engedély és bejelentés. Bontási engedély. Rendeltetés megváltoztatására irányuló engedélyezési és bejelentési eljárás. Használatbavételi engedély. Fennmaradási engedély. Építésügyi bírság.
5 I.5. Műemlékvédelem
A műemlékvédelem célja, szervezeti felépítése, a műemlékké nyilvánítás rendje. A Világörökség, a helyi építészeti örökség védelméről szóló jogszabályi előírások
6 I.6. A tervezői és szakértői szakmagyakorlás általános követelményei
Az építészeti-műszaki tervezési és az építésügyi műszaki szakértői jogosultság szabályai. Munkaszerződés, munkaviszony. A tervpályázat szabályai, kapcsolata a közbeszerzési eljárással, a közbeszerzési törvény.
7 I.7. Az építész és mérnök szakmai kamarák
Az építész és mérnök szakmai kamarák jogállása és feladataik, szervezeti rendjük, kamarai szabályzatok. Hatósági, önkormányzat, érdekképviseleti feladataik. A MÉK szervezeti rendje, főbb tisztségviselői. Tagfelvétel, névjegyzékbe vétel, valamint a névjegyzéken tartás követelményei, jogosultsági vizsgáztatás. Tagsági, névjegyzéki bejegyzés szünetelése, megszűnése | 8 I.8. Pénzügyi ismeretek
Vállalkozások pénzügyei. (Pénzügyek 8 I.8. Pénzügyi ismeretek
Vállalkozások pénzügyei. (Pénzügyek tartalma, feladatai.)
Finanszírozás. (Célja, feladata. Eszközök és források összhangja. Finanszírozási elvek, szempontok. Finanszírozási módszerek, lehetőségek. Rövid, közép és hosszú lejáratú formák. Likviditás kezelése. Lehetőségek a beavatkozásra.)
Kockázatok.
Számvitel. (Könyvvezetés – számviteli információs rendszer. Bizonylatok, bizonylati rend. Számlarend. Infrastruktúra. Beszámolási, közzétételi kötelezettség. Pénzügyi – számviteli kimutatások. Mérleg. Eredménykimutatás. Cash-flow kimutatás. Egyéb kimutatások. Elemzések.
Döntéselőkészítés, döntéstámogatás. Kontrolling. Termelési tevékenység gazdaságossági elemzése. Befektetési tevékenység elemzése.)
Adózás. (Az adó fogalma, adóztatási alapelvek. Az adózó és az adókötelezettség. Az adókötelezettség teljesítése.) | 1 II.1 Szabványok
A szabvány fogalma, kapcsolata a jogszabályo 1 II.1 Szabványok
A szabvány fogalma, kapcsolata a jogszabályokkal, a szabványosítás célja, az önkéntesség helyes értelmezése és a szabványtól való eltérés következményei. A szabványosítás hazai és nemzetközi intézményei. A szabványosítás további szintjei nemzeti kereteken belül. A szabványok jelölése, közzétételük. Szabványok keresése.
2 II.2 Az építészeti tervezést érintő legfontosabb szabványok
A szabványok és a szerződések kapcsolata. Az építészeti tervezést érintő legfontosabb szabványok jegyzéke. A műszaki ábrázolásra vonatkozó szabványok jegyzéke (A műszaki rajzokra vonatkozó általános szabványok, építési tűrések és modulkoordináció.) A műszaki tervezésre vonatkozó szabványok jegyzéke (Általános, az építészeti-műszaki tervezést érintő szabványok. Tartószerkezetek tervezési szabványai. Eurocode előszabványok. Minőségügyi szabványok. Környezetközpontú irányítási rendszerek. Hőtechnikai szabványok. Hangszigetelési szabványok. Tűzvédelem. Színdinamika.) Az épületszerkezetekre, és azok megvalósítására vonatkozó szabványok jegyzéke (Általános, a kivitelezési tevékenységhez kapcsolódó szabványok. Egyéni védőeszközök. Építési munkák.)
A szabványhasználat önkéntes volta. A szabványhasználat kötelező esetei. (Jogszabály szabványra hivatkozik. Jogszabályban előírt szabvány szabványra hivatkozik. Szerződés keretében. Bírósági perek esetén.)
A szabvány hivatkozások lehetséges módjai. A szabványhasználat tartalmi és formai követelményei
3 II.3 Az új épületenergetikai szabályozás
A szabályozás háttere. Az épület energiaigényének számítása tervezésnél. Számítási módszerek. Követelmények. Épülethatároló szerkezetek. Épület fajlagos hőveszteség-tényezőjére vonatkozó követelményértékek. Az összesített energetikai jellemzőre vonatkozó követelmények. Az épületek nyári túlmelegedésének kockázata. 1000 m2 feletti épületre vonatkozó speciális követelmény. Tervezés – ellenőrzés. Alapadatok bevitele, követelmények meghatározása. Szerkezetekre vonatkozó tervezett értékek kiszámítása. Épületre vonatkozó tervezett értékek kiszámítása. A hővezetési tényező értékének meghatározása. Sugárzási nyereségek számítása. Fajlagos hőveszteség számítása. Nyári túlmelegedés kockázatának ellenőrzése. Összesített energetikai mutató kiszámítása. A fűtés primer energiaigényének kiszámítása. Használati melegvíz ellátás primer energiaigényének kiszámítása. Légtechnikai rendszer primer energiaigényének kiszámítása. A hűtés primerenergia-igényének számítása. A világítás éves energia igényének meghatározása. Az épület saját rendszereiből származó nyereségáramok meghatározása. Eredmények összegzése.
Vonatkozó szabványok, rendeletek, ajánlott szakirodalom
4 II.4 Az akadálymentesítés jogszabályokban rögzített főbb követelményei
Az akadálymentesség fogalma az építési törvényben. Az akadálymentesség az OTÉK-ban: építmények elhelyezése, megközelítése, létesítése, épületszerkezetek részletes előírásai, helyiségek általános előírásai, építmények, önálló rendeltetési egységek általános előírásai
5 II.5 Tűzvédelem
A tűz elleni védekezés követelményeinek rendszere. Alapfogalmak.
A tűzveszélyességi osztályba sorolás szabályai és módszerei. Tűzállósági fokozatok. Az építőanyagok és épületszerkezetek tűzvédelmi jellemzői. A tűzállósági fokozatból adódó főbb követelmények. A tűzvédelmi tervezés dokumentumai
6 II.6 Munkavédelem
A munkavédelem célja, szervezete, munkavédelmi oktatás, munkavédelmi napló vezetése. Jogszabályok. A biztonsági és egészségvédelmi koordinátorral kapcsolatos előírások. A tervezői koordinátor feladatai. A kivitelezői koordinátor feladatai. A biztonsági és egészségvédelmi terv.
A munkavédelmi hatóság feladatai, működése. A munkavédelmi ellenőrzések gyakorlati tapasztalatai. Munkabaleseti esettanulmányok.
Az építőiparban az általános munkavédelmi követelményeken felül betartandó (speciális) előírások, munkáltatói, munkaadói kötelezettségek.
7 II.7 Minőség és megfelelőség
A minőségellenőrzéstől a teljeskörű minőségirányítási rendszerig. Az ISO 9001.2000 szabvány rövid ismertetése. Az építési termékek megfelelősége. Az Európai Műszaki Engedély. Az épületszerkezetek megfelelősége. A megfelelőség tanúsítása. Az építési hibák
8 II.8 Az építési folyamatban résztvevők feladatai, felelőssége
Fontosabb fogalmak a Kivitelezési kódex szerint. Az építtető, a beruházás-lebonyolító, a tervező, a tervellenőr, a kivitelező, a felelős műszaki vezető, a műszaki ellenőr feladatai és felelőssége. Az építési tevékenység megkezdésével kapcsolatos bejelentési kötelezettségek. Az építési napló. Az építésfelügyeleti hatóság és bírság | folyamatos jelenkezés,
interneten on-line | internet:
www.epitesztovabbkepzes.hu |
2009/K/09 | OKTÁV
Továbbképző Központ Zrt. | 1. Hatályos jogszabályok rövid áttekintése
- Polgári jog (2006. 1. Hatályos jogszabályok rövid áttekintése
- Polgári jog (2006. évi IV. tv. A gazdasági társaságokról)
- KET (2004. évi CIV. tv.)
- Ingatlan-nyilvántartás (az 1997. évi CXLI. tv. és 2007. évi módosításai)
- Munkajog (1992. évi XXII. tv.)
- Közbeszerzés (2003. évi CXXIX. tv.)
2. EU jogszabályok hatása
- közbeszerzés
- biztonság és egészségvédelem
3. Gyakorlat – szerződésmintákon keresztül
(Dr. Szitás Ágnes; 4 óra) | Vállalkozások gazdaságos működésének elemzése a mérleg és eredmé Vállalkozások gazdaságos működésének elemzése a mérleg és eredmény-kimutatás adataiból
-Vállalkozások elszámolásai
- A vállalkozásokat terhelő közterhek
- A műszaki ellenőr, mint vállalkozó
- Személyi jövedelemadó elemeinek ismertetése, aktuális változások ismertetése
- Egyszerűsített vállalkozási adó és aktuális változások ismertetése
- Társasági adó és aktuális változások ismertetése
- Osztalékadó és aktuális változások ismertetése
- Az adózás rendje
(Krepelka Gabriella; 4 óra) | 1. Minőségirányítás a projektmenedzsmentben
- A projekt minőségi 1. Minőségirányítás a projektmenedzsmentben
- A projekt minőségirányítása
- A rendszer felépítése egy projektben
- Minőség a projektben
- Minták, jó gyakorlatok
2. Kockázatalapú irányítási rendszerek és a kockázatkezelés
- KIR, MEBIR, ISMS stb. rendszerek rövid ismertetése, hasonlóságuk és különbségük bemutatása, szerepük egy építési projekt során (konkrét példa bemutatásával)
- Kockázatmenedzsment bemutatása építőipari példán
1. Szabványok elérhetősége és gyakorlati alkalmazása
- Harmonizált szabványok
- Szabványkeresés az interneten
- Szabványok tartalmi és formai értelmezése példagyakorlattal
(Gulyás Gabriella; 4 óra) | Minden hónap első keddje illetve szerdája | Esztergom-Kertváros,
Budapest |
2010/K/05 | Műszaki és Természettudományi Egyesületek Szövetsége | 1.Építésügyben alkalmazott szerződések, szerződéskötési ismerete 1.Építésügyben alkalmazott szerződések, szerződéskötési ismeretek,
Fővállalkozási, építési-szerelési, tervezési szerződések, tervezői művezetői, szakértői, tervellenőri, felelős műszaki vezetői, műszaki ellenőri szerződések, megváltozott formai és tartalmi követelményei.
A fedezetkezelés, beruházás-lebonyolítási szerződések, felek jogai és kötelezettségei, a szerződésminták alkalmazása, elérhetősége. Munkaszerződés, munkaviszony - vállalkozási, megbízási szerződés.
Polgári Törvénykönyv, Az illetékekről szóló 1990. évi XCIII. tv.
2. A felhasználási szerződés: formai előírások, tartalmi követelmények, Az építészeti szerzői jog alapvető szabályai.
3. Az építésüggyel kapcsolatos jogszabályok rendszere, felépítésük, főbb fogalmaik, az építésügyi hatósági engedélyezésre és bejelentésre vonatkozó előírásai
az építésfelügyeleti ellenőrzésre vonatkozó szabályok
- A Magyar Köztársaság Alkotmánya
-A többször módosított 1997. évi LXVIII. Tv. Az épített környezet alakításáról és védelméről
Az építőipari kivitelezési tevékenységről szóló 191/2009.
- (IX. 15. )Korm. rendelet
-A módosított 104/2006. (IV. 28.) Korm. rendelet a településtervezési és az építészeti-műszaki tervezési, valamint az építésügyi műszaki szakértői jogosultság szabályairól
-A módosított 37/2007. (XII. 13.) ÖTM rendelet az építésügyi hatósági eljárásokról, valamint a telekalakítási és az építészeti-műszaki dokumentáció tartalmáról
-A módosított 291/2007.(X.31.) Korm. rendelet az építésfelügyeleti tevékenységről, 253/1997.(XII.20) Korm. rendelet az országos településrendezési és építési követelményekről,
- 2006. évi LIII. törvény a nemzetgazdasági szempontból kiemelt jelentőségű beruházások megvalósításának gyorsításáról és egyszerűsítéséről
- - A többször módosított 2004. évi CXL. törvény a közigazgatási hatósági eljárás és szolgáltatás általános szabályairól
-A többször módosított 1995. évi LIII. törvény a környezet védelmének általános szabályairól
-A többször módosított 1996. évi LIII. törvény a természet védelméről
-A többször módosított 2001. évi LXIV. Törvény a kulturális örökség védelméről
4. A közigazgatási hatósági eljárás és szolgáltatás, valamint az építésügyi hatósági eljárások megváltozott szabályai, Építésügyi hatósági eljárás, a telekalakítási megváltozott szabályai
- Az új KET leglényegesebb idevonatkozó szabályai
-Építési engedély, egyszerűsített építési engedély, bejelentés, - eljáró hatóság-közreműködő szakhatóságok, műemlékvédelmi hatósági és szakhatósági feladatok.
- A 193/2009. (IX.15.) Korm. rendelet az építésügyi hatósági eljárásokról és az építéshatósági ellenőrzésekről
A módosított 245/2006. (XII.5.) Korm. rendelet Az építésügyi bírság megállapításának részletes szabályairól
-A módosított 238/2005. (X.25.) Korm. rendelet az építés-felügyeleti bírságról
5. Az építészeti-műszaki dokumentációk tartalmi és formai követelményei, Tervdokumentáció típusok
6. Az építési folyamatban résztvevő szakmagyakorlók jogállása, feladatai, felelősségi köre
Szakmai felelősség, összeférhetetlenségi szabályok, fegyelmi, szabálysértési jogkövetkezmények
-103/2006.(IV. 28.) Korm. rendelet az építésüggyel kapcsolatos egyes szabályozott szakmák gyakorlásához kapcsolódó szakmai továbbképzési rendszer részletes szabályairól
-A módosított 244/2006. (XII. 5.) Korm. rendelet az építési-műszaki ellenőri, valamint a felelős műszaki vezetői szakmagyakorlási jogosultság részletes szabályairól
7. Épületenergetikai tanúsítói és szakértői tevékenység jogszabályi előírásai
Az épületenergetika alapvető fogalmai, az energetikai minőség szerint osztályba sorolás szabályai, tűzvédelem.
- A módosított 176/2008. (VI. 30.) Korm. rendelet az épületek energetikai jellemzőinek tanusításáról
- Az Európai Bizottság és Parlament 91/2002 Irányelve, a TNM 7/2006 sz. rendelet és mellékletei
-2006. évi LIII. törvény a nemzetgazdasági szempontból kiemelt jelentőségű beruházások megvalósításának gyorsításáról és egyszerűsítéséről
-A többször módosított 1996. évi XXXI. Törvény a tűz elleni védekezésről, a műszaki mentésről és tűzoltóságról
-261/2009. (XI. 26.) Korm. rendelet a tűzvédelmi hatósági feladatokat ellátó szervezetekről és a tűzvédelmi hatósági tevékenység részletes szabályairól
-9/2008. (II.22.) ÖTM rendelet az Országos Tűzvédelmi Szabályzat kiadásáról, hatályba lépés ideje: 2008. május 22. Hatályba lépéséig a 35/1996. (XII.29.) BM rendelet az Országos Tűzvédelmi Szabályzat kiadásáról
8. A kivitelezési tevékenység általános szabályai, Kivitelezési tervdokumentáció formai és tartalmi követelményei
-191/2009. (IX. 15.) Korm. rendelet az építőipari kivitelezési tevékenységről
9. Szakmai felelősség, összeférhetelenségi szabályok, fegyelmi, szabálysértési jogkövetkezmények, az igazságügyi építésin szakértőkre vonatkozó főbb szabályok.
192/2009. (IX. 15.) Korm. rendelet az egyes építésügyi szakmagyakorlási tevékenységekről
Az építési napló, a nyilatkozatok típusai, bejelentési kötelezettségek.
- A 9/2006. (II. 27.) IM. Rendelet az igazságügyi szakértői területekről, valamint az
azokhoz kapcsolódó képesítési és egyéb szakmai feltételekről (6.§ (1) bek. a.)pont, 37.§, (1. sz. melléklet)
10. Plusz joganyag a jogosultsági vizsgával nem rendelkezőknek
- 33/2008.(II.21.) Korm. rendelet a külföldi bizonyítványok és oklevelek elismeréséről
szóló 2001. évi C törvény hatálya alá tartozó ügyekben eljáró hatóságok kijelöléséről,
valamint a nyilatkozattételi kötelezettség alá eső szolgáltatások felsorolásáról, valamint az
- 1/2008 (I.11.) ÖTM rendelet Az Európai közösségi jog hatálya alá tartozó feltétel nélkül
elismerésre kerülő okl. építészmérnöki oklevelek elnevezéséről és az ezen okiratok
birtokosaival azonos jogállású személyek köréről. | - A többször módosított 2003. évi XCII. Törvény az adózás rendjé - A többször módosított 2003. évi XCII. Törvény az adózás rendjéről
- 2010. évi hatályos adó-és pénzügyi jogszabályok.
- A többször módosított 2003. évi CXXIX. Törvény a közbeszerzésekről
162/2004. (V.21.) Korm. rendelet az építési beruházások közbeszerzésekkel kapcsolatos részletes szabályairól. (új: 215/2010 Korm. rend.) | Szabvány- és minőségügyi ismeretek
253/1997.(XII.20.) OTÉK, é Szabvány- és minőségügyi ismeretek
253/1997.(XII.20.) OTÉK, építési követelmények különös tekintettel, a 2008. évi módosításokra
1993. évi X tv. A termékfelelősségről
- 1995. évi XXVIII. Törvény a nemzeti szabványosításról.
- Az építési termékekre vonatkozó EU szabályozás: 89/106/EEC, a hazai szabályozás: ETA, ÉME,
- A többször módosított 3/2003. (I.25.) BM – GKM – KvVM együttes rendelet az építési termékek műszaki követelményeinek, megfelelőség igazolásának, valamint forgalomba hozatalának és felhasználásának részletes szabályairól.
- 14/2004.(IV. 19.) FMM rend. A munkaeszközök és használatuk biztonsági és egészségügyi követelményeinek minimális szintjéről .
- A többször módosított 1993. évi XCIII. Törvény a munkavédelemről
- 5/1993. (XII.26.) MüM rendelet a munkavédelemről szóló 1993. évi XCIII. törvény végrehajtásáról
- 4/2002. (II. 20.) SZCsM-EüM. együttes rendelet
az építési munkahelyeken és az építési folyamatok során során megvalósítandó minimális munkavédelmi követelményekről
A szabványokról
A szabványosítás célja
A szabványosítás elvei
A szabályozás szintjei
A szabványok fajtái
A szabványosítás szervezeti keretei – szabványügyi szervezetek
A szabvány alkalmazásának jogi szabályozottsága
Szabványok fatáji - jelei
Az EUROCODE – európai szabvány
Az építmények megfelelőségére vonatkozó szabályok
Fogalmak | az egyes tag egyesületek által meghirdetett időpontokban | S.sz Telephely Vezető e-mail Telefon
1. Oktatási Központ
(Pest S.sz Telephely Vezető e-mail Telefon
1. Oktatási Központ
(Pest megyei Sz.) 1027 Budapest, Fő u. 68. Dr. Bódi Jánosné edu@mtesz.hu
224-14-56
2. Baranya megyei Sz. 7626 Pécs, Búza tér 6/b Rankasz Ernő erankasz@mtesz.hu
72/210-803
3. Bács-Kiskun megyei Sz. 6000 Kecskemét, Rákóczi u. 2. Gólya Pál golya@mtesz.hu
76/487-611
4. Békés megyei Sz. 5600 Békéscsaba, Andrássy u. 22. Gólya Pál golya@mtesz.hu
66/323-012
5. Borsod-Abaúj-Zemplén megyei Sz. 3530 Miskolc, Görgey Artúr u. 5. Bejó Éva eva.bejo@mtesz.hu
30/250-5759
6. Csongrád megyei Sz. 6720 Szeged, Kígyó u. 4. Tari Andrásné tarinee@mtesz.hu
62/420-511
7. Fejér megyei Sz. 8000 Székesfehérvár, Rákóczi u. 25. Csapóné Salla Szilvia csapo@mtesz.hu
22/500-070
8. Győr-Moson-Sopron megyei Sz. 9021 Győr, Szent István u. 5. Takács Miklósné gyor@mtesz.hu
96/528-478
9. Sopron városi Sz. 9400 Sopron, Széchenyi tér 2. Taschner Jánosné molnar@mtesz.hu
99/311-660
10. Hajdú-Bihar megyei Sz. 4024 Debrecen, Nagy Lajos király tér 1-5. Juhász József jozsef.juhasz@mtesz.hu
52/429-700
11. Heves megyei Sz. 3300 Eger, Széchenyi u. 78. Bálintné Nagy Mária eger.mtesz@t-online.hu
36/423-583
12. Jász-Nagykun-Szolnok megyei Sz. 5000 Szolnok, Kossuth u. 4. Hajnal Miklósné hajnal@mtesz.hu
56/510-410
13. Komárom-Esztergom megyei Sz. 2800 Tatabánya, Kossuth u. 106. Takács Zsuzsa mtip19@mtesz.hu
34/312-585
14. Esztergom területi Sz. 2501 Esztergom, Imaház u. 2/a. Lengyel Károly lengyel@mtesz.hu
30/488-0324
15. Nógrád megyei Sz. 3100 Salgótarján, Rákóczi u. 11. Dr. Béres István beres@mtesz.hu
32/312-100
16. Somogy megyei Sz. 7400 Kaposvár, Bajcsy-Zsilinszky u. 1/c. Orbán Csaba orban@mtesz.hu
82/316-244
17. Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei Sz. 4400 Nyíregyháza, Országzászló tér 8. Losonczi László losonczi@mtesz.hu
42/313-933
18. Vas megyei Sz. 9700 Szombathely, Széll Kálmán u. 54. Barna Tamás barna@mtesz.hu
94/314-897
19. Veszprém megyei Sz. 8200 Veszprém, Bajcsy-Zsilinszky u.3. Vécsi Barnabás vecsi@mtesz.hu
88/429-200
20. Zala megyei Sz. 8900 Zalaegerszeg, Dísz tér 7. Lukács Tibor mteszzeg@freemail.hu
92/596-497 |
2011/K/05 | Műszaki és Természettudományi Egyesületek Szövetsége (MTESZ) | 1/A Jogi ismeretek – 2011 (4 óra)
1. A jogi környezet ált 1/A Jogi ismeretek – 2011 (4 óra)
1. A jogi környezet általános felépítése
Jogszabályok hierarchiája, az építésüggyel kapcsolatos jogszabályok rendszere
Alaptörvény, törvények, kormányrendeletek, ágazati jogszabályok stb.
2. Az építésügyben alkalmazott szerződések, szerződéskötési ismeretek
Fővállalkozási, építési-szerelési, tervezési szerződések, tervezői művezetői, szakértői, tervellenőri, felelős műszaki vezetői, műszaki ellenőri szerződések megváltozott formai és tartalmi követelményei.
A fedezetkezelés, beruházás-lebonyolítási szerződések, felek jogai és kötelezettségei, a szerződés minták alkalmazása, elérhetősége.
Munkaszerződés, munkaviszony-vállalkozási, megbízási, valamint a munkaszerződés elhatárolása a szakmai felelősség szempontjából.
Felhasználási szerződés: formai előírások, tartalmi követelmények.
Az építészeti szerzői jog alapvető szabályai
Jogszabályi háttér
- Polgári Törvénykönyvről szóló 1959. évi IV. törvény
- Az illetékekről szóló 1990. évi XCIII. törvény
- A szerzői jogról szóló 1999. évi LXXVI. törvény
3. Az építési törvény és az OTÉK előírásai, településrendezés, telekalakítás, építmények elhelyezése és létesítése. Az építési törvény és végrehajtási rendeletei.
Az építésügyi hatósági engedélyezésre és bejelentésre vonatkozó előírások.
Az építésfelügyeleti ellenőrzésre vonatkozó szabályok.
Az építészeti – műszaki dokumentációk tartalmi és formai követelményei
Tervdokumentáció típusok
Jogszabályi háttér
- A többször módosított 1997. évi LXXVIII. törvény Az épített környezet védelméről
- A 253/1997. (XII. 20.) Korm. rend. az országos településrendezési és építési követelményekről
- A 37/2007. (XII. 23.) ÖTM rendelet az építésügyi hatósági eljárásokról, valamint a telekalakítási és az építészeti-műszaki dokumentáció tartalmáról
- A 193/2009. (IX. 15.) Korm. rend. az építésügyi hatósági eljárásokról és az építésügyi ellenőrzésekről
- 194/2009. (IX. 15.) Korm. rend. az építési beruházások megvalósításához szükséges eljárások integrált intézésének részletes szabályairól és a közreműködő hatóságok kijelöléséről
- 245/2006. (XII. 5.) Korm. rend. az építésügyi bírság megállapításának részletes szabályairól
- 291/2007. (X. 31.) Korm. rend. az építésfelügyeleti tevékenységről
- 238/2005. (X. 25.) Korm. rend. az építésfelügyeleti bírságról
- 191/2009. (IX. 15.) Korm. rend. az építőipari kivitelezési tevékenységről
Környezetvédelmi és természetvédelmi szakhatóságok szerepe, közreműködése, környezetvédelmi hatástanulmány ismérvei
Jogszabályi háttér
- 1995. évi LIII. törvény a környezet védelmének általános szabályairól
- 1996. évi LIII. törvény a természet védelemről
A műemlékvédelem célja, szervezeti felépítése, műemlékké nyilvánítás rendje. A Világörökség, a helyi építészeti örökség védelméről szóló jogszabályi előírások
- 2001. évi LXIV. törvény a kulturális örökség védelméről
- 10/2006. (V. 9.) NKÖM rendelet a Kulturális Örökségvédelmi Hivatal eljárásaira vonatkozó szabályokról
Az építésügy, a településfejlesztés- és rendezés körébe tartozó dokumentációk központi nyilvántartása, a szakmagyakorlók feladatai
- A 277/2008. (XI. 24.) Korm. rend. Az építésügy, a településfejlesztés- és rendezés körébe tartozó dokumentációk központi nyilvántartásáról
4. Az építésügyi szakmagyakorlás általános és részletes követelményei
Az építési folyamatban résztvevő szakmagyakorlók jogállása, feladatai, felelősségi köre.
Szakmai felelősség, összeférhetetlenségi szabályok, fegyelmi, szabálysértési jogkövetkezmények.
A beruházáslebonyolítói tevékenység, valamint szakértés jogszabályi előírásai.
Jogszabályi háttér
- 1996. évi LVIII. törvény a tervező és szakértő mérnökök, valamint építészek szakmai kamaráiról
- 104/2006. (IV. 28.) Korm. rend. a településtervezési és az építészeti-műszaki tervezési, valamint az építési-műszaki szakértői jogosultság általános szabályairól
- 244/2006. (XII. 5.) Korm. rend. az építési műszaki ellenőri, valamint felelős műszaki vezetői szakmagyakorlási jogosultság részletes szabályairól
- 192/2009. (IX. 15.) Korm. rend. az egyes építésügyi szakmagyakorlási tevékenységekről
- 103/2006. (IV. 28.) Korm. rend. az építésüggyel kapcsolatos egyes szabályozott szakmák gyakorlásához kapcsolódó szakmai továbbképzési rendszer részletes szabályairól
- 76/2009. (IV. 8.) Korm. rend. a területrendezési hatósági eljárásról
Az épületenergetikai tanúsítói és szakértői tevékenység jogszabályi előírásai. Az épületenergetika alapvető fogalmai, az energetikai minőség szerint osztályba sorolás szabályai
Jogszabályi háttér
- A 176/2008. (VI. 30.) Korm. rend. az épületek energetikai jellemzőinek tanúsítási szabályairól
A kivitelezési tevékenység általános szabályai
A kivitelezési folyamat résztvevői, az építési és felmérési napló formai, tartalmi követelményei, vezetésének szabályai, szakmagyakorlói nyilatkozatok típusai, bejelentési kötelezettségek.
A kivitelezési tervdokumentáció formai és tartalmi követelményei, munkarészei
Jogszabályi háttér
- 191/2009. (IX. 15.) Korm. rend. az építőipari kivitelezési tevékenységről
Országos Tűzvédelmi Szabályzat alapfogalmak
Építmények tűzvédelmi követelményei, alapfogalmak, tűzvédelmi dokumentáció
Jogszabályi háttér
- 176/2008. (VI. 30.) Korm. rend. az épületek energetikai jellemzőinek tanúsításáról
- 9/2008. (II. 22.) ÖTM rendelet az Országos Tűzvédelmi Szabályzat kiadásáról
- 261/2009. (XI. 26.) Korm. rend a tűzvédelmi hatósági feladatokat ellátó szervezetekről és a tűzvédelmi hatósági tevékenység részletes szabályairól
- 1996. évi XXXI. törvény a tűz elleni védekezésről, a műszaki mentésről és tűzoltóságról
A tervpályázat szabályai, kapcsolata a közbeszerzési eljárással, az ajánlati dokumentáció tartalmi követelményei
Összeférhetetlenség, kizárás szabályai tervezők esetében.
Tervtanácsok szervezete, jogállása, szerepe, a kamarai tervtanácsok
Jogszabályi háttér
- 137/2004. (IV. 29.) Korm. rend. a tervpályázati eljárások részletes szabályairól
- 252/2006. (XII. 7.) Korm. rend. a településrendezési és az építészeti-műszaki tervtanácsokról
- 190/2009. (IX. 15.) Korm. rend. a főépítészi tevékenységről
- 2003. évi CXXIX. törvény a közbeszerzésekről
Településtervezés, valamint szakági tervezésre vonatkozó előírások, a településrendezési dokumentáció tartalmi követelményei
Jogszabályi háttér
- 218/2009. (X. 6.) Korm. rendelet a területfejlesztési koncepció, a területfejlesztési program és a területrendezési terv tartalmi követelményeiről, valamint illeszkedésük, kidolgozásuk, egyeztetésük, elfogadásuk és közzétételük részletes szabályairól
-------------------------------------------------------------------------------------------------
Többlet joganyag a jogosultsági vizsgával nem rendelkezők részére
Jogszabályi háttér
- 33/2008. (II. 21.) Korm. rend. a külföldi bizonyítványok és oklevelek elismeréséről szóló 2001. évi C. törvény hatálya alá tartozó ügyekben eljáró hatóságok kijelöléséről, valamint a nyilatkozattételi kötelezettség alá eső szolgáltatások felsorolásáról
- 1/2008. (I. 11.) ÖTM rendelet az Európai Közösségi jog hatálya alá tartozó feltétel nélkül elismerésre kerülő okl. építészmérnöki oklevelek elnevezéséről és az ezen okiratok birtokosaival azonos jogállású személyek köréről.
Kamarai szabályzatok és eljárások
Az építész és mérnöki szakmai kamarák jogállása és feladataik, szervezeti rendjük, kamarai szabályzatok. Hatósági, önkormányzati, érdekképviseleti feladataik. A MÉK szervezeti rendje, főbb tisztségviselői. Tagfelvétel, névjegyzékbe vétel, valamint névjegyzéken tartás követelményei, jogosultsági vizsgáztatás és kötelező továbbképzés rendszere. Kamarai tagok etikai fegyelmi felelőssége
Jogszabályi háttér
- 1996. évi LVIII. tv. a tervező és szakértő mérnökök, valamint építészek szakmai kamaráiról
- 32/2009. (XII. 29.) NFGM rend. a szakmagyakorlási jogosultságokkal, névjegyzékek vezetésével kapcsolatos igazgatási szolgáltatási díjak beszedésével, kezelésével, nyilvántartásával és visszatérítésével kapcsolatos részletes szabályokról | 1/B Pénzügyi ismeretek (2 óra)
Adózási kérdések, kis- és kö 1/B Pénzügyi ismeretek (2 óra)
Adózási kérdések, kis- és középvállalkozások adózása.
A szakmagyakorlókat érintő aktuális tárgyévi adójogszabály változások (pl. minimálbér, diplomás minimálbér és adózási vonatkozásai, következményei). Teljesítés, számlakiállítás szabályai.
Az ÁFA mértéke, a fordított ÁFA fizetés kérdése, értelmezése, eljárási szabályok, esettanulmányok.
Illeték, igazgatási szolgáltatási díj és a bírságok mértéke és megfizetésének és visszafizetésének aktuális szabályai az építésügyben.
- Építésügyi, építésfelügyeleti bírság (kiszabás alapja, mértéke, a mérlegelés szempontjai, jogorvoslati lehetőségek, esettanulmányok).
- A MÉK Ajánlott Díjszámítási Szabályzatának főbb rendelkezései. Az ajánlott díjszabás rendszere, díj alapérték és idő alapú elszámolás. A MÉK és az MMK MÉDI Épületek díjszabása.
- A tervezési szerződés megváltozott szabályai, a tervezési díj mértéke, összetevői. Kifizetetlen tervezési díjak behajtásának eszközei, kamarai lehetőségek, mediáció, választott bíráskodás, peren kívüli és peres bírósági eljárás.
- A kivitelezési vállalkozói szerződés megváltozott szabályai, a vállalkozói díj.
- Építőipari fedezetkezelés intézménye.
- Beruházás-lebonyolítás, projekt lebonyolítás: közbeszerzési ismeretek, pályázatok, költségbecslés, költségszámítás, beruházás elszámolása stb.
- Menedzsment eszközök jelenléte, szükségszerűsége, eredményessége.
- Felelősségbiztosítás tervezés, műszaki ellenőrzés, kivitelezés terén.
Jogszabályi háttér
- 2003. évi XCII. tv. az adózás rendjéről
- a 2011- évi hatályos adó és pénzügyi jogszabályok
- a többször módosított 2003. évi CXXIX. tv. a közbeszerzésről
- 162/2004. (V. 21.) Korm. rend. az építési beruházások közbeszerzésekkel kapcsolatos részletes szabályairól
- a módosított 245/2006. (XII. 5.) Korm. rend. az építésügyi bírság megállapításának részletes szabályairól
- a módosított 238/2005. (X. 25.) Korm. rend. az építésfelügyeleti bírságról | 2/A Szabványügyi ismeretek (3 óra)
- A szabvány fogalma, ka 2/A Szabványügyi ismeretek (3 óra)
- A szabvány fogalma, kapcsolata a jogszabályokkal, a szabványosítás célja.
- A szabványosítás hazai és nemzetközi intézményei, illetve további szintjei a nemzeti kereteken belül. Jelölésük, közzétételük.
- A műszaki szabályozás az EU-ban. A CE megfelelőségi jelölés. Az építési termékekre vonatkozó EU szabályozás, 89/106/EEC irányelv. ETA, ÉME
- Az építési termékekre vonatkozó szabályozás aktuális kérdései.
- Jóváhagyó szervezetek, valamint a kijelölt vizsgáló, ellenőrző, tanúsító szervezetek szerepe a megfelelőségi – igazolás eljárásában.
- Az építészeti tervezést érintő legfontosabb szabványok.
- Újdonságok a megjelent szabványok körében és a várható változások.
- Szabványokra való hivatkozások a hazai jogszabályokban az építésügy területén.
- Nemzeti szabványok keresése.
- Hozzáférés a szabványokhoz, keresés a szabványok között, szabványkereső a MÉK honlapján.
Jogszabályi háttér
- 253/1997. (XII. 20.) OTÉK, építési követelmények
- 89/106/EEC irányelv
- 1995. évi XXVIII. tv. a nemzeti szabványosításról
- 1993. évi X. tv. a termékfelelősségről
- A többször módosított 3/2003. (I. 25.) BM-GKM-KvVM együttes rendelet az építési termékek műszaki követelményeinek megfelelőség igazolásának, valamint forgalomba hozatalának és felhasználásának részletes szabályairól
2/B. Minőségügyi ismeretek (3 óra)
- Minőségi irányítás – ISO vagy nem ISO. Minőségszabályozás, minőségbiztosítás, minőségirányítás.
A tervező irodákra kidolgozott kamarai minőségbiztosítási rendszer.
- A munkavédelem célja, szervezete, munkavédelmi oktatás, munkavédelmi napló vezetése.
Munkáltatók és munkavállalók feladatai a munkavédelem terén.
- A munkavédelmi hatóság feladatai, működése.
- A tervezés és a kivitelezés során a minőségügyi és munkavédelmi követelmények betartása: a kiviteli terv készítőjének kötelezettségei.
A biztonsági és egészségvédelmi koordinátorok tevékenysége.
- Az építési termékek alapvető követelményeire vonatkozó hazai szabályozás, Építési Termék Direktívája, EU szabályozás előírásai.
- Építési termékek megfelelőség igazolása, tanúsítvány és szállítói megfelelőségi nyilatkozat.
Lakások és épületszerkezetek kötelező alkalmassági ideje és a szavatossági felelősség. Jótállási kötelezettség, jogkövetkezmények.
- A tervezői művezetés és az építési napló szerepe, felépítése. Bejelentési, adatszolgáltatási kötelezettségek.
- Az építésfelügyelet szervezeti rendszere. (első-, másodfok, építésfelügyelti ellenőrzés)
- Az akadálymentesítés főbb követelményei.
- Tűzvédelmi szabványok (OTSZ)
- Épületenergetikai szabványok és az építészeti formálás, valamint az épületszerkezeti tervezés összefüggései. Korszerű épületenergetikai megoldások. Építészeti klímatológia.
- Világítástechnikai szabványok és építészeti-belsőépítészeti követelmények.
- Egészségvédelem az építészetben. Építőanyagok toxikus emissziója, allergének az építészeti terekben.
Jogszabályi háttér
- 1993. évi X. tv. a termékfelelősségről
- A többször módosított 3/2003. (I. 25.) BM-GKM-KvVM együttes rendelet az építési termékek műszaki követelményeinek megfelelőség igazolásának, valamint forgalomba hozatalának és felhasználásának részletes szabályairól
- 14/2004. (IV. 19.) FMM rend. a munkaeszközök és használatuk biztonsági és egészségügyi követelményeinek minimális szintjéről
- A többször módosított 1993. évi XCIII. tv. a munkavédelemről
- 5/1993. (XII. 26.) MüM rend. a munkavédelemről szóló 1993. évi CXIII. tv. végrehajtásáról
- 4/2002. (II. 20.) SzCsM-EüM. együttes rendelet az építési munkahelyeken és az építési folyamatok során megvalósítandó minimális munkavédelmi követelményekről
- 7/2006. (V. 24) TNM rend. az épületek energetikai jellemzőinek meghatározásáról
- 176/2008. (VI. 22.) ÉVM-IPM-KM-MÉM-BKM együttes rendelet egyes épületszerkezetek és azok létrehozásánál felhasználásra kerülő termékek kötelező felhasználási idejéről
- 181/2003. (II. 25.) Korm. rend. a lakásépítéssel kapcsolatos kötelező jótállásról | Az egyes tag-egyesületek által meghirdetett időpontokban. | S.sz Telephely Vezető e-mail Telefon
1. Oktatási Központ
(Pest S.sz Telephely Vezető e-mail Telefon
1. Oktatási Központ
(Pest megyei Sz.) 1027 Budapest, Fő u. 68. Dr. Bódi Jánosné edu@mtesz.hu
224-14-56
2. Baranya megyei Sz. 7626 Pécs, Búza tér 6/b Rankasz Ernő erankasz@mtesz.hu
72/210-803
3. Bács-Kiskun megyei Sz. 6000 Kecskemét, Rákóczi u. 2. Gólya Pál golya@mtesz.hu
76/487-611
4. Békés megyei Sz. 5600 Békéscsaba, Andrássy u. 22. Gólya Pál golya@mtesz.hu
66/323-012
5. Borsod-Abaúj-Zemplén megyei Sz. 3530 Miskolc, Görgey Artúr u. 5. Bejó Éva eva.bejo@mtesz.hu
30/250-5759
6. Csongrád megyei Sz. 6720 Szeged, Kígyó u. 4. Tari Andrásné tarinee@mtesz.hu
62/420-511
7. Fejér megyei Sz. 8000 Székesfehérvár, Rákóczi u. 25. Csapóné Salla Szilvia csapo@mtesz.hu
22/500-070
8. Győr-Moson-Sopron megyei Sz. 9021 Győr, Szent István u. 5. Takács Miklósné gyor@mtesz.hu
96/528-478
9. Sopron városi Sz. 9400 Sopron, Széchenyi tér 2. Taschner Jánosné molnar@mtesz.hu
99/311-660
10. Hajdú-Bihar megyei Sz. 4024 Debrecen, Nagy Lajos király tér 1-5. Juhász József jozsef.juhasz@mtesz.hu
52/429-700
11. Heves megyei Sz. 3300 Eger, Széchenyi u. 78. Bálintné Nagy Mária eger.mtesz@t-online.hu
36/423-583
12. Jász-Nagykun-Szolnok megyei Sz. 5000 Szolnok, Kossuth u. 4. Hajnal Miklósné hajnal@mtesz.hu
56/510-410
13. Komárom-Esztergom megyei Sz. 2800 Tatabánya, Kossuth u. 106. Takács Zsuzsa mtip19@mtesz.hu
34/312-585
14. Esztergom területi Sz. 2501 Esztergom, Imaház u. 2/a. Lengyel Károly lengyel@mtesz.hu
30/488-0324
15. Nógrád megyei Sz. 3100 Salgótarján, Rákóczi u. 11. Dr. Béres István beres@mtesz.hu
32/312-100
16. Somogy megyei Sz. 7400 Kaposvár, Bajcsy-Zsilinszky u. 1/c. Orbán Csaba orban@mtesz.hu
82/316-244
17. Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei Sz. 4400 Nyíregyháza, Országzászló tér 8. Losonczi László losonczi@mtesz.hu
42/313-933
18. Vas megyei Sz. 9700 Szombathely, Széll Kálmán u. 54. Barna Tamás barna@mtesz.hu
94/314-897
19. Veszprém megyei Sz. 8200 Veszprém, Bajcsy-Zsilinszky u.3. Vécsi Barnabás vecsi@mtesz.hu
88/429-200
20. Zala megyei Sz. 8900 Zalaegerszeg, Dísz tér 7. Lukács Tibor mteszzeg@freemail.hu
92/596-497 |
2012/K/03 | Szent István Egyetem Ybl Miklós Építéstudományi Kar, Budapest / ARTIFEX Kiadó | 1/a Jogi ismeretek:
1. A jogi környezet általános felépítése
A 1/a Jogi ismeretek:
1. A jogi környezet általános felépítése
A jogszabályokkal kapcsolatos alapfogalmak (hierarchikus rendszerük, jelölésük, hatályuk, stb.)
Az építésüggyel foglalkozó jogszabályok (építési törvény, OTÉK, egyéb főbb jogszabályok) rendszere, felépítésük, főbb fogalmaik
Az építési törvény és az OTÉK előírásai: településrendezés, telekalakítás, építmények elhelyezése és létesítése
Az építési törvény változásai
2. A polgári jog alapjai
A polgári jog a jogrendszerben. A Polgári Törvénykönyv. A polgári jog alapelvei. Jogképesség, cselekvőképesség.
A szerződés fogalma és általános szabályai. A megbízási, a vállalkozási, az építési és a tervezési szerződés
3. A közigazgatási hatósági eljárás és szolgáltatás általános szabályai
A közigazgatási eljárási törvény.
A közigazgatási eljárás alapelvei.
Joghatóság, hatáskör és illetékesség.
A közigazgatási eljárás szakaszai, megindítása, az elsőfokú eljárás. A hatóság döntései.
A jogorvoslati rendszer
4. Építési munkák hatósági engedélyezése
Az építésügyi szervezetrendszer és felépítése. Az Eljárási kódex.
Építkezésre alkalmas telek.
Építésügyi hatósági eljárások típusai. Az építésügyi engedélyezési eljárások közös szabályai. Az ügyfél fogalma és az építési jogosultság megállapítása. Az elvi építési, az építési és az egyszerűsített építési engedélyezési eljárás. Mihez kell építési engedély vagy bejelentés? Összevont és integrált engedélyezési eljárás. A bontási, a használatbavételi és a fennmaradási engedély. A bejelentési eljárás. Telekalakítási engedélyek. Építésügyi hatóságok által kiállított bizonyítványok szabályai. Építésügyi eljárásokban fizetendő illetékek és díjak. Építésügyi bírság.
5. Műemlékvédelem
A műemlék és a műemléki érték fogalma. A műemléki jelentőségű terület és a területi védelem egyéb kategóriái. A műemlékvédelem szintjei
A védetté nyilvánítási eljárás. Az elővédelem jelentősége
Műemlékekre vonatkozó építésügyi előírások
A hatóság. Eltérő telekalakítási szabályok.
Műemlékeken végzendő engedélyköteles tevékenységek. Kiegészítő engedélyezési szabályok. Az eljárási szabályok
Műemlékvédelmi eszközök. Hatósági kötelezés. Bírságok. A műemlék rongálása mint bűncselekmény vagy szabálysértés
6. A tervezői és szakértői szakmagyakorlás általános követelményei
Az építészeti-műszaki tervezési és az építésügyi műszaki szakértői jogosultság szabályai. Munkaszerződés, munkaviszony.
A tervpályázat szabályai, kapcsolata a közbeszerzési eljárással, a közbeszerzési törvény
7. Kamarai szabályzatok és eljárások
Az építész és mérnök szakmai kamarák jogállása és feladataik, szervezeti rendjük, kamarai szabályzatok.
Hatósági, önkormányzati, érdekképviseleti feladataik.
A MÉK szervezeti rendje, főbb tisztségviselői. Tagfelvétel, névjegyzékbe vétel, valamint a névjegyzéken tartás követelményei, jogosultsági vizsgáztatás.
Tagsági, névjegyzéki bejegyzés szünetelése, megszűnése
8. Az építési folyamatban résztvevő szakmagyakorlók jogállása, feladatai, felelősségi köre
Az építési folyamat résztvevői.
Az építtető.
Az építési szerződés.
A beruházáslebonyolító.
A tervező és a tervellenőr.
A tervezési szerződés.
A kivitelező (a vállalkozó és az alvállalkozó kivitelező). A felelős műszaki vezető.
Az építési műszaki ellenőr, az építésügyi igazgatási szakértő.
A fedezetkezelő.
Az építési napló.
••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••• | 1/b Pénzügyi ismeretek
Vállalkozások pénzügyei
Pénzügyek tarta 1/b Pénzügyi ismeretek
Vállalkozások pénzügyei
Pénzügyek tartalma, feladatai. Finanszírozás. Likviditás. Kockázatok.
Számvitel
Könyvvezetés. Számlarend. Pénzügyi-számviteli kimutatások. Mérleg. Eredménykimutatás. Cash-flow kimutatás. Egyéb kimutatások. Elemzések.
Döntéselőkészítés, döntéstámogatás
Kontrolling. Befektetési tevékenység elemzése
Adózás
Az adó fogalma, adóztatási alapelvek. Az adózó
és az adókötelezettség. Az adókötelezettség teljesítése | 2 Szabvány- és minőségügyi ismeretek:
1. Szabványok – általános 2 Szabvány- és minőségügyi ismeretek:
1. Szabványok – általános ismeretek
A szabvány fogalma, kapcsolata a jogszabályokkal, a szabványosítás célja, az önkéntesség helyes értelmezése és a szabványtól való eltérés következményei
A szabványosítás hazai és nemzetközi intézményei. A szabványosítás további szintjei nemzeti kereteken belül
A szabványok jelölése, közzétételük. Szabványok keresése
2. Az építészeti tervezést érintő legfontosabb szabványok
A szabványok és a szerződések kapcsolata.
Az építészeti tervezést érintő legfontosabb szabványok jegyzéke. (A műszaki ábrázolásra és a műszaki tervezésre vonatkozó szabványok)
A szabványhasználat önkéntessége és kötelező esetei.
A szabványokra való merev, rugalmas és általános hivatkozás
3. Minőségszabályozás, minőségbiztosítás, minőségirányítás
Az építési termékek megfelelősége
A minőségellenőrzéstől a teljeskörű minőségirányítási rendszerig.
Az ISO 9001.2000 szabvány rövid ismertetése.
Az építési termékek megfelelősége.
Az Európai Műszaki Engedély.
Az épületszerkezetek megfelelősége.
A megfelelőség tanúsítása.
Az építési hibák
4. Munkavédelem az építőiparban
A munkavédelem célja, szervezete, munkavédelmi oktatás, munkavédelmi napló vezetése. Jogszabályok. A biztonsági és egészségvédelmi koordinátorral kapcsolatos előírások. A tervezői koordinátor feladatai. A kivitelezői koordinátor feladatai. A biztonsági és egészségvédelmi terv.
A munkavédelmi hatóság feladatai, működése. A munkavédelmi ellenőrzések gyakorlati tapasztalatai. Munkabaleseti esettanulmányok.
Az építőiparban az általános munkavédelmi követelményeken felül betartandó (speciális) előírások, munkáltatói, munkaadói kötelezettségek.
5. Építmények tűzvédelmi követelményei
A tűz elleni védekezés követelményeinek rendszere
Alapfogalmak
A tűzveszélyességi osztályba sorolás szabályai és módszerei
Tűzállósági fokozatok
Az építőanyagok és az épületszerkezetek tűzvédelmi jellemzői
A tűzállósági fokozatból adódó főbb követelmények
A tűzvédelmi tervezés dokumentumai
6. Az épületenergetika alapvető fogalmai, az energetikai minőség szerint
A szabályozás háttere, előzményei.
A rendelet hatálya alá eső épületek.
Az épületek energiaigényének számítása tervezésnél.
Számítási módszerek, követelmények, tervezés - ellenőrzés.
7. Akadálymentesítés
Az akadálymentesség fogalma az építési törvényben.
Az akadálymentesség az OTÉK-ban: építmények elhelyezése, megközelítése, létesítése, épületszerkezetek részletes előírásai, helyiségek általános előírásai, építmények, önálló rendeltetési egységek általános előírásai | folyamatos jelenkezés,
interneten on-line | internet:
www.tervlap.hu/tovabbkepzes |
2009/K/13 | Magyar Építész Kamara - valamint MÉK Koordinációs és Logisztikai Kht. | A jogi környezet általános felépítése
Szerződések polgári jogi A jogi környezet általános felépítése
Szerződések polgári jogi általános szabályai
Vállalkozási alapismeretek és az adózás általános követelményei
Munkajogi alapismeretek
A közigazgatási hatósági eljárás, valamint az építésügyi hatósági eljárás általános szabályai
Az épített környezet alakításáról és védelméről szóló 1997. évi LXXVIII. törvény
Az Európai Uniós szakmagyakorlásra vonatkozó szabályozás
Műemlékvédelem. A környezet-, természet- és tájvédelem általános követelményei. | Vállalkozási alapismeretek
Szerződések polgári jogi általános s Vállalkozási alapismeretek
Szerződések polgári jogi általános szabályai,
Szerződést biztosító mellékkötelezettségek, a pénztartozás szabályai
A közbeszerzés általános szabályai | A minőségirányítás rendje
Az épületszerkezetekkel kapcsolatos k A minőségirányítás rendje
Az épületszerkezetekkel kapcsolatos kötelező alkalmassági idő, kötelező jótállás
A megfelelőség igazolása A CE megfelelőségi jelölés fogalma
A szabványosítás fogalma és elvei A szabványokra és a szabványok alkalmazására vonatkozó általános szabályok Szabványtípusok
A biztonsági és egészségvédelmi koordinátor feladata, hatásköre
Tűzvédelmi ismeretek | folyamatosan, ált. havonta | Magyar Építész Kamara székháza
1088 Budapest, Ötpacsirta u. 2. Magyar Építész Kamara székháza
1088 Budapest, Ötpacsirta u. 2. |
2010/K/07 | Magyar Építész Kamara - valamint MÉK Koordinációs és Logisztikai Kht., együttműködve | A jogi környezet általános felépítése
Szerződések polgári jogi A jogi környezet általános felépítése
Szerződések polgári jogi általános szabályai
Vállalkozási alapismeretek és az adózás általános követelményei
Munkajogi alapismeretek
A közigazgatási hatósági eljárás, valamint az építésügyi hatósági eljárás általános szabályai
Az épített környezet alakításáról és védelméről szóló 1997. évi LXXVIII. törvény
Az Európai Uniós szakmagyakorlásra vonatkozó szabályozás
Műemlékvédelem. A környezet-, természet- és tájvédelem általános követelményei. | Vállalkozási alapismeretek
Szerződések polgári jogi általános s Vállalkozási alapismeretek
Szerződések polgári jogi általános szabályai,
Szerződést biztosító mellékkötelezettségek, a pénztartozás szabályai
A közbeszerzés általános szabályai | A minőségirányítás rendje
Az épületszerkezetekkel kapcsolatos k A minőségirányítás rendje
Az épületszerkezetekkel kapcsolatos kötelező alkalmassági idő, kötelező jótállás
A megfelelőség igazolása A CE megfelelőségi jelölés fogalma
A szabványosítás fogalma és elvei A szabványokra és a szabványok alkalmazására vonatkozó általános szabályok Szabványtípusok
A biztonsági és egészségvédelmi koordinátor feladata, hatásköre
Tűzvédelmi ismeretek | folyamatosan, ált. havonta | Magyar Építész Kamara székháza
1088 Budapest, Ötpacsirta u. 2. Magyar Építész Kamara székháza
1088 Budapest, Ötpacsirta u. 2. |
2009/K/12 | FEOT Foglalkoztatást Elősegítő, Oktató és Tanácsadó Kft. | Az építéshatósági eljárások változásai
1. A rendelet lényeges Az építéshatósági eljárások változásai
1. A rendelet lényeges változtatott főbb pontjai:
1.1. Az eljárás megindítása és az ügyfelek értesítése
1.2. Az eljárás megszüntetése
1.3. Szakhatósági állásfoglalások
1.4. Tervtanács, szakértő és hatósági közvetítő
1.5. Ügyintézési határidők
1.6. Helyszíni szemle
1.7. A döntés részletes tartalmi követelményei
1.8. A hatósági döntés közlése és kézhezvétele
1.9. Az eljárás felfüggesztése
1.10. Jogutódlás
1.11. Hatósági engedélyfajták
1.12. Kérelem és a bejelentés
1.13. A tervezői nyilatkozat tartalma
1.14. A felelős műszaki vezetői nyilatkozat
2. A 37/2007 (XII.13) ÖTM rendelet főbb kapcsolódási pontjai a 290/2007 (X.31.) Kormányrendelethez:
2.1. Az engedélyezési és kiviteli dokumentációk tartalmi követelményei
(Papp László, Kiss Andor, 6 óra) | Az adózással kapcsolatos legfontosabb jogszabályváltozások
1990 Az adózással kapcsolatos legfontosabb jogszabályváltozások
1990. évi XCI. törvény az adózás rendjéről
Elvárt adó, Adójóváírások rendszere, Társadalombiztosítás, Társasági adó, Az új ÁFA törvény, Egyéni vállalkozó és a nyereség-minimum, Kisadók, A szakképzési hozzájárulás előlegének megállapítása, Építmény és telekadó, Változások az adózás rendjéről szóló törvényben
A számviteli törvény változásai a számlákkal kapcsolatban
A 2000. évi C. törvény a számvitelről
Általános előírások, Számla kibocsátása, Számla kötelező adattartalma, Devizában kiállított számla, Elektronikus számla, Helyesbítő és stornó számla, Gyűjtő számla
(Dr. Havas István, 2+2 óra) | ----- | a tanév folyamán folyamatosan | Győr, Szombathely, Zalaegerszeg, Kaposvár, Pécs, Székesfehérvér, Győr, Szombathely, Zalaegerszeg, Kaposvár, Pécs, Székesfehérvér, Kecskemét, Baja, Szeged, Debrecen, Miskolc, Nyíregyháza, Eger, Édr, Vác, Gödöllő, Szentendre, Budapest |
2009/K/08 | TERC
Kereskedelmi és Szolgáltató Kft. | I.1. Jogi környezet, jogképesség, cselekvőképesség, egyéni I.1. Jogi környezet, jogképesség, cselekvőképesség, egyéni vállalkozókra és gazdasági társaságokra vonatkozó
hatályos rendelkezések, törvényes működés feltételei, jogorvoslatok
I.2. Szerződések polgári jogi általános szabályai, nevesített szerződések, szerződést biztosító mellékkötelezettségek,
szavatosság, jótállás, kötelező alkalmassági idő, Tervezői művezetés, Jogesetek
A foglalkozáson ismertetésre kerülnek az alábbiakban felsorolt jogszabályok legfontosabb rendelkezései és a jogszabályváltozások:
1987. évi XI. törvény a jogalkotásról
1990. évi V. törvény az egyéni vállalkozásról
2006. évi V. törvény a cégnyilvánosságról, a bírósági cégeljárásról és a végelszámolásról
2006. évi VI. törvény a gazdasági társaságokról
1959. évi IV. törvény a Polgári Törvénykönyvről
181/2003. (XI. 5.) Korm. rendelet a lakásépítéssel kapcsolatos kötelező jótállásról
3/2003. (I. 25.) BM-GKM-KvVM együttes rendelet az építési termékek műszaki követelményeinek,
megfelelőség igazolásának valamint forgalomba hozatalának és felhasználásának részletes szabályairól
11/1985. (VI. 25.) ÉVM-IpM-MÉM-BkM együttes rendelet egyes épületszerkezetek
és annak létrehozásánál felhasználásra kerülő termékek kötelező alkalmassági idejéről
(A tematika az egyes résztémakörök súlyozásában, ill. az időtartamban tér el
a jogosultsági vizsgával nem rendelkezők tematikájától.) | I.1. A menedzsment eszközök jelenlétének gyakorlata, szükségessé I.1. A menedzsment eszközök jelenlétének gyakorlata, szükségességének, eredményességének megítélése a befektetések, fejlesztések megvalósítása területén
I.2. Mikor, melyiket a sok közül?
a. Kockázat menedzsment
b. Tervezés menedzsment
c. Termelés menedzsment
d. Szervezés menedzsment
e. Teljesítmény menedzsment
f. Humán menedzsment
g. Emberi erőforrás menedzsment
h. Marketing menedzsment
i. Rendszer menedzsment
j. Infokommunikáció menedzsment
k. Üzleti teljesítmény menedzsment
l. Kutatási menedzsment
m. Pályázati menedzsment
n. Logisztikai-menedzsment
I.3. Felelösségbiztosítás: tervezés, műszaki ellenőrzés, építés-szerelés. Konstrukciók és buktatók, esettanulmányok
(A tematika az egyes résztémakörök súlyozásában, ill. az időtartamban tér el a jogosultsági vizsgával nem rendelkezők tematikájától.) | Építésügyi szabványosítás és az építési termékek műszaki szabály Építésügyi szabványosítás és az építési termékek műszaki szabályozása
• A nemzeti szabványok mellett alkalmazott további szabványosítási dokumentumok.
A szabványosítás különböző szintjei nemzeti kereteken belül, az egyes szintek elkülönítése a kidolgozók és alkalmazók köre alapján.
A vállalati és szakmai szabványosítás fogalma, kialakulásának okai. A speciális szabályozó dokumentumok típusai,
alkalmazási lehetőségei gyakorlati példákkal. A szabályozási szintek hierarchiája és kapcsolata a nemzeti szabványosítással.
• Az építési termékekre vonatkozó szabályozás aktuális kérdései.
A megfelelőségigazolás sajátos esetei (épületgépészet, egyedi termék).
Az európai műszaki engedély (ETA) és az építőipari műszaki engedély (ÉME) összehasonlítása,
a dokumentumfajták alkalmazási lehetőségei.
A jóváhagyó szervezetek, valamint a kijelölt vizsgáló, ellenőrző, tanúsító szervezetek szerepe a megfelelőségigazolás eljárásában.
A két szervezettípus feladatköre közötti különbségek.
• Az építészeti tervezést érintő legfontosabb szabványok.
Újdonságok a megjelent szabványok körében, és a várható változások.
• Szabványokra való hivatkozások hazai jogszabályokban az építésügy területén.
Aktualitások az utóbbi időszak új és módosított jogszabályainak megfelelően. Hogyan kell értelmezni az új szabványhivatkozásokat?
• Az Internet használata különböző keresésekre, az aktuális változások.
Nemzeti szabványok keresése az Interneten, esettanulmányok különböző keresési módok kombinációjára.
Egyedi műszaki specifikációk keresése (ETA, ETAG, ÉME). | Időpontok: igény szerint | Kontakt előadás esetén helyszín:
1149 Budapest, Pillangó park 9. Kontakt előadás esetén helyszín:
1149 Budapest, Pillangó park 9. TERC Irodaház
Távoktatás rendszerében: Internet hozzáférhetőség függvényében Magyarország egész területe. |
2009/K/07 | TERC
Kereskedelmi és Szolgáltató Kft. | I.1. Jogi környezet, jogképesség, cselekvőképesség, egyéni válla I.1. Jogi környezet, jogképesség, cselekvőképesség, egyéni vállalkozókra és
gazdasági társaságokra vonatkozó hatályos rendelkezések, törvényes működés feltételei, jogorvoslatok
I.2. Szerződések polgári jogi általános szabályai, nevesített szerződések, szerződést biztosító
mellékkötelezettségek, szavatosság, jótállás, kötelező alkalmassági idő
I.3. A jogszabályok jelölése, érvényessége, hatályossága
A foglalkozáson ismertetésre kerülnek az alábbiakban felsorolt jogszabályok legfontosabb
rendelkezései és a jogszabályváltozások:
1987. évi XI. törvény a jogalkotásról
1990. évi V. törvény az egyéni vállalkozásról
2006. évi V. törvény a cégnyilvánosságról, a bírósági cégeljárásról és a végelszámolásról
2006. évi VI. törvény a gazdasági társaságokról
1959. évi IV. törvény a Polgári Törvénykönyvről
181/2003. (XI. 5.) Korm. rendelet a lakásépítéssel kapcsolatos kötelező jótállásról
3/2003. (I. 25.) BM-GKM-KvVM együttes rendelet az építési termékek műszaki követelményeinek,
megfelelőség igazolásának valamint forgalomba hozatalának és felhasználásának részletes szabályairól
11/1985. (VI. 25.) ÉVM-IpM-MÉM-BkM együttes rendelet egyes épületszerkezetek és annak
létrehozásánál felhasználásra kerülő termékek kötelező alkalmassági idejéről | I.1. A menedzsment fogalma, elmélete, menedzsment eszközök jelen I.1. A menedzsment fogalma, elmélete, menedzsment eszközök jelenlétének gyakorlata, szükségességének, eredményességének megítélése a befektetések, fejlesztések megvalósítása területén
I.2. Mikor, melyiket a sok közül?
a. Kockázat menedzsment
b. Tervezés menedzsment
c. Termelés menedzsment
d. Szervezés menedzsment
e. Teljesítmény menedzsment
f. Humán menedzsment
g. Emberi erőforrás menedzsment
h. Marketing menedzsment
i. Rendszer menedzsment
j. Infokommunikáció menedzsment
k. Üzleti teljesítmény menedzsment
l. Kutatási menedzsment
m. Pályázati menedzsment
n. Logisztikai-menedzsment
I.3. Felelösségbiztosítás: tervezés, műszaki ellenőrzés,
építés-szerelés. Konstrukciók és buktatók, esettanulmányok | Építésügyi szabványosítás és az építési termékek műszaki szabály Építésügyi szabványosítás és az építési termékek műszaki szabályozása
• A szabványok és a jogszabályok szerepe a műszaki szabályozásban.
A két szabályozási dokumentum közötti különbségek a kidolgozás, finanszírozás, alkalmazás, szerzői jogvédelem területén.
• A szabványosítás céljai és alapelvei.
• Mit tekintünk szabványnak?
• Mit jelent az, hogy a szabvány nem kötelező?
Az önkéntesség helyes értelmezése és a szabványtól való eltérés következményei a gyakorlatban.
• Melyek a szabványokra való hivatkozás módjai?
A szabvány alkalmazójának felelőssége és feladatai az egyes módozatoknál.
• Milyen esetekben hivatkozunk a szabványokra?
Szabványokra való hivatkozás a jogszabályokban, a szerződésekben, a szabványokban és a bírósági perekben.
• A nemzeti szabványosítás hazai rendszere.
A szabványosítás működési rendje, a Magyar Szabványügyi Testület feladatai. Hol és hogyan készülnek a szabványok,
hová forduljunk, ha problémánk vagy észrevételünk van?
• A szabványosítás további szintjei nemzeti kereteken belül.
Vállalati, szakmai szabványosítás. A speciális szabályozó dokumentumok típusai, alkalmazási lehetőségei gyakorlati példákkal.
Az egyes szabályozási szintek hierarchiája és kapcsolata a nemzeti szabványosítással.
• A nemzetközi és európai szabványosítás.
A nemzetközi és európai szabványosítás intézményei. A nemzetközi és európai szabványok alkalmazási sajátosságai a gyakorlatban:
nemzetközi szabványok megegyezőségi fokozatai; európai szabványok nemzeti bevezetése; különleges európai szabványkiadványok
(pl. ENV, Eurocode stb.); nemzetközi és európai szabványok kapcsolata az alkalmazás során.
• A műszaki szabályozás rendszere az Európai Unióban.
Új megközelítésű irányelvek, harmonizált szabványok.
• Mit jelent a CE megfelelőségi jelölés, és miről nem ad tájékoztatást?
• Az építési termékekre vonatkozó európai szabályozás (89/106/EEC irányelv).
Az építési termék fogalma és építési célra való alkalmassága. Az alapvető követelmények. A műszaki szabályozás sajátosságai,
egyedi műszaki specifikáció (ETA) alkalmazása.
• Az építési termék irányelvet harmonizáló hazai szabályozás: a forgalmazás, beépítés, tervezés feltételei.
Mely jogszabályokban jelenik meg az irányelv? Melyek az elismert műszaki specifikációk? Az ÉME fogalma.
Mi a különbség az egyedi műszaki specifikációk (ETA, ÉME) között? Mi a megfelelőségi tanúsítvány és a szállítói megfelelőségi nyilatkozat?
A megfelelőségigazolás sajátos esetei (épületgépészet, egyedi termék).
• Szabványokra való hivatkozások hazai jogszabályokban az építésügy területén.
Aktualitások az utóbbi időszak új és módosított jogszabályainak megfelelően. Hogyan kell értelmezni az új szabványhivatkozásokat?
• Szabványok keresése dokumentumokban és az Interneten, az aktuális változások. | Időpontok: igény szerint
2009. no. 2-3. | Kontakt előadás esetén helyszín:
1149 Budapest, Pillangó park 9. Kontakt előadás esetén helyszín:
1149 Budapest, Pillangó park 9. TERC Irodaház
Távoktatás rendszerében: Internet hozzáférhetőség függvényében Magyarország egész területe. |